Aparaty
Pixless - 0,03 megapiksela fotograficznej frajdy
Canon EOS 5 wprowadzony na rynek w 1992 roku, to do tej chwili najdłużej produkowany model serii EOS. Co ciekawe mimo wprowadzenia nowszych modeli EOS 30/33 i EOS 3, popyt na "5" nadal był znaczący. Może dlatego, że był to optymalny aparat dla zaawansowanych amatorów i półprofesjonalistów. Miał bardziej zaawansowane funkcje niż EOS 30/33 (i wcześniej EOS 50E), a jednocześnie był sporo tańszy niż profesjonalny EOS 3. W dodatku, w przeciwieństwie do tego ostatniego miał wbudowaną lampę błyskową (chociaż bez obsługi E-TTL).
Nic dziwnego, że wielu fotografów nadal używa EOSa 5. W ankiecie czytelników magazynu EOS magazine najwięcej było właśnie właścicieli tego modelu (15%). Zakończenie produkcji na pewno zmartwi wielu z nich, gdyż "5" przez lata wyrobił sobie dobrą markę. Na tyle dobrą, że wiele osób kupowało następny po utracie lub po prostu zużyciu poprzedniego egzemplarza.
Gdy w 1992 Canon prezentował model EOS 5 po raz pierwszy zastosował w nim zaawansowany system sterowania punktami autofocusa za pomocą wzroku. Wystarczyło spojrzeć na element kadru, który miał być ostry, aby aparat wybrał odpowiedni (jeden z pięciu) punktów pomiaru ostrości. W tej chwili w bardziej zaawansowane wersje tego systemu wyposażone są modele EOS 30 i EOS 3.
Być może gdzieś na półkach stoją jeszcze nowe "5", ale radzimy się pospieszyć z zakupem, bo to już ostatnie