Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Firma Canon konsekwentnie wprowadza procesor obrazu DIGIC II do kolejnych swoich aparatów. Kolejnym modelem, który został w ten sposób "odświeżony" jest model PowerShot S2 IS. Podobnie jak jego poprzednik, PowerShot S1 IS, nowy S2 to połączenie aparatu cyfrowego i kamery wideo. Oczywiście ze wskazaniem na aparat cyfrowy, co przy 5-milionowej matrycy nowego modelu jest jeszcze bardziej oczywiste.
Nowa, duża matryca to oczywiście najbardziej widoczna zmiana. Jednak z punktu widzenia użytkowania aparatu z pewnością znaczące są korzyści wynikające z zastosowania procesora obrazu DIGIC II (znanego już m. in. z cyfrowych lustrzanek Canona). Dzięki niemu nowy model mimo większej rozdzielczości matrycy poprawił swoje osiągi. Na przykład w trybie High Speed szybkość zdjęć seryjnych, to teraz 2.4 kl/s limitowane tylko pojemnością karty (poprzednio 1.7 kl/s do 24 ujęć). DIGIC II to także szybszy układ AF oraz połączenie z komputerem szybkim złączem USB 2.0. Aparat teraz szybciej reaguje na spust migawki, szybciej wyświetla zdjęcia itd.
S2 IS otrzymał nowy obiektyw o tylko nieco zmienionej ogniskowej ale za to wyposażony teraz w soczewkę niskodyspersyjną (UD). Obiektyw oczywiście zachował optyczny stabilizator obrazu oraz cichy silnik USM do zmiany ogniskowej (nie do ostrzenia), co jest ukłonem w kierunku osób kręcących filmy. Dźwięk silnika zoomu nie słyszalny na nagraniu, któremu teraz towarzyszyć będzie dźwięk w stereo - to kolejna nowość. Nowy jest też powiększony do 1.8 cala obrotowy ekran LCD o poprawionej rozdzielczości.
Canon konsekwentnie wprowadza polski do języków dostępnych w menu. Teraz również S2 będzie porozumiewał się z nami w naszym ojczystym języku. Za to należą się brawa.
Poniżej publikujemy dokładne specyfikacje techniczne oraz informację prasową producenta.
Oficjalna informacja prasowa producenta:
PowerShot S2 IS: nowy kompaktowy aparat Canona
Amstelveen, Holandia, 22 kwietnia 2005
Canon, lider w technologii i obrazowania, zaprezentował dzisiaj aparat PowerShot S2 IS wyposażony w dwunastokrotny zoom i matrycę 5 mln pikseli. Łącząc dużą rozdzielczość z wszechstronnymi możliwościami aparat ten jest godnym następcą kompaktu PowerShot S1 IS. Wyposażono go poza tym w stabilizator obrazu [IS], doskonały obiektyw i opcję nagrywania filmów z stereofonicznym dźwiękiem trwających do 60 min.
Nowy aparat oparto o procesor DIGIC II, który stosowany jest w profesjonalnych lustrzankach Canona serii D. Umożliwia on na fotografowanie z szybkością do 2,4 klatek na sekundę i dwukrotnie skraca czas ustawiania ostrości. Czas jaki upływa od włączenia aparatu do jego pełnej gotowości jest teraz również dwa razy krótszy niż w poprzednim modelu. Procesor DIGIC II pozwala również na wybór jednego spośród 18 trybów fotografowania (najkrótszy czas otwarcia migawki wynosi teraz 1/3200s). Dodatkowo mamy teraz możliwość fotografowania z pełną rozdzielczością podczas filmowania sekwencji video. DIGIC II poprawia również oddanie kolorów i dokładność balansu bieli i przyspiesza szukanie i przeglądanie zapisanych zdjęć. Za szybkie przesyłanie zdjęć do komputera lub drukarki odpowiada szybki port USB 2.0.]
{ITL|"Jak dotąd to chyba nasz najbardziej wszechstronny cyfrowy kompakt" powiedział Mogens Jensen, szef działu obrazowania amatorskiego Canon Europe. "Funkcje aparatu cyfrowego i kamery video, które posiada przewyższają możliwości jakie oferuje większość kamer i aparatów "pojedynczych". S2 IS jest reprezentantem połączonych możliwości naszych technologii obejmujących produkcję obiektywów, obróbkę obrazu i budowę aparatów i kamer video."
Obiektyw
Zoom o największych możliwościach (36-432mm f/2,7-3,5) jakie kiedykolwiek posiadał kompaktowy aparat Canona wyposażono w renomowany system stabilizacji obrazu IS, który znacząco zmniejsza stopień rozmycia obrazu podczas fotografowania lub filmowania. Soczewka o ultraniskiej dyspersji UD zmniejsza aberrację chromatyczną - zwłaszcza w zakresie długich ogniskowych - co prowadzi do doskonałej wierności kolorów i dużej ostrości odwzorowania. Układ IS może pracować w trybie ciągłym, tylko podczas fotografowania (włącza się po naciśnięciu spustu migawki) lub w trybie śledzenia obiektów poruszających się (korygowane są tylko ruchy w górę i w dół). Można go również wyłączyć.
Stabilizacja obrazu umożliwia fotografowanie z czasem otwarcia migawki 4-8 razy dłuższym [2-3 EV] niż bez jego użycia - dając ciągle ostre zdjęcia. Jest to funkcja niezastąpiona podczas fotografowania przy słabym oświetleniu w miejscach gdzie użycie lampy błyskowej jest niemożliwe lub niewskazane - na przykład na koncertach czy podczas ślubu.
Silnik ultradźwiękowy [USM], który bardzo szybko zmienia ogniskową jest wyjątkowo cichy, jego praca nie wpływa na zapis stereofonicznego dźwięku ani, na przykład, nie płoszy zwierząt. Możliwe - w trybie Super Macro - fotografowanie z odległości praktycznie 0cm i opcjonalna soczewka 50D [58mm] rozszerzają możliwości interesujących eksperymentów.
Wystarczający do większości zastosowań zakres zmiany ogniskowej obiektywu można rozszerzyć jeszcze bardziej za pomocą opcjonalnych konwerterów - możliwa jest 24-krotna zmiana ogniskowej od szerokokątnej 27mm do tele 648mm [dla formatu 35mm]. Połączenie zoomu optycznego i cyfrowego daje, nawet bez opcjonalnych konwerterów, 48-krotne powiększenie obrazu - tak podczas fotografowania jak i filmowania.]
{BIT|Jakość i funkcjonalność
Zastosowanie procesora DIGIC II zwiększyło szybkość ustawiania ostrości o 45% i o około 50% skróciło czas rozruchu. Przewyższając wiele obecnych na rynku lustrzanek cyfrowych - S2 IS może robić zdjęcia z szybkością 2,4 kl/sek w seriach, których długość ogranicza jedynie pojemność kart pamięci . Daje to całkowicie nowe możliwości fotografowania podczas zawodów sportowych. Na liście 17 trybów fotografowania znajdziemy pełny tryb ręczny, 6 programów tematycznych dostosowujących ekspozycję do specyficznych warunków zdjęciowych oraz tryb łączenia zdjęć pomocny podczas fotografowania ujęć panoramicznych.
Po naciśnięciu jednego przycisku możliwe jest filmowanie z rozdzielczością VGA [640x480] i szybkością 30 lub 15 kl/s. Możliwość ta eliminuje konieczność nawigacji po menu, przez co zmniejsza się szansa "przegapienia" wyjątkowych ujęć.
Przycisk wielofunkcyjny pozwala między innymi na ręczne ustawianie ostrości. Dostępna jest również możliwość nagrywania z ustawianą przez użytkownika częstością próbkowania - tak jako część nagrywania filmów jak i samodzielnych "notatek zdjęciowych". Wybór filtra "Wiatr" pozwala na poprawę jakości dźwięku nagrywanego w złych warunkach pogodowych. Aparat odtwarza dźwięk monofoniczny. Łącząc go za pomocą dostarczonego kabla z urządzeniami stereo mamy jednak możliwość odtwarzania dźwięku stereofonicznego. Tak jak w wielu pokazanych ostatnio nowych aparatach Canon - mamy tu równie możliwość odtwarzania filmów w trybie zdjęć poklatkowych [slow motion].
Menu Moje Kolory [My Colors], które uruchamiane jest za pomocą dedykowanego przycisku pozwala na użycie w czasie rzeczywistym jednego z 9 specjalnych efektów kolorystycznych podczas fotografowania lub filmowania.]
{BIT|Filmy i zdjęcia w jednym czasie
Nowa funkcja Photo-in-Movie [zdjęcie w filmie] pozwala na zapisanie zdjęcia o najwyższej rozdzielczości podczas filmowania - wystarczy w tym celu nacisnąć przycisk spustu migawki. Zapis video jest na chwilę przerywany, po zapisaniu zdjęcia - trwa nadal. Filmy i zdjęcia są zapisywane osobno. A przerwana sekwencja filmowa może być połączona za pomocą dostarczanego w zestawie z aparatem programu ZoomBrowser EX 5.2/ImageBrowser 5.1.]
{BIT|Inne możliwości
Uwzględniając uwagi użytkowników aparatu PowerShot S1 IS - w nowym modelu Canon zwiększył z 1,5" do 1,8" format monitora LCD. Funkcja Night Display pomaga w komponowaniu kadru podczas zdjęć nocnych. Jasność elektronicznego wizjera można ustawić na 2 poziomach.
Wysuwanie wbudowanej lampy błyskowej jest sterowane ręcznie. Lista opcjonalnych akcesoriów, oprócz konwerterów, zawiera jeszcze lampę błyskową HF-DC1, osłony przeciwsłoneczne i miękki pokrowiec na aparat DCC-90. Aparat jest dostarczany z 4 alkalicznymi bateriami AA i kartą pamięci SD 16MB.
Drukowanie bez udziału komputera
Obsługujący standard PictBridge aparat pozwala drukować zdjęcia i wybrane klatki z filmów po bezpośrednim połączeniu z drukarkami serii SELPHY, takimi jak na przykład SELPHY CP600. Zastosowanie w połączeniu z drukarkami SELPHY nośnika KP-108IP pozwala na otrzymanie wydruku 10x15cm kosztującego nie wicej niż 30 eurocentów . Nowy przycisk Print/Share ułatwia i upraszcza przesyłanie zdjęć do komputerów Mac i PC.
Oprogramowanie, wymiana zdjęć przez internet
{ITL|Wśród dostarczanych razem z aparatem programów do obróbki i archiwizowania zdjęć znajdują się: ZoomBrowser 5.2 [PC], ImageBrowser [Mac], ArcSoft PhotoStudio, PhotoStitch [do łączenia zdjęć w obrazy panoramiczne] i prosta w użyciu aplikacja do drukowania odbitek PhotoRecord. Aparat obsługuje protokół PTP co pozwala na przesyłanie plików do komputerów z systemami Windows XP i MacOS X bez konieczności instalowania sterowników. Wraz z aparatem dostarczane są sterowniki TWAIN [Windows 98/2000] i WIA [Windows Me].
Zakup aparatu pozwala zarejestrować się w serwisie CANON iMAGE GATEWAY, dzięki czemu użytkownik ma dostęp do 100MB pamięci w internetowej galerii - przechowywane tam zdjęcia i filmy mogą być udostępniane przyjaciołom i rodzinie.