Rafał Klimkiewicz laureatem Śląskiej Fotografii Prasowej 2018

Za nami XVI odsłona organizowanego od 2004 roku konkursu „Śląska Fotografia Prasowa“. Tegorocznym laureatem został Rafał Klimkiewicz, który udokumentował trans, w jaki zapadają, wchodząc w wirtualny świat, uczestnicy zawodów Intel Extreme Masters.

Autor: Michał Chrzanowski

1 Kwiecień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Śląska Fotografia Prasowa to konkurs organizowany od 2004 roku przez Bibliotekę Śląską w Katowicach we współpracy z Instytutem Fotografii Twórczej w Opawie. Jest on największym tego tupu wydarzeniem w regionie, którego celem jest nie tylko wybór i nagrodzenie najlepszych fotografii, lecz także integracja środowiska fotoreporterów związanych ze śląską prasą oraz dokumentacja wydarzeń i przemian zachodzących wokół nas.

Tegoroczna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Do konkursu wpłynęło 518 zdjęć nadesłanych przez 53 fotografów. - To konkurs, który wśród fotoreporterów i publiczności zyskał już renomę i popularność. Uczestniczą w nim profesjonalni fotograficy i amatorzy, związani ze Śląskiem poprzez miejsce zamieszkania lub współpracę ze śląskimi mediami i instytucjami, którzy zgłaszają swoje najlepsze zdjęcia wykonane w poprzednim roku - zaznaczają organizatorzy.

Grand Prix ŚFP 2018

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

W tym roku nagroda główna została przyznana Rafałowi Klimkiewiczowi za cykl zdjęć „Trans“. Ukazał on trans, w jaki zapadają wchodząc w wirtualny świat uczestnicy zawodów Intel Extreme Masters organizowanych co roku w katowickim Spodku.

- Widzą to, czego my nie zobaczymy, jeśli nie wnikniemy w niego razem z nimi. Jak dawni kapłani, choć bez użycia halucynogenów, to jednak pod wpływem tych bardzo silnych bodźców uciekają otaczającemu ich światu. W trans popadają nie tylko szamani. Również kibice wspólnie poddają się tej atmosferze. Razem śledzą rozgrywki, razem wpadają w odmienne stany świadomości, niedostępne dla tych, którzy są poza grą. Gry komputerowe dla millenialsów to już doświadczenie pokoleniowe. Dziś młodzieży już najczęściej nie łączy wspólna zabawa na podwórku. Teraz spotykają się w wirtualnym świecie. Mogą być tu i teraz, razem, choć w samotności, dokonywać transgresji. To nie są po prostu gry wideo. To zbiorowy rytuał, świętowanie bycia pomiędzy światami. Raz do roku w tłumie. Na co dzień sam na sam z monitorem - zaznacza, Rafał Klimkiewicz, laureat ŚFP 2019, współzałożyciel i szef największej na południu kraju Agencji Fotograficznej EDYTOR.

Zobacz wszystkie zdjęcia (35)

David Macháč ze swoim cyklem „Działkowcy“ ukazującym „co jest ważne dla działkowca“ zajął II miejsce w konkursie. Na podium znalazł się także Arkadiusz Gola i jego projekt „Niemiejsca“, w którym pokazuje robotnicze dzielnice w Rudzie Śląskiej i Świętochłowicach. Jurorzy wyróżnili także: Artura Pławskiego za cykl zdjęć „Dobre miejsce“ (Wyróżnienie honorowe prof. Andrzeja Tobisa i Katarzyny Łaty), Piotra Zwarycza za cykl zdjęć „Śmieci w chmurze“ (Wyróżnienie honorowe dr. hab. Wacława Forajtera i Arkadiusza Ławrywiańca), Marzenę Bugała-Azarko za cykl zdjęć Goalball (Wyróżnienie honorowe Krzysztofa Gołucha) i Lukáša Horký’ego za cykl zdjęć „Moje miasto“ (Wyróżnienie honorowe Zbigniewa Podsiadły).

Poza tym na wystawę konkursową zostało zakwalifikowanych 147 zdjęć wykonanych przez 27 autorów: Marzenę Bugała-Azarko, Janusza Cedrowicza, Grzegorza Celejewskiego, Piotra Cyganika, Daniela Dmitriewa, Arkadiusza Goli, Lukáša Horkiego, Macieja Jarzębińskiego, Pawła Jędrusika, Tomasza Jodłowskiego, Marioli Kapuściok, Rafała Klimkiewicza, Grzegorza Kobieli, Łukasza Kohuta, Dominiki Koszowskiej, Bartłomieja Krężołka, Davida Macháča, Joanny Mrówki, Lucyny Nenow, Joanny Nowickiej, Krzysztofa Pierzgalskiego, Pawła Piotrowskiego, Artura Pławskiegio, Grzegorza Skowronka, Marcina Urbanowicza, Marcina Zimnala i Piotra Zwarycza.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Nature Photographer Of The Year 2024 rozstrzygnięty! Obejrzyjcie zachwycające zdjęcia natury
Nature Photographer Of The Year 2024 rozstrzygnięty! Obejrzyjcie zachwycające zdjęcia natury
Paolo Della Rocca wygrywa konkurs fotograficzny Nature Photographer Of The Year. Jury nie miało jednak łatwego zadania. Poziom tegorocznej edycji był bardzo wysoki…
58
Nikon Comedy Wildlife Photography Awards 2024 - uśmiech natury
Nikon Comedy Wildlife Photography Awards 2024 - uśmiech natury
Uważasz, że w fotografii brakuje humoru? Daj się rozbawić zwycięskim kadrom z konkursu Nikon Comedy Wildlife Photography Award 2024, który pokazuje z przymrużeniem oka. Wśród...
107
Oto najlepsze zdjęcia naukowe 2024 roku! Towarzystwo Królewskie wyłoniło zwycięzców
Oto najlepsze zdjęcia naukowe 2024 roku! Towarzystwo Królewskie wyłoniło zwycięzców
Nie jest to konkurs dla zwykłych fotografów. Jury Royal Society Publishing Photography Competition wybiera najlepsze zdjęcia naukowe z całego świata, reprezentujące obszary astronomii, nauk o...
46
Powiązane artykuły