Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Nikon zaprezentował dziś oficjalnie swoją najnowszą lustrzankę cyfrową Nikon D2H. W stosunku do poprzedniego D1H aparat jest szybszy, posiada nowy sensor obrazowy 4.1 Mp JFET LBCAST oraz opcjonalne łącze bezprzewodowe.
Nikon D2H jest profesjonalną lustrzanką cyfrową przeznaczoną przede wszystkim do fotografii reportażowej i sportowej. Jego niebywała szybkość, 8 zdjęć/sekundę, idzie w parze ze znacznie większym limitem bufora pamięci zdolnym do pomieszczenia aż 40 plików w formacie JPEG lub 25 w RAW (NEF). Nikon zastosował tu stworzoną w swoich laboratoriach matrycę JFET LBCAST, która strukturą przypomina przetwornik CMOS, ale wykazuje się lepszym przetwarzaniem danych. Przed pełniejszym omówieniem podajemy listę nowych lub udoskonalonych właściwości (za informacją prasową Nikon Europe):
Właściwości cyfrowe:
Właściwości fotograficzne:
Pozostałe właściwości:
Nowe właściwości oprogramowania Nikon Capture 4:
Od ostatniej premiery profesjonalnego aparatu Nikona minęło ponad 2 lata - wtedy podstawowy model Nikon D1 został rozbudowany w dwóch wersjach 1DX oraz 1DH. Właśnie tego drugiego następcą jest zaprezentowany dziś, 22 lipca 2003, Nikon D2H. Przypomnijmy, że w międzyczasie koncern Canon wypuścił słynny aparat EOS-1D, a potem 1Ds ustanawiając nowy poziom funkcjonalności profesjonalnych lustrzanek cyfrowych. Nowość Nikona postrzegana jest jako odpowiedź na działanie konkurenta.
Podobnie jak cała seria lustrzanek D, także D2H zgodny jest z formatem Nikon DX. Jego najważniejsza cecha to 1.5-krotny przelicznik ogniskowej, czyli np. zaprezentowany dziś obiektyw o nominalnym zakresie 200-400mm będzie odpowiednikiem obiektywu 300-600mm. Pole obrazowe sensora wynosi 23.1 x 15.5mm.
D2H posiada wbudowany sensor oparty na tranzystorze JFET i technologii LBCAST. Jest to nowa konstrukcja stworzona od podstaw w laboratoriach Nikon. Zgodnie z informacją producenta (nie ma jeszcze zdjęć samplowych) charakteryzuje się on znacznie lepszym przetwarzaniem (2-kanałowe zbieranie informacji z punktów światłoczułych), natychmiastową gotowością do pracy, niższym zużyciem prądu oraz mniejszym poziomem szumów w ciemnych partiach obrazu. O nowym sensorze piszemy w oddzielnym tekście.
Zapewne wiele osób zastanawia się dlaczego Nikon zastosował tylko 4.1-megapikselowy przetwornik, skoro nawet 5 Mp to już niemal standard dla dobrych kompaktów cyfrowych. Faktycznie rozdzielczość 2464 x 1636 nie powala, ale nie o rekordy tu chodzi. Producent wziął pod uwagę zarówno potrzeby postedycji (reprodukcje w gazetach), jak i szybkość wymaganą przy pracy reporterskiej. D2H rejestruje obrazy w znakomitym tempie 8 kl/sek, tak jak Canon ESO-1D, ale dzięki powiększonemu buforowi pamięci, wzrósł limit serii: do 40 zdjęć w formacie JPEG i 25 zdjęć w NEF (RAW) (odpowiednio: 21 i 16 w 1D).
Inna korzyść wynikająca z rozlokowania mniejszej liczby (dużych) pikseli na większej powierzchni to większy zakres ekwiwalentów czułości. Standardowo D2H pracuje w zakresie ISO 200 - 1600, ale może być rozszerzany do ISO 3200, a nawet ISO 6400. Nie ma przy tym "studyjnych wartości" ISO 100 lub niższych. Ponadto, na podniesieniu stosunku mocy sygnału do poziomu szumów zyskuje jakość obrazu.
Sporo pracy włożono w zmodyfikowany system pomiaru ostrości. Najważniejsza nowinka to moduł Multi-CAM 2000 z 11 punktami AF w układzie krzyżowym w rozkładzie 75% na 44% powierzchni kadru. Zadniem producenta nowy system pomiarowy jest szybszy i bardziej precyzyjny niż Multi-CAM 1300 zastosowany w D1H (tam 5-pnktowy). Automatyka ostrości pracuje w dwóch trybach: ciągłym i pojedynczym oraz w czterech programach: pojedynczy punkt AF, dynamiczny AF ze śledzeniem obiektu i blokadą, dynamiczny AF z priorytetem najbliższego obiektu oraz grupowy dynamiczny AF (nowość!).
Jedną z najbardziej podnoszonych właściwości jest czas reakcji aparatu. Faktycznie Nikon ma tu sporo do powiedzenia i dzisiejsza nowość zasługuje na uznanie. Opóźnienie migawki wynosi 37ms; nie gorszy jest też czas zaciemnienia wizjera - tylko 83ms. Nie ulega wątpliwości, że dzisiejsza nowość otwiera nowy świetny rozdział w historii Nikona, a sam aparat będzie poważnym wyzwaniem dla konkurencji.
Nikon D2H - specyfikacje
Zobacz także inne premiery Nikona:
Nikkor AF-S VR 200-400 mm F4 G IF-ED
Nikkory AF DX Fisheye 10.5 f/2.8 G ED i AF-S DX Zoom 17-55mm f/2.8 G IF-ED
Nikon Speedlight SB-800 w systemie i-TTL