Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Konstancja Nowina-Konopka zwyciężyła w konkursie fotograficznym Lens Culture Student Photography Awards projektem "1001 złych uczynków" i znalazła się w gronie "21 New and Emerging Talents".
Nagrodzony projekt opowiada historię pięciu chłopców z dzielnicy Biskupice w Zabrzu. Bajlas, Kaluś, Szychta, Gała i Mati w przeciwieństwie do swych rówieśników z dużych miast mają znacznie więcej życiowej przestrzeni, swobody zabawy i wolności. Nie żyją na strzeżonym osiedlu, nie mają wydzielonych stref do zabaw. Mogą deptać trawniki. Ich świat wydaje się być nieskończony a przestrzeń nieograniczona. Nikomu nie przeszkadza, że grają w piłkę wszędzie. Tytuł projektu "1001 złych uczynków" zdradza, że nie są to całkiem grzeczni chłopcy i czasami potrzeba eksploracji świata i wyobraźnia wpędza bohaterów w tarapaty. Przyjaciele demokratycznie dzielą papierosy, czekoladę chipsy i colę. Wspólnie uciekają przed dużą Agatą, ale tę przyjaźń może rozdzielić niepewna przyszłość i odrzucenie wielu zasad świata dorosłych.
Lens Culture jest jednym z najbardziej popularnych i wpływowych magazynów internetowych poświęconych współczesnej fotografii, skierowanych do artystow, edytorów zdjęć, krytyków sztuki, wydawców, muzealników, kolekcjonerów, właścicieli galerii oraz różnego typu instytucji związanych z rynkiem fotograficznym. Konkurs Lens Culture Student Photography Awards ma na celu odkrywanie i promowanie utalentowanych, rozpoczynających karierę fotografów. Spośród zgłoszonych do konkursu paru tysięcy fotografów w siedmiu kategoriach wyłoniono 21 laureatów z różnych kontynentów, przyznając im tytuł nowych i wchodzących talentów fotografii. Zwycięzcy konkursu musieli wykazać się oryginalnym i interesującym punktem widzenia, a ich prace musiały stanowić spójną całość.
Dla autorki fotografii główną motywacją do realizacji projektu byli sami bohaterowie, którzy zafascynowali ją i pozwoli wejść do świata, w którym nie ma dorosłych. Projekt jest również refleksją nad zmianą stylu życia. Dzieciństwo nie zawsze grzecznych bohaterów, przypomina mi odrobinę własne dzieciństwo, czyli - "teraźniejszych dorosłych", ale nie przypomina dzieciństwa "teraźniejszych dzieci" - mówi Konstancja Nowina-Konopka. Dodaje, że obserwując życie dzieci w Krakowie i innych dużych miastach zauważa jak w znaczący sposób zawęziła się ich przestrzeń życiowa. Być może zabawy są bezpieczniejsze i bardziej zorganizowane niż dawniej, ale świat ogródków jordanowskich i "piłeczkolandy" nie pozostawiają zbyt wiele miejsca dla wyobraźni i swobody zabawy. W zupełnie innym świecie osadzeni są bohaterowie mojego projektu.
Wszystkie zwycięskie prace znajdziecie na stronie: lensculture.com/konopka
Konstancja Nowina-Konopka (1980) urodziła się i mieszka w Krakowie. Ukończyła studia magisterskie na Akademii Ekonomicznej w Krakowie i przez prawie dziesięć lat pracowała w administracji samorządowej oraz działała społecznie przez dwie kadencje jako radna dzielnicy, w której mieszka. W pewnym momencie życia pasja do fotografii skłoniła ją do porzucenia dotychczasowych zajęć. W 2012 zdobyła dyplom Akademii Fotografii w Krakowie. Aktualnie uczestniczy w Programie Mentorskim Sputnik Photos w Warszawie. Obecnie pracuje nad dwoma projektami dokumentalnymi: "Futrowanie w Oberschlsien" i "1001 złych uczynków".