Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Najnowszy profesjonalny obiektyw Canona wykorzystuje nowo opracowaną technologię, która właściwie likwiduje występowanie aberracji chromatycznej. Jak udało się to osiągnąć?
Mowa oczywiście o najnowszej generacji standardowego obiektywu Canon EF 35 mm f/1.4L II USM. Oprócz soczewek o obniżonym współczynniku dyspersji, zastosowano w nim po raz pierwszy technologię Blue Spectrum Refractive Optics, która dzięki zagięciu niebieskiego spektrum światła ma ograniczać występowanie aberracji chromatycznej do minimum. Jak mogliście przekonać się w opublikowanym przez nas niedawno teście, rozwiązanie spisuje się naprawdę doskonale.
Jeśli zastanawialiście się, na jakiej zasadzie to wszystko działa, odpowiedź znajdziecie w powyższym, udostępnionym przez producenta filmiku. Główna, odpowiednio zaginająca niebieskie spektrum światła soczewka została stworzona ze specjalnego optycznego materiału organicznego, stworzonego przez Canona.
Umieszczana jest między soczewką wklęsłą i wypukłą, tworząc element skupiający wszystkie zakresy światła w jednym punkcie. Dzięki temu maksymalne aberracje utrzymują się na poziomie 0,6 piksela i będą niewidoczne gołym okiem. Dla porównania, we wcześniejszym modelu potrafiły wynosić ponad 4 piksele. Różnica jest więc istotna.
Więcej o optyce nowego obiektywu przeczytacie w naszym teście. Na horyzoncie jest też „kompaktowy” teleobiektyw Canon EF 600 mm f/4 DO BR, który również ma wykorzystywać opisaną technologię.