Fotograficzny eksperyment dzieciaków z Pragi

Autor: Marcin Grabowiecki

13 Grudzień 2011
Artykuł na: 2-3 minuty
Zakończyła się pierwsza edycja projektu "Nasza Praga", realizowanego przez Fundację Platforma Równych Szans. Zobaczcie jakie zdjęcia powstały w trakcie warsztatów fotograficznych z udziałem dzieci z dysfunkcyjnych praskich rodzin. Polecamy!

Wraz z końcem listopada zakończyła się pierwsza edycja projektu "Nasza Praga", realizowanego przez Fundację Platforma Równych Szans. Przedsięwzięcie obejmowało warsztaty z udziałem dzieci z dysfunkcyjnych praskich rodzin. Celem projektu było zachęcenie młodzieży z warszawskiej Pragi do rozpoczęcia przygody z fotografią. Dzieci aktywnie brały udział w warsztatach, ich zaangażowanie rosło z każdymi zajęciami. Wspólnie z nimi omawialiśmy ich prace i zastanawialiśmy się co sprawia, że niektóre fotografie bardziej nam się podobają od innych. Poprosiliśmy ich o przedstawienie Pragi z ich perspektywy. Efekt końcowy był naprawdę bardzo ciekawy - dodaje Krzysiek, koordynator projektu z ramienia Fundacji Platforma Równych Szans.

Efektem kilkutygodniowych warsztatów było zebranie łącznie ponad 800 fotografii. Większość z nich miała bardzo osobisty i silnie emocjonalny charakter. Dzieciom udało się uchwycić momenty i miejsca, niedostępne dla osób "z zewnątrz" - rodzinę, podwórko, znajomych. Najmłodsza uczestniczka projektu miała 5 lat, a mimo to znakomicie poradziła sobie z zadaniem. 

Zwieńczeniem projektu będzie wernisaż na wiosnę 2012, na którym Fundacja przedstawi po jednym najlepszym zdjęciu każdego autora.

Przypomnijmy, że głównym założeniem przedsięwzięcia jest popularyzacja fotografii wśród wychowanków domów dziecka, ognisk wychowawczych i rodzin dysfunkcyjnych. Mamy nadzieję, że dzieci odkryją swoją nową pasję, poznają nową metodę ekspresji swoich uczuć i emocji. Być może dla części z nich w przyszłości ta przygoda stanie się sposobem na życie - mówi Michał, jeden z koordynatorów projektu. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem społeczny, jakim jest sytuacja dzieci żyjących na warszawskiej Pradze. 

Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęli profesjonalni fotografowie, tacy jak Maciek Pisuk, Dorota Wróblewska i Monika Ostrowska (tworzące duet fotograficzny Aparatki) oraz grafik Tomek Szychowski. Sponsorem strategicznym Naszej Pragi jest firma HRK S.A.

Wszystkie finałowe zdjęcia można obejrzeć na stronie: platformarownychszans.pl.

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
Ciąg dalszy zamieszania wokół wyróżnienia Mikhaila Tereschenko w tegorocznym World Press Photo. Organizacja podtrzymuje nagrodę, ale cofa zaproszenie dla fotografa na galę...
18
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm kolejny raz podnosi ceny filmów analogowych. Tym razem podwyżki wynoszą od 21 do nawet 52%. Póki co zmiany dotyczą rynku japońskiego, ale z dużym prawdopodobieństwem w...
6
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub konfiskata sprzętu
Zakaz fotografowania wchodzi w życie na dobre. Od 17 kwietnia grozi nam grzywna, areszt lub...
Formalnie zakaz fotografowania poszczególnych obiektów funkcjonuje w Polsce już od kilku lat, jednak ze względu na brak jednolitego znaku zakazu przepis ten nie mógł być skutecznie...
276
Powiązane artykuły