Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Organizatorzy - Samsung i Sigma - aby dotrzeć do jak najszerszego grona miłośników fotografii, podzielili konkurs na dwie kategorie: profesjonalną i otwartą. W pierwszej uczestnicy zmagają się z tematem "30 dni z życia miasta", który ma być zrealizowany w postaci reportażu składającego się maksymalnie z 8 zdjęć. Warunkiem organizatorów jest zrealizowanie pracy w okresie 1-31.10.2007.
O czym należy pamiętać konstruując reportaż?
Jeżeli kilka fotografii ma tworzyć całość, to trzeba pamiętać, aby po pierwsze: poszczególne zdjęcia były tego samego formatu (pion lub poziom, przemieszanie formatów rzadko wygląda dobrze), po drugie: stylistycznie i estetycznie były spójne. Częstym błędem jest również zbyt duża ilość zdjęć. Składając fotograficzną opowieść należy dokładnie przemyśleć, co chcemy powiedzieć i pod tym kątem wybierać zdjęcia. Każda fotografia to tak, jak w opowieści zdanie - nie może się powtarzać. Zatem zdjęcia, które dotyczą tego samego co już wybrany kadr w cyklu, należy odrzucić. Fotografia to nie język pisany tylko język obrazu, który lubi symbolikę i skróty, a nie przysłowiowe "lanie wody". Dlatego wybór zdjęć powinien być pod kątem całej historii, a nie pojedynczego kadru.
Na końcu, gdy wybierzemy fotografie, należy ustalić ich kolejność w cyklu. To bardzo ważne i o tym nie można zapomnieć. To autor ma wskazać, jak czytać opowieść, nie oglądający. Często od kolejności zależy odbiór reportażu, dlatego jeżeli chcemy być dobrze zrozumiani, ułóżmy cykl od początku do końca.
W kategorii otwartej temat brzmi "Moja przestrzeń". Tutaj uczestnicy nadsyłają pojedyncze fotografie będące ich interpretacją tematu. Każdy z uczestników może nadesłać do 5 zdjęć. Organizatorzy, tak jak w kategorii adresowanej do profesjonalistów interpretację tematu zostawiają autorom.
A oto nagrody, które można wygrać w konkursie Odkryj Inteligencję Obrazu:
Kategoria zaawansowana
Kategoria otwarta
Nagrody czekają!