Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Organizowany od ponad 15 lat konkurs Ślaska Fotografia Prasowa to wydarzenie niszowe, ale cieszące się niesłabnącą popularnością i z roku na rok prezentujące coraz wyższy poziom. Na tegoroczną edycję konkursu napłynęło w sumie 300 zdjęć 41 autorów, z których aż 120 zostanie pokazanych na wystawie pokonkursowej.
Zdjęcia oceniało jury w składzie: Arkadiusz Ławrywianiec, Daniel Dmitriew, Katarzyna Łata, dr Magdalena Nazarkiewicz, Rafał Klimkiewicz, Zbigniew Podsiadło oraz doc. mgr. Jiří Siostrzonek.
Jak zwykle przyznano też trzy główne nagrody, których laureatami zostali: Dominik Gaja, Wojciech Barczyński i oraz Lukáš Horký i David Macháč. Mamy też dwa specjalne wyróżnienia przyznane Michałowi Kaczorkowi i Grzegorzowi Skowronkowi. Tu możecie obejrzeć transmisję z gali finałowej, a zwycięskie prace wraz z opisami znajdziecie poniżej.
Za zdjęcie przedstawiające Jana i Małgorzatę Grzeniów ze swoimi dziećmi uczestniczących w transmitowanej Wigilii Paschalnej prowadzonej przez Ojców Jezuitów z Warszawy. Z powodu pandemii koronawirusa liturgię w Kościołach prowadzono bez udziału wiernych. 11.04.2020, Szczerbice.
Pod koniec 2020 roku w Częstochowie odbyły się marsze mieszkańców miasta, które były wyrazem sprzeciwu wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Październik-grudzień 2020, Częstochowa.
W trakcie covidowego lockdownu fotografowałem puste ulice Frýdka-Místka. Życie zniknęło. Czułem się jak mieszkaniec Prypeci, uwięziony w mieście zaraz po eksplozji elektrowni jądrowej w Czarnobylu. 2020, Frýdek-Místek
Fotografie pokazują człowieka w otoczeniu podmiejskich ogródków. W ostatnich, trudnych miesiącach ogrody stały się miejscem ucieczki od trudności dzisiejszych czasów i swobodnego wyrażania wyobraźni i kreatywności. 2020, Litovel, Ostrava, Zabrze.
Kapituła Konkursu podjęła również decyzję o przyznaniu dwóch honorowych wyróżnień dla Michała Kaczorka i Grzegorza Skowronka.
fot. Michał Kaczorek, „Tuż po północy”
Ratownicy górniczy od początku pandemii zajmowali pierwsze miejsca w szeregach podczas walki z koronawirusem. Wykonywali różne zadania, od pomocy podczas badań aż po późniejsze wsparcie szpitali. Jednak to dekontaminacja zakładu pracy była przypisana do ich codziennych czynności, które wykonywali podczas nocnej zmiany, by pozostali pracownicy mogli rano wrócić do odkażonego miejsca pracy. 2.06.2020, Jastrzębie-Zdrój, kopalnia KWK „Borynia-Zofiówka”.
fot. Grzegorz Skowronek, „Konferencja”
Miejski Stadion Piłkarski „Raków”. Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, Szymon Kurdziel z firmy InterHall i prezes klubu Wojciech Cygan podpisują umowę między miastem a wyłonionym w przetargu wykonawcą remontu stadionu. Z powodu ograniczeń i obostrzeń sanitarnych pandemii COVID-19 konferencja odbyła się na świeżym powietrzu, na płycie boiska. Piłkarze „Rakowa” występują w najwyższej klasie rozgrywkowej PKO Ekstraklasy i wobec niedopuszczenia miejscowego stadionu do rozgrywek przez PZPN zmuszeni są rozgrywać domowe mecze gościnnie w Bełchatowie. 21.07.2020, Częstochowa.
Nagrodzone cykle i zdjęcia pojedyczne wraz ze 121 zdjęciami finalistów można oglądać na wystawie pokonkursowej w Galerii Holu Głównego Biblioteki Śląskiej, przy pl. Rady Europy 1 w Katowicach.
Na wystawie można zobaczyć prace fotoreporterów: Marzeny Bugały-Astaszow, Wojciecha Barczyńskiego, Ireneusza Dorożańskiego, Dominika Gajdy, Krzysztofa Gołucha, Wojciecha Grabowskiego, Lukáša Horkiego, Michała Janusińskiego, Przemysława Jendroski, Michała Kaczorka, Ireneusza Kaźmierczaka, Wiktorii Kot, Łukasza Kowalskiego, Grzegorza Krzysztofika, Anny Lewańskiej, Davida Macháča, Joanny Mrówki, Michała Ostrowskiego, Pawła Piotrowskiego, Artura Pławskiego, Rafała Ruska, Grzegorza Skowronka, Jiříego Žižki.
Śląska Fotografia Prasowa to konkurs organizowany od 2004 roku przez Bibliotekę Śląską w Katowicach we współpracy z Instytutem Fotografii Twórczej w Opawie. Jest on największym tego tupu wydarzeniem w regionie, którego celem jest nie tylko wybór i nagrodzenie najlepszych fotografii, lecz także integracja środowiska fotoreporterów związanych ze śląską prasą oraz dokumentacja wydarzeń i przemian zachodzących wokół nas.