Thomas Struth – uważny obserwator

Autor: Barbara Anioł

8 Kwiecień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Jego twórczość odzwierciedla zamiłowanie do miejskiego krajobrazu i dokumentowania zmieniających się warunków życia społeczeństwa.  Struth od lat portretuje relacje między ludźmi a światem przez nich stworzonym.

Thomas Struth urodził się w Geldern (zachodnie Niemcy) w 1954 roku. W latach 1973-1980 studiował na Akademii Sztuki w Düsseldorfie. Początki jego edukacji artystycznej związane były z fotografią i malarstwem, obu sztuk uczył się pod opieką  Petera Kleemanna,  Bernarda i Hildy Becherów oraz malarza Gerharda Richtera, obecnie najdroższego żyjącego artysty na świecie, którego prace niejednokrotnie przekroczyły na aukcjach cenę 15 milionów dolarów.

Struth wybrał jednak fotografię, porzucając malarstwo już w latach 70. Swoje pierwsze zdjęcia opublikował w 1976 roku jako część wystawy studentów Akademii Sztuki. Początkowo jego prace składały się głównie z czarno-białych zdjęć, fotograf unikał silnych kontrastów, starał się przedstawiać miasto w czysto symetrycznej formie, nie był też zwolennikiem postprodukcyjnej ingerencji w swoje zdjęcia. Dopiero w późniejszym okresie jego twórczości obrazy zaczęły nabierać kolorów, a on sam powoli rezygnował z fotografowania w czerni i bieli.

W latach 80., po spotkaniu i rozmowie z psychoanalitykiem, Struth stworzył wiele atrakcyjnych pojedynczych i rodzinnych portretów w kolorze. Kontynuował ten nurt także w późniejszych latach swojej pracy, jego najbardziej znane portrety zostały wykonane na prośbę londyńskiej National Portret Gallery w 2011 roku i przedstawiają królową Elżbietę II wraz z jej mężem.

Fotograficzna kariera Strutha zaczęła prężnie rozwijać się w latach 90. Od 1993 do 1996 roku pracował na stanowisku profesora fotografii na uniwersytecie w Karlsruhe. Już wtedy znane były jego zamiłowania do miejskiego krajobrazu i dokumentowania zmieniających się warunków życia społeczeństwa.

W latach 1995-2003 stworzył serię zdjęć prezentujących grupy ludzi zebranych w charakterystycznych i znanych miejscach kultury, badał relacje panujące między ludźmi w przestrzeniach miejskich i rozwój takich miast, jak Nowy Jork, Berlin, Rzym, Tokio czy Chicago. Jest też znany ze słynnego cyklu fotografii muzeów, w których obserwował zwiedzających – ich wygląd wśród eksponatów i innych turystów czy zachowania i reakcje na dzieła sztuki, a także ze zdjęć krajobrazów natury i miejsc kultu religijnego.

W poszukiwaniu tematu do zdjęć odbył wiele podróży, zwiedził Australię, Amerykę, Japonię, Chiny i wiele państw Europy zachodniej. Wyprawa do najbardziej dzikich zakątków tych krajów zaowocowała wydaniem znanego albumu Pictures from Paradise przedstawiającego obrazy natury, w tym dżungli i lasów, z zachowaniem charakterystycznego dla fotografa stylu obfitującego w liczne szczegóły krajobrazu. Wiele z tych zdjęć zostało wystawionych w znanych galeriach sztuki. Prace Strutha doczekały się licznych indywidualnych wystaw, wśród których za najważniejsze uważa się wystawy w Muzeum Sztuki w Dallas i w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, największym i najstarszym muzeum w Ameryce.

Zobacz wszystkie zdjęcia (14)

Obecnie Thomas Struth mieszka i pracuje w Düsseldorfie. Na początku marca pojawi się nowa publikacja z jego pracami – Nature & Politics towarzysząca wystawie zdjęć w niemieckim Museum Folkwang w Essen, by w maju, po jej zakończeniu, przenieść się do Berlina, a następnie do Atlanty i St. Louis.

Skopiuj link

Autor: Barbara Anioł

Miłośniczka literatury, jazzu, klasycznego rocka i fotografii. Interesuje się problematyką korespondencji sztuk. Wolne chwile spędza głównie w górach, ewentualnie w kuchni. Nie wyobraża sobie życia bez książek, dlatego dla Fotopolis pisze głównie o nich.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Znany fotoreporter Paul Lowe zamordowany. Zarzuty postawiono 19-letniemu synowi
Znany fotoreporter Paul Lowe zamordowany. Zarzuty postawiono 19-letniemu synowi
Nagradzany brytyjski fotoreporter Paul Lowe, który dokumentował najważniejsze wydarzenia przełomu lat 80. i 90. został znaleziony martwy na szlaku turystycznym w Kalifornii. Zarzut...
6
Nagość wraca do kalendarza Pirelli - zajrzyjcie za kulisy nadchodzącej edycji
Nagość wraca do kalendarza Pirelli - zajrzyjcie za kulisy nadchodzącej edycji
Historia zatacza koło, a kalendarz Pirelli powraca do swoich korzeni. W edycji na rok 2025 po raz pierwszy od lat ponownie zobaczymy „nagie” zdjęcia. „Jeśli mam robić kalendarz...
8
Hoyningen-Huene - powrót księcia Hollywood
Hoyningen-Huene - powrót księcia Hollywood
Urodzony na styku stuleci, należał do wąskiej grupy twórców, którzy wprowadzili fotografię modową w nową erę. Przy okazji premiery najświeższej monografii jego twórczości przypominamy...
21
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj