Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Pod koniec 2020 roku organizacja 1854 Photography, wydawca kultowego magazynu British Journal of Photography, a także organizator prestiżowych międzynarodowych konkursów fotograficznych (m.in. Portrait of Humanity, BJP International Photography Awards, Female in Focus) ruszył z nowym przedsięwzięciem, nakierowanym na ochronę środowiska.
Decade of Change opisywany jest przez twórców jako największy konkurs stworzony dotychczasowo przez organizację. Jego celem jest rozbudzenie społecznej świadomości i dotarcie z przesłaniem do jak najszerszego grona osób. Pomóc ma w tym także obszerna wystawa objazdowa, która odwiedzić ma galerie na całym globie, a także międzynarodowa kolaboracja z organizacjami i czołowymi postaciami walki o klimat. Jednym słowem, organizatorzy mają nadzieję sprawić, że fotografia w końcu zmieni świat.
Konkurs został podzielony na sekcję pojedynczą i reportażową, a osobna nagrodę otrzymują także materiały filmowe. W sumie w ramach 3 sekcji i 4 kategorii konkursowych (People, Urban, Nature i Futures) wyłoniono w sumie dwie zwycięskie serie, 40 zdjęć pojedynczych i jeden materiał filmowy.
Zwycięskie cykle doskonale wpisują się w formułę konkursu i podejmują temat środowiska od nieco innej strony, niż przyzwyczaiły nas do tego kategorie poświęcone naturze w innych wydarzeniach fotograficznych. Zamiast więc wymęczonych już tematów kataklizmów, industrializacji czy kłusownictwa otrzymujemy mniej oczywiste spojrzenie na problemy natury.
fot. Vivay Jodha, z projektu "First Witnesses" / Decade of Change
Pierwsza z nagrodzony serii, „First Witnesses” autorstwa Vivay Jodha w oryginalny sposób opisuje problemy indyjskich farmerów, którym postępujące, niszczące plony zmiany pogodowe uniemożliwiają spłacenie pożyczek zaciągniętych na zakup ziemi oraz nasion czy też po prostu utrzymanie się ze swojej działalności. Projekt przedstawia portrety wdów i wdowców po żonach i mężach, którzy z tych powodów popełnili w ostatnich latach samobójstwo. Według autora projektu, od 1995 roku problem ten pochłonął już ponad 300 tys. istnień.
fot. Vivay Jodha, z projektu "First Witnesses" / Decade of Change
Drugi ze zwycięskich cykli („Kawsak Sacha / The Living Jungle”) przenosi nas z kolei do Amazonii, gdzie fotograf Evangelos Daskalakis zamieszkał na pewien czas z rdzenną ekwadorską społecznością Sarayaku, by udokumentować sposób w jaki koegzystuje ona z naturą. Filozofia Kawsak Sacha (Żywa Dżungla) traktuje lasy jak żywe stworzenia, za których istnienie odpowiadają nierozerwalnie połączone ze sobą: zwierzęta, rośliny, duchy i formacje terenu.
fot. Evangelos Daskalakis, z projektu "Living Junge" / Decade of Change
fot. Evangelos Daskalakis, z projektu "Living Jungle" / Decade of Change
fot. Evangelos Daskalakis, z projektu "Living Jungle" / Decade of Change
Projekt opisuje „społeczność, która choć przez brak dóbr materialnych może wydawać się biedna, postrzega majętność w zupełnie odmienny nam sposób, przykładając większą wagę do obcowania z naturą, solidarności, kreatywności, relacji sąsiedzkich czy ogólnej prostoty życia”.
Oprócz nagrodzonych cykli, jury nagrodziło też 4 zdjęć pojedynczych, podejmujących wyjątkowo szeroki zakres tematów: po problemu migracji spowodowanego zmianami klimatu, aż po wpływ, jaki odgrywają grzyby w redukowaniu wpływu człowieka na środowisko.
Wystawa pokonkursowaMiło nam poinformować, że wśród nagrodzonych znalazła się trójka Polaków: Luka Łukasiak, Natalia Poniatowska i Dagmara Wojtanowicz. Wszystkie zwycięskie zdjęcia wraz z opisami znajdziecie w powyższej galerii.
Multimedialna wystawa pokonkursowa wystartuje 27 maja 20021 w The Jockey Club Museum of Climate Change na kampusie Chińskiego Uniwersytetu w Hong Kongu i będzie dostępna do oglądania przez 3 miesiące. Później ekspozycja odwiedzić ma jeszcze m.in. Nowy Jork. Daty kolejnych wystaw nie są jednak jeszcze znane.
Więcej informacji o konkursie i tegorocznych zwycięzcach znajdziecie na stronie 1854.photography.