Akcesoria
SanDisk Creator - nowa seria dysków i kart dla twórców
Odbył się po raz 14, ale z roku na rok staje się jednym z ważniejszych wydarzeń nie tylko na fotograficznej arenie, ale przede wszystkim głośno o nim w ogólnoświatowych mediach. Konkurs Environmental Photographer of the Year jest organizowany przez niezależną organizację Chartered Institution of Water and Environmental Management (CIWEM) i ma na celu przede wszystkim pokazywać to, jak działalność człowieka ma wpływ na środowisko naturalne, oraz jak wielką zdolność ma on sam do adaptowania się do nowych i nierzadko ekstremalnych warunków życia z powodu zmian klimatycznych.
W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 2000 fotografów ze 120 krajów. Jury oceniło ponad 7000 zdjęć, na których pokazano między innymi: ekspedycję badającą wpływ zmian klimatu na populacje niedźwiedzi polarnych, wpływ zmian klimatu na sezon tajfunów zwiększający częstotliwość i dotkliwość susz na Tajwanie, sztuczne naśnieżanie w Alpach z powodu krótszych zim, by móc rozpocząć sezon narciarski, pożary lasów w Yamuna Ghatm w Indiach, czy pływające ogrody w Bangladeszu, czyli powrót do starożytnych metod uprawy roślin z powodu utraty gruntów ornych przez powodzie i słoną wodę.
Podczas konferencji klimatycznej ONZ (COP26) ogłoszono, że zwycięzcą tegorocznej edycji został Antonio Aragon Renuncio za zdjęcie "The rising tide sons". Przedstawia ono dziecko śpiące na podłodze swojego domu, który jest bliski zawalenia, zniszczonego przez erozję wybrzeża na plaży Afidegnigba.
Z kolei nagrodę Young Environmental Photographer of the Year otrzymał Amaan Ali z Indii za pracę zatytułowaną "Inferno", przedstawiającą chłopca walczącego z pożarami lasu w pobliżu swojego domu w Yamuna Ghat (New Delhi, Indie).
Zwycięzców wyłoniono także w pięciu kategoriach: Environments of the Future, Sustainable Cities, Climate Action, Water and Security, The Resilient Award.
Do 1 grudnia można jeszcze głosować na Instagramie konkursu na nagrodę People's Choice Award. Więcej informacji o konkursie znajdziecie na stronie: www.epoty.org