Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Złącze USB (Universal Serial Bus) to w tej chwili najbardziej powszechny sposób przewodowego przesyłania danych między komputerem a peryferiami. Wyposażone są w nie wszystkie aparaty cyfrowe - część wciąż korzysta ze starszego standardu USB 1.0, ale większość ma już szybkie gniazdo USB 2.0 Hi-speed. Intel poinformował właśnie o trwających pracach nad kolejną wersją USB - tym razem oznaczoną numerem 3.0 i określeniem SuperSpeed.
Do niedawna USB traktowane było jako trochę "niepoważny" standard - kiedy liczyła się szybkość i pewność przesyłu danych w zastosowaniach profesjonalnych, stawiano na FireWire. Dlatego też zawodowe lustrzanki cyfrowe były wyposażane właśnie w złącze FireWire, a dominacja tego standardu wciąż trwa w segmencie kamer wideo. USB 3.0 może to zmienić, ponieważ Intel i grupa firm wspierająca prace nad nowym standardem (HP, Microsoft, NEC, NXP oraz Texas Instruments) przekonują, że SuperSpeed USB umożliwi transfer na poziomie 4 Gb/s (300 MB/s), a nawet szybciej. Specyfikacje powinniśmy poznać w listopadzie bieżącego roku, a produkcja ma się rozpocząć w 2009 roku.
Intel przekonuje, że USB 3.0 zachowa kompatybilność wstecz. Niestety żeby skorzystać z zapowiedzianych prędkości, niezbędne będzie skorzystanie z nowego kabla - ograniczono też maksymalną długość przewodu z 5 do 2 m.
USB 3.0 ma za zadanie zdetronizowanie standardu FireWire, ale 1394 Trade Association (stowarzyszenie odpowiedzialne za FireWire) nie składa broni i na przyszły rok zapowiada ogłoszenie specyfikacji nowej wersji o prędkości 3,2 Gb/s. Co ciekawe, do grupy wspierającej USB 3.0 zaproszono też znanego ze słabości do FireWire Apple'a. Jak na razie kalifornijska firma nie odpowiedziała, czy włącza się do gry o nazwie SuperSpeed USB.
Nie oszukujmy się - opisywany standard nie powstaje specjalnie z myślą o fotografach, ale ponieważ USB jest najbardziej rozpowszechnionym sposobem przesyłania danych z aparatu do komputera (bezpośrednio czy za pośrednictwem czytnika), takie zmiany z pewnością wpłyną na rozwój tego rynku. Zresztą rosnące rozdzielczości sensorów światłoczułych, pojemności nośników pamięci oraz prędkości zapisu danych sprawiają, że oczekiwanie na USB 3.0 może nam się jeszcze zacząć dłużyć..