5. Miesiąc Fotografii w Krakowie rozpoczęty

Autor: Marta Sinior

7 Maj 2007
Artykuł na: 2-3 minuty
MFK 07. Od piątkowego wernisażu wystawy Przemysława Pokryckiego "Rytuały Przejścia" w Galerii Starmach rozpoczął się największy polski festiwal - Miesiąc Fotografii w Krakowie. Tego dnia, 4 maja 2007 roku odbyły się pierwsze wernisaże tegorocznego Festiwalu. Oprócz otwarcia prezentacji Pokryckiego były jeszcze cztery.
na lewym zdjęciu od prawej: dyrektor Festiwalu-Tomek Gutkowski, Przemysław Pokrycki, Karol Hordziej

Punktualnie o godzinie 17 w Galerii Starmach rozpoczęła się uroczystość otwarcia 5. Edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie. Licznie zebranych gości przywitał dyrektor Festiwalu, Tomek Gutkowski. Po krótkim wstępie i skromnym przemówieniu Przemysława Pokryckiego - sprowadzającego się do dziękuję i zapraszam - Miesiąc Fotografii w Krakowie został oficjalnie otwarty. Tak krótka przemowa autora, w moim odczuciu była wystarczająca, a to ze względu na to, że zdjęcia z cyklu Rytuały Przejścia nie potrzebują komentarza. Przemysław Pokrycki, uznawany za jednego z najbardziej obiecujących artystów młodego pokolenia w Polsce, udokumentował ceremonie współczesnych polskich rodzin. Pomimo zmian zachodzących w obyczajowości i w otaczającym świecie, chrzciny, komunie, śluby i pogrzeby nadal pozostają najważniejszymi momentami w życiu rodzinnym Polaków.

Ekspozycja, dzięki imponującym rozmiarom zdjęć, doskonałej oprawie oraz oczywiście wysokiemu poziomowi prac, prezentowała się znakomicie.

otwarcie wystawy "Pojawianie się / znikanie - Niemiecki Album - Współczesna fotografia niemiecka", na lewym zdjęciu kurator wystawy - Michael Staab

Równie dobrze dopracowana okazała się kolejna wystawa Pojawianie się / znikanie - Niemiecki Album - Współczesna fotografia niemiecka eksponowana w Bunkrze Sztuki. Na wystawę składają się prace artystów w większości związanych z tzw. szkołą dusseldorfską. Przekrojowa ekspozycja, przygotowana specjalnie dla Miesiąca Fotografii przez niezależnego niemieckiego kuratora Michaela Staaba, we współpracy z NRW Kulturstiftung, obejmuje prace artystów takich jak m.in.: Thomas Neumann, Natalie Czech, Simone Nieweg, Bernhard Fuchs, Daniel Gustav Cramer, Laurenz Berges, Anja Bohnhof oraz sławnych Bernda i Hilli Becherów.

Wieczorem natomiast w Galerii Camelot odbyły się jeszcze dwa wernisaże, tym razem młodych artystów: Tomasa Agat Blonskiego Jesteśmy prezentującego czarno-białe portrety kur oraz absolwenta poznańskiej ASP - Adama Pańczuka Czeladońka.

Po pierwszym dniu Miesiąca, na podstawie frekwencji oraz sposobu prezentacji wystaw można prorokować albo przynajmniej mieć uzasadnioną nadzieję, że zapowiada się wyjątkowa uczta dla zmysłów. Żeby jej skosztować, wystarczy odwiedzić Kraków.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Wielkie otwarcie! 30. salon CEWE FOTOJOKER na 30. urodziny CEWE
Wielkie otwarcie! 30. salon CEWE FOTOJOKER na 30. urodziny CEWE
Na mapie Małopolski pojawił się nowy salon CEWE FOTOJOKER - w Centrum handlowym Bonarka w Krakowie. Wydrukujesz tutaj zdjęcia bezpośrednio z telefonu, bliżej poznasz fotografię...
13
Rynek aparatów w 2024 roku - stabilizacja trendów i rosnące znaczenie Chin
Rynek aparatów w 2024 roku - stabilizacja trendów i rosnące znaczenie Chin
Rok 2024 był kolejnym, w którym rynek aparatów zaliczył stabilny wzrost. Rynkowe trendy w końcu się uspokoiły, ale branża staje przed nowymi wyzwaniami, jak choćby błyskawicznie...
9
Lucky powraca na rynek - nowy film kolorowy jeszcze w tym roku
Lucky powraca na rynek - nowy film kolorowy jeszcze w tym roku
Po ponad 10 latach nieobecności, Chińska marka Lucky wznawia produkcje filmów. Jeszcze w tym roku na rynku zadebiutować materiał Lucky Color 200 - nowy film kolorowy w przystępnej...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)