Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
W ręce amatorów trafia kolejny model nieskomplikowanego kompaktu - Fujifilm FinePix A920. Mogłoby się wydawać, że skoro przeznaczony jest dla najmniej zaawansowanej grupy odbiorców, to nie należy spodziewać się po nim żadnych rewelacji. Jednak japońska firma postarała się, aby był on prosty w obsłudze, ale zaawansowany technologicznie. Dlatego nie dziwmy się, że wyposażono go w matrycę o rozmiarze 1/1,6 cala typu Super CCD HR o rozdzielczości 9,03 Mp. Przypomnijmy, że Super CCD HR oznacza sensor, w którym piksele mają kształt ośmiokąta, dzięki czemu ich pole powierzchni jest większe, niż w tradycyjnych rozwiązaniach.
Drugim elementem odpowiedzialnym za jakość obrazu jest obiektyw, który w A920 ma 4-krotny zoom optyczny. Jego zakres ogniskowych to w przeliczeniu na mały obrazek 39-156 mm. O ile górna wartość z pewnością wystarczy do zapewnienia przyjemnego fotografowania, to szeroki kąt na poziomie 39 mm nie spełni swojego zadania. Odnosi się wrażenie, że optyka została przeniesiona z aparatu o mniejszym rozmiarze matrycy, co prowadzi do zwiększenia długości ogniskowej.
Na tylnej ściance kompaktu znajdziemy monitor LCD o przekątnej 2,7 cala i rozdzielczości 115 tys. punktów. Tutaj możemy odczuć, że A920 przeznaczony jest dla zupełnie początkujących - mała liczba pikseli wyświetlacza nie da zbyt wysokiej jakości obrazu. Na szczęście duża przekątna pozwoli komfortowo oglądać zdjęcia nawet w gronie kilku osób. Fujifilm w ostatnim czasie umożliwiło wykorzystywanie w swoich aparatach kart typu SD i SDHC. Zmiana ta nie ominęła także opisywanego modelu, tak więc do zapisu zdjęć można używać dużo wygodniejszych kart pamięci niż mało popularnych nośników xD-Picture.
FinePix A920 powinien być dostępny we wrześniu tego roku. Sugerowana cena na rynek Stanów Zjednoczonych wynosi około 200 dolarów. Niestety nie znamy jeszcze polskich cen.
Poniżej prezentujemy specyfikację techniczną.