Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Moduły Monogram mają oferować jeszcze większą wygodę i funkcjonalność podczas pracy w programach graficznych. Czy to dobry wybór dla fotografa?
Pamiętacie jeszcze Palette Gear? W 2015 roku producent jako jeden z pierwszych pokazał fizyczny kontroler, który w założeniu służyć miał przyspieszeniu pracy podczas obróbki zdjęć. Niedługo później pojawiły się kolejne tego typu rozwiązania, z których najbardziej znany jest chyba Loupedeck. Mimo to Palette Gear jako jedyne oferowało modułowość, a co za tym idzie możliwość swobodnego dostosowania posiadanego zestawu do trybu pracy.
Na rynku właśnie debiutuje następca konsoli Palette. Kontroler Moment, stworzony przez tych samych projektantów, oferować ma jeszcze większa wygodę, dokładność i wprowadza nowe moduły, które rozszerzą nasze możliwości. To wszystko przy zmniejszeniu rozmiarów poszczególnych komponentów.
Tak jak wcześniej otrzymujemy właściwie zupełną dowolność personalizacji poszczególnych modułów - możemy przypisywać do nich zarówno konkretne funkcje interfejsu programów graficznych (i nie tylko), jak i skróty klawiszowe. Nowością jest natomiast możliwość precyzyjnego dostosowania czułości, zakresu działania i responsywności poszczególnych kontrolerów.
W skład konsoli Monogram wchodzi łącznie 5 elementów: wyposażony w dwa przyciski funkcyjne i układ sterujący całym systemem Monogram Core, trzy różne moduły funkcyjne zawierające po trzy suwaki, wciskane pokrętła, lub przyciski mechaniczne oraz zupełnie nowy Orbiter Module.
Orbiter Module to z jednej strony duże precyzyjne pokrętło, a z drugiej coś w rodzaju dotykowego joysticka, co okazać ma się doskonałym rozwiązaniem w pracy kolorystów, ale na pewno znajdzie też więcej ciekawych zastosowań.
Na tę chwilę kontroler kompatybilny jest z programami z pakietu Adobe CC, Capture One, aplikacjami muzycznymi Ableton i Cubase oraz wszelkimi programami pozwalającymi na mapowanie przycisków i obsługę MIDI. W przyszłości wsparcie rozszerzy się prawdopodobnie o więcej programów.
Aktualnie monogram jest w fazie finansowania za pośrednictwem serwisu Kickstarter, ale jego twórcom już udało się osiągnąć założony cel, a dodatkowo biorąc pod uwagę bezproblemowo wprowadzone na rynek Palette Gear raczej nie powinniśmy obawiać się o powodzenie tego przedsięwzięcia.
{$in-article-newsletter}
Za pośrednictwem kampanii n Kickstarterze moduły wchodzące w skład konsoli Monogram możemy kupić w trzech wariantach: Traveller Console (moduł pokręteł, przycisków i suwaków), Studio Console (dwa moduły pokręteł, moduł przycisków i Orbiter) oraz Master Console (2 moduły przycisków, trzy moduły pokręteł i trzy Orbitery) w cenach kolejno 229 dolarów (około 900 zł), 319 dolarów (około 1250 zł) i 609 dolarów (około 2400 zł).
Gotowy produkt trafić ma do kupujących w lutym 2020 roku.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem monogramcc.com oraz na stronie kampanii w serwisie Kickstarter.