Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Jeżeli do filmowania wykorzystujecie różne urządzenia, Zhiyun ma coś dla Was. Nowy kompaktowy gimbal Crane M2 został przystosowany do pracy ze wszystkimi typami sprzętu, od smartfonów, aż po bezlusterkowce.
Idea gimbala all-in-one, który zamknięty w przystępnej formie umożliwiałby pracę z wieloma rodzajami urządzeń nie jest nowa - wystarczy wspomnieć choćby zaprezentowany rok temu model Feiyu Tech G6 Plus czy też wcześniejsza generację Crane M. Mimo to trudno w tym segmencie o konstrukcję, która oferowałaby przy tym zaawansowaną funkcjonalność. Czy takim gimbalem okaże się nowy Crane M2?
Zhiyun Crane M2 ma praktycznie wszystko, by zaspokoić potrzeby doskonałej większości twórców wideo na potrzeby internetu. Bez problemy podepniemy do niego zarówno bezlusterkowce, jak i kompakty, kamery sportowe czy smartfony (w niektórych przypadkach konieczne będzie dokupienie dodatkowego uchwytu), przy czym niezależnie od stabilizacja i konfiguracja gimbala zajmie raptem kilka sekund. Pomaga w tym także szybkozłączka, która umożliwia błyskawiczne wpięcie i wypięcie aparatu bądź kamery z gimbala. Należy jednak pamiętać, że do modelu M2 raczej nie podepniemy lustrzanek czy większych bezlusterkowców - jego udźwig to raptem 720 g.
Jeżeli nawet okaże się, że stabilizator nie będzie w stanie udźwignąć większych bezlusterkowców, trudno odmówić mu wszechstronności pod względem oferowanych funkcji. Przede wszystkim całość jest bardzo kompaktowa i łatwa w transporcie - po złożeniu gimbal bez problemu zmieścić mamy w plecaku czy kieszeni kurtki. Do tego warto odnotować, że w przypadku wszystkich osi gimbala otrzymujemy nieograniczony zakres ruchu (360°) co umożliwi swobodną pracę w każdej sytuacji. Oprócz standardowych trybów Pan, Follow i Lock mamy też tryby specjalne, takie jak POV (ruch synchroniczny na wszystkich osiach), Selfie (możliwość szybkiego obrócenia kamery o 180°) czy tryb Go, przeznaczony do filmowania sportu i dynamicznej akcji.
Crane M2 oferować ma także dużą wygodę obsługi. Otrzymujemy wyświetlacz OLED, joystick oraz sprzęgło zoomu, które w przypadku kompatybilnych aparatów pozwoli na wykonywanie płynnych zbliżeń. Mamy też moduły Bluetooth i Wi-Fi, które pozwolą na wygodny podgląd obrazu i sterowanie ruchami gimbala z poziomu smartfona. Dzięki aplikacji otrzymamy też możliwość programowania ruchów dla filmów poklatkowych, tworzenia panoram czy efektu dolly zoom.
Oprócz tego, gimbal oferuje możliwość stałego doładowywania akumulatora przez USB-C (standardowo około 8 godzin pracy na jednym ładowaniu) czy podłączenie dodatkowych akcesoriów dzięki gwintom 1/4 cala na uchwycie.
Gimbal Zhiyun Crane M2 dostępny będzie w Polsce w cenie 1223 złotych.
Więcej informacji o nowym modelu znajdziecie pod adresem zhiyun-tech.com.