Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
PowerXND-II 128 i PowerXND-II 2000 to dwa najnowsze modele filtrów szarych o zmiennej gęstości, które w sumie zapewnią regulację od -1 do aż -11 stopni ekspozycji.
Aurora Aperture to młoda amerykańska firma, o której mogliście nieco więcej usłyszeć na początku 2016 roku, kiedy to zaprezentowała filtry szare ND PowerXND 2000. Po dobrych recenzjach i opiniach dokonanych przez zawodowców, producent powraca z nowymi rozwiązaniami. Tym razem światu ukazał drugą generację filtrów PowerXND Mark II.
- Dzięki niezrównanej możliwości redukcji światła i jakości obrazu, rodzina filtrów Aurora PowerXND Mark II może być użyta w szerokim zakresie zastosowań fotograficznych lub filmowych. Rodzina filtrów Mark II przenosi oryginalne filtry PowerXND 2000 na wyższy poziom: wykorzystując udoskonalenia opracowane w oparciu o nasze technologie produkcji filtrów - zaznacza producent.
Najnowsza odsłona filtrów Aurora Aperture składa się z dwóch modeli: PowerXND-II 128, który gwarantuje redukcję od -1 do -7 EV oraz PowerXND-II 2000 zapewniający kontrolę od -5 do -11 stopni ekspozycji. Tak więc po połączeniu obu modeli otrzymujemy cały zakres skali - kontrolę światła od -1 do -11.
Filtry o grubości 6 mm zostały wykonane ze szkła Schott B270. Do tego nałożono na nie powłokę polaryzacyjną opracą przez Nitto Denko. Ale na tym nie koniec Aurora Aperture zastosowała również wielowarstwowe nano powłoki, które chronią szkło przed brudem oraz kroplami wody.
Rama filtra została wyfrezowana z lotniczego aluminium, który dodatkowo poddano specjalnej obróbce. Dzięki temu będzie ona lepiej chroniona przed korozją. Z kolei środek smarujący ma zwiększony zakres odporności na zmienne temperatury, co ma wpłynąć na użytkowanie w nawet trudniejszych warunkach pogodowych. Co więcej, na życzenie użytkowników producent zdecydował się na wyraźniejsze i głębsze rowkowania pierścienia, co powinno pomóc w precyzyjniejszym doborze gęstości filtra.
PowerXND-II 128
PowerXND-II 2000
Producent rozpoczął już zbiórkę finansów za pomocą serwisu Kickstarter. Ale już teraz możemy powiedzieć o niemałym sukcesie. Firmie udało się zebrać już przeszło 41 tys. dolarów (zakładana suma 15 tys. dolarów). Tak więc powinniśmy być pewni, że pełna realizacja projektu dojdzie do skutku.
Modele z serii PowerXND Mark II będą dostępne w rozmiarach: 37 mm, 39 mm, 40.5 mm, 43 mm, 46 mm, 49 mm, 52 mm, 55 mm, 58 mm, 62 mm, 67 mm, 72 mm, 77 mm, 82 mm, 86 mm, 95 mm, 105 mm oraz 150 mm. Jak na razie ceny filtrów rozpoczynają się od 45 dolarów. Pierwsze dostawy są planowane na wrzesień tego roku. Po więcej informacji odsyłamy na stronę producenta.
zdjęcie główne: pexels.com