Co się stanie, gdy naukowcy z MIT wezmą się za produkcję drona?

Autor: Michał Chrzanowski

23 Maj 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Już niebawem możemy być świadkami prawdziwej ewolucji w dziedzinie dronów. Zespół naukowców z MIT opracował drona z wyjątkowo zaawansowanym systemem śledzenia, który mogą pokochać profesjonalni fotografowie i filmowcy.

Drony to chyba obecnie jedna z szybciej rozwijających się gałęzi technologii. Na przestrzeni zaledwie kilku lat te latające urządzenia stały się niezwykle popularne - zwłaszcza wśród fotografów i filmowców. To dzięki dronom możemy podziwiać obrazy, które wcześniej były prawie niemożliwe do wykonania przez zwykłego użytkownika. Wciąż jednak istnieją pewne obszary, które warto usprawnić. Przykładowo - kadrowanie podczas lotu jest wyjątkowo problematyczne. Do obsługi maszyny potrzeba zarówno operatora, jak i fotografa lub filmowca, który zadba o odpowiednie ujęcia. Jednak nie jest to wcale łatwą rzeczą.

Zdają sobie z tego sprawę naukowcy z Massachusetts Institute of Technology oraz Politechniki Federalnej w Zurychu, którzy zaprezentowali wyjątkowo zaawansowane i funkcjonalne rozwiązanie. Stworzyli oni od podstaw drona wraz z autorskim systemem obrazowania, który umożliwi optymalne kadrowanie oraz wyjątkowo precyzyjne śledzenie obiektów.

 

Opracowany przez naukowców system pozwala z poziomy programu na dokładne określenie gdzie w kadrze ma znajdować się fotografowany obiekt. Jednak to nie wszystko. Sami będziemy mogli ustawić kąt pod jakim kamera będzie rejestrować obrazu oraz jej dokładne położenie, na przykład z uwzględnieniem „złotego podziału“, gdzie obiekt będzie znajdować się w 1/3 kadru. Do tego system nie tylko skutecznie śledzi zaznaczoną osobę, lecz także omija wszelkie napotkane przeszkody. Tak więc otrzymujemy rezultaty, które wcześniej nie były możliwe do osiągnięcia.

System śledzenia robi imponujące wrażenie i wygląda na to, że to rozwiązanie z czasem może być wykorzystane przez największych producentów dronów. Technologia opracowana przez naukowców z MIT zostanie oficjalnie zaprezentowana na konferencji International Conference on Robotics and Automation, która odbędzie się w Singapurze pod koniec maja 2017 roku.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Plenerowa lampa Godox AD600BM II - duża moc i wszechstronność w nowej odsłonie
Plenerowa lampa Godox AD600BM II - duża moc i wszechstronność w nowej odsłonie
Godox prezentuje nową wersję wydajnej plenerowej lampy błyskowej. Zasilana akumulatorem AD600BM II nie wspiera TTL, ale oferuje dużą moc, tryb HSS i jest zdecydowanie tańsza od bardziej...
0
Harman RED - nowy film z efektem redscale
Harman RED - nowy film z efektem redscale
Phoenix ma za mało odjechany charakter? Harman powraca z kolejnym filmem efektowym, który jeszcze bardziej podkręca wyjściowe rezultaty. Fotografując na materiale Harman RED otrzymamy...
8
Nanlux Evoke 500B - filmowe monstrum o mocy 5000W. To pierwszy taki LED na świecie
Nanlux Evoke 500B - filmowe monstrum o mocy 5000W. To pierwszy taki LED na świecie
Nanlux prezentuje lampę, która odmienić ma oblicze oświetlenia filmowego. Evoke 500B to pierwsza na świecie, odporna na warunki atmosferyczne głowica LED bi-color o mocy 5000W.
0
Powiązane artykuły