Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Drugi z zaprezentowanych dziś przez Fujifilm aparatów to ultra-kompaktowy FinePix Z1. W obudowie o grubości zaledwie 18.6mm umieszczono obiektyw z 3-krotnym zoomem, 5.1-megową matrycę Super CCD HR 5-tej generacji oraz ekran LCD 2.5".
Fujifilm FinePix Z1 prezentowany jest przez producenta jako idealny towarzysz nocnych wypadów na miasto. Docelowa grupa odbiorców, których możemy kolokwialnie nazwać "imprezowiczami", to dość łakomy kąsek dla producentów - wszyscy potentaci uwzględniają ich w swojej ofercie. Fujifilm ma jednak do zaoferowania coś więcej niż modny design i kieszonkowe rozmiary urządzenia.
Chodzi o technologię Real Photo Technology wykorzystującą możliwości nowej wersji matrycy Super CCD HR oraz zaawansowanego przetwornika danych RP Processor. Zgodnie z informacją prasową, dzięki niej będziemy mogli cieszyć się ostrymi i niemalże pozbawionymi zakłóceń zdjęciami wykonanymi w pełnej rozdzielczości przy czułości ISO 800. Przypomnijmy, że taki ekwiwalent czułości był dostępny w niektórych wcześniejszych kompaktach Fujifilm, ale rozdzielczość była wtedy automatycznie zmniejszana (np. do 1024 x 768).
Inna podkreślana przez producenta właściwość to znakomita szybkość aparatu. Czas startowy (gotowość do wykonania pierwszego zdjęcia po włączeniu) wynosi 0.6 sek. A czas reakcji migawki po zmierzeniu ostrości i ekspozycji zaledwie 0.01 sek. Jeśli rzeczywiście czułość ISO 800 będzie "bezpieczna" (to znaczy nie związana z ryzykiem pojawienia się ziarna na zdjęciach) to FinePix Z1 może być idealnym aparatem nie tylko na imprezy, ale także do codziennego "chwytania obrazów". I to ostrych obrazów!
Co ciekawe, FinePix Z1 nie posiada celownika - jego funkcje przejął duży, 2.5-calowy ekran LCD. Fujifilm wyjaśnią, że decyzję o wprowadzeniu tego rozwiązania poprzedziły dogłębne badania opinii klientów. Wypowiedzieli się oni zgodnie, iż celownik optyczny jest zbędny o ile ekran będzie duży i wyraźny. LCD zamontowany w Z1 posiada funkcję automatycznego rozjaśniania obrazu podczas kadrowania w słabym oświetleniu, a ponadto jest powleczony specjalnym materiałem chroniącym przed zadrapaniami.
Słów kilka o funkcjach aparatu. Jak łatwo się domyślić FinePix Z1 oferuje amatorski zestaw funkcji i trybów pracy. Do dyspozycji mamy: program automatyczny i kilka programów tematycznych, 2 tryby kolorystyczne (czarno-białe i wyższe nasycenie), 1-punktowy (centralny) pomiar ostrości, tryb makro z dystansem minimalnym 8cm. Aparat pozwala też na nagrywanie notatek głosowych oraz sekwencji wideo w jakości VGA, 30 kl/sek. z dźwiękiem.
Mimo niewielkich rozmiarów Z1 posiada obiektyw o 3-krotnym zbliżeniu optycznym (ogniskowa 36-108mm w standardzie 35mm), który jest w całości schowany wewnątrz obudowy. Zdjęcia w maksymalnej rozdzielczości 2592 x 1944 zapisywane są na kartach xD-Picture Card, a poza kartą 16MB w zestawie znajdzie się akumulator i zasilacz sieciowy.
W sprzedaży od czerwca 2005 roku w sugerowanej cenie detalicznej US $450.