Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Ami Vitale, 32-letnia fotograf z USA została laureatką Nagrody dla Najlepszej Fotoreporterki przyznawanej przez firmę Canon, dzięki reportażowi Kaszmir, udręczony raj. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 5 września podczas festiwalu fotografii reporterskiej Visa pour l'Image w Perpignan we Francji.
Nagroda dla Najlepszej Fotoreporterki została ustanowiona w roku 2001 przez Guya Bourreau i niemal natychmiast firmie Canon udało się nawiązać współpracę z Francuskim Stowarzyszeniem Reporterek (AFJ) oraz z festiwalem fotografii Visa Pour l'Image.
Doceniony przez tegoroczne jury reportaż Kaszmir, udręczony raj powstał, kiedy Vitale przeprowadziła się do Indii za namową agencji Getty Images. Jak wspomina fotoreporterka Kaszmir był jednym z pierwszych miejsc jakie odwiedziłam i natychmiast zakochałam się w nim. Tak wiele jest tam piękna pogrzebanego w szaleństwie. Liczyłam na to, że uda mi się pokazać coś więcej niż sam konflikt i dać jakiś wgląd w tamtejsza kulturę. Ami Vitale ignoruje znaczenie faktu, że jest kobietą w zdominowanym przez mężczyzn świecie reporterów zajmujących się konfliktami: Czasami to pomaga, a czasem utrudnia pracę. Po prostu staram się, aby to nie stanowiło problemu. - twierdzi.
Rok 2003 był dobry dla Vitale jeszcze zanim zdobyła Nagrodę dla Najlepszej Fotoreporterki firmy Canon. Poza laurami NPPA i POY, otrzymała nagrodę w konkursie World Press Photo za poruszające zdjęcia przemocy mającej miejsce między muzułmanami i Hindusami w Gujarat, w Indiach. Dziecięce Jury World Press Photo również wybrało jedno ze zdjęć autorstwa Vitale. Przebieg wcześniejszej kariery Vitale był równie błyskotliwy. Wszystko zaczęło się od dwukrotnego zdobycia drugiej nagrody w konkursie Uniwersytecki Fotograf Roku NCPPA na początku lat dziewięćdziesiątych, potem była praca w charakterze edytora w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Pradze, wreszcie kariera niezależnego fotoreportera pracującego wokół wydarzeń w Afryce, Europie i na Bliskim Wschodzie. Gazety i czasopisma zamieszczające jej prace to miedzy innymi Time, Newsweek, Businessweek, The Guardian, The New York Times oraz Financial Times. Stypendium agencji Magnum, nagrody POY, NPPA i World Press Photo to najważniejsze z jej osiągnięć. Ponadto jej prace zdobywały nagrody w Chinach, Kanadzie oraz Czechach. Ami Vitale obecnie mieszka w New Delhi w Indiach.
Vitale zapytana czy specjalna nagroda dla kobiet to dobry pomysł, odpowiada: Nie przeczę, że kobiety i mężczyźni pracują równie ciężko, ale sądzę że ta nagroda może zachęcić inne kobiety, szczególnie w tych częściach świata, gdzie jest znacznie więcej przeszkód natury kulturowej.
Nagroda, którą przygotował Canon z pewnością może motywować wiele fotoreporterek. Stypendium w wysokości 8.000 euro pozwala stworzyć dużą liczbę indywidualnych, niekomercyjnych projektów. Ponadto laureatka nagrody firmy Canon ma zagwarantowaną indywidualną wystawę na festiwalu Visa Pour l'Image w kolejnym roku. W 2002 roku zarówno zawodowi fotografowie jak i publiczność docenili wnikliwe obrazy niewidomych i niedowidzących lekkoatletów autorstwa Magali Delporte, zdobywczyni nagrody w roku 2001. W tym roku użytkowniczka sprzętu Canona Sophia Evans, której reportaż na temat Wybrzeża Moskitów w Nikaragui zdobył nagrodę w roku 2002, wystawi swoje prace na temat społecznych i środowiskowych konsekwencji działalności spółek naftowych w delcie Nigru.
Więcej informacji na temat prac Ami Vitale można znaleźć na jej stronie internetowej: www.amivitale.com
Wystawa indywidualna Sophii Evans będzie pokazana na Visa Pour l'Image w Perpignan w dniach od 30 sierpnia do 14 września. Więcej informacji na temat festiwalu Visa Pour l'Image można znaleźć na stronie www.visapourlimage.com