Wydarzenia
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
Aby stworzyć swój projekt, "The Last Pictures", Paglen spędził blisko 5 lat na rozmowach z naukowcami, artystami i antropologami w celu wyselekcjonowania i stworzenia zestawu 100 fotografii, które w pełni oddadzą charakter naszej cywilizacji i w uniwersalny sposób przedstawią planetę, na której żyjemy. Rozpoczął także współpracę z naukowcami z Instytutu Technologii w Massachusetts, którym udało się zaprojektować specjalny dysk posiadający możliwości archiwizacyjne zdjęć i zdolny do przetrwania nawet przez miliony lat.
Dysk wykonany jest z silikonu, a fotografie zostały wytrawione na jego powierzchni. Zamknięty został w pokrytej złotem kapsule. Całość trafi na pokład satelity EchoStar XVI, który zostanie wystrzelony na orbitę w przyszłym miesiącu. Od tego momentu EchoStar XVI będzie powoli krążyć wokół Ziemi, a ukryte w jego wnętrzu fotografie pozostaną na orbicie przez bardzo, bardzo długi czas. Projekt zakłada, że przetrwają nawet dłużej niż ludzkość i nasza planeta.
Nie jest to pierwsza próba utrwalenia informacji na temat naszej cywilizacji i wysłania ich w kosmos. Już w latach '70 ubiegłego wieku NASA wysłała w przestrzeń kosmiczną bezzałogową sondę Voyager z m.in. 115 fotografiami na pokładzie, które opowiadają o ludzkości. Podobnie jak fotografie Paglena, te także zostały zarchiwizowane na dysku, ale w odmiennej formie.
Zdjęcia wybrane do projektu:
Informacje na temat projektu "The Last Pictures" oraz więcej fotografii można znaleźć na oficjalnej stronie projektu.