Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
World Photographic Cup to międzynarodowe zawody fotograficzne, które powstały w 2013 roku za sprawą współpracy między Federation of European Professional Photographers (FEP) oraz Professional Photographers of America (PPA). Współzawodnictwo jest również wspierane przez federacje z Azji (UAPP) oraz Australii (AIPP). Tegoroczny konkurs był już 8. edycją, w której wzięło udział w sumie 38 drużyn z 5 kontynentów.
W tegorocznej edycji reprezentacja Polski zajęła 10. miejsce w ogólnej klasyfikacji, ale mamy też ważny personalny triumf. Zdjęcia Szymona Świętochowskiego zdobyło główną nagrodę w kategorii Commercial, a sam fotograf został uznany najlepszym reprezentantem naszego kraju, zdobywając tytuł Best of Nation.
fot. Szymon Świętochowski, Gold Awards w kategorii Commercial. Sprzęt wykorzystany do sesji: Alpa STC + Phase One IQ280, Sony A7R IV (aparat do map HDRi) + statyw Gitzo carbon z głowicą Seitz Phototechnik Roundshot, Client: Ford Asia, Agency: GTB Asia Pacific, Chief Creative Officer Asia Pacific: Kevin Pereira, Associate Creative Director Asia Pacific: Nando Correa, Associate Creative Director Asia Pacific: Khlauss Feldhaus, Creative Art Director Asia Pacific: Jason Wee, Group Account Director Asia Pacific: Christian Boe, Senior Account Director Asia Pacific: Vivian Wang ,Senior Account Manager Asia Pacific: Veronica Albuerme, Executive Producer Asia Pacific: Pearl Tan, Producer Asia Pacific: Lesley Tse, Creative Production Studio: Ars Thanea, Executive Creative Director: Peter Jaworowski, Production Lead: Marta Król, Producer: Michał Zieliński, Art Director: Marcin Kowalski, Photographer: Szymon Świętochowski, Concept Artist: Michał Urbański, Digital Artists: Maciej Mizer, Marcin Kowalski, Piotr Frączkowski, Łukasz Wiktorzak, Dominik Laurysiewicz, Tomasz Chrabołowski, 3D Lead Artist: Łukasz Skurczyński, Modeling: Ernest Kośka, Paweł Filip, Textures/ShadingLighting/Rendering: Ernest Kośka, Maciej Łypik, Paweł Filip
- Miałem dwa podejścia do WPC, ale zobaczyłem też, że kilka osób znanych mi brało już udział i pasowałem do kategorii Commercial. Sama ekipa fotografów, w której się znalazłem była wspierająca i wzajemnie dopingująca. Dawid sam wybrał zdjęcia z mojego portfolio, m.in wybrał zdjęcie z projektu kampanii Forda. Do pracy przy projekcie dla Ford Asia zaprosił mnie Piotr Jaworowski / Ars Thanea (niesamowite studio słynące z rewelacyjnego CGI na najwyższym światowym poziomie). Każdy projekt z Ars Thanea jest wyjątkowy i ten też okazał się być taki. Za kreację odpowiadała agencja GTB Asia Pacific. Postprodukcja i Rendering samochodu był robiony przez Ars Thanea, a praca nad zdjęciami trwała około miesiąca, może dwóch… Zdjęcie jest jednym z serii zdjęć wykonanych w Chinach. Niektóre zdjęcia wykonane zostały u podnóży Himalajów. To super historia jest - przy niektórych ujęciach wspomagaliśmy się maskami tlenowymi, bo na wysokości prawie 5000 m.n.p.m brakowało nam tlenu i okazało się, że powyżej tej wysokości przestają działać też komputery, bo nie dają rady się chłodzić zbyt rzadkim powietrzem - opowiada o zwycięskiej kampanii Szymon Świętochowski.
Więcej zdjęć z kampanii znajdziecie tutaj.
Oprócz niego, w konkursie udział brali także: Hanna Derecka, Marcin Giba, Michał Jasiocha, Marcin Wziontek, Róża Sampolińska, Grzegorz Sikorski, Marcin Dobas, Rafał Bojar, Przemysław Kot, Sylwia Makris, Tomek Albin, Mark Pacura, Jakub Degee, Jacek Taran, Michał Karcz oraz juror polskiej drużyny Adam Polański. Pełną galerię prac zgłoszonych do konkursu przez Polską reprezentację znajdziecie poniżej.
O historii udziału Polaków w konkursie WPC opowiedział nam Dawid Galiński, kapitan polskiej drużyny w World Photographic Cup 2020/2021
Dawid Galiński: Do wzięcia udziału w WPC2020 namówił mnie Jan Pohribný (Master QEP, president of Association of Professional Photographers of the Czech Republic (APF) zaraz po zdobyciu drugi rok z rzędu w 2019 roku Gold Award w kategorii Students and Young Photographers w konkursie FEP European Professional Photographer Of The Year, z ramienia którego organizowany jest właśnie World Photographic Cup.
Od 2013 roku Polska brała udział jedynie raz w 2016 roku z dość mizernym skutkiem, więc postawiłem sobie za punkt honoru, aby spróbować zaznaczyć jakoś naszą obecność w miejscu, w którym nie było jeszcze o nas głośno. Pierwsza drużyna WPC2020, którą prowadziłem nie była kompletna, nie znałem dokładnej formuły konkursu, schematów działania, nie wiedziałem jak się za niego zabrać i jakie dobrać zdjęcia. Znalazło się jednak grono fenomenalnych fotografów, którzy postanowili mnie wesprzeć. Dzięki Michałowi Karcz i Paulinie Duczman udało nam się znaleźć w TOP 10 w kategoriach Illustrative/Digital Art oraz Portrait. Zajęliśmy wtedy 10 i 8 miejsce.
Zmieniłem całkowicie sposób myślenia i dobierania fotografów i dobrałem artystów, którzy są już znani w świecie fotograficznym, wygrywają konkursy i mają portfolio, które od zawsze mnie inspiruje. Dla mnie osobiście największym sukcesem była możliwość zaproszenia swoich największych fotograficznych idoli do wspólnej drużyny i omawiania z nimi zdjęć, które powinny trafić ich kategorii. Jestem niesamowicie wdzięczny i szczęśliwy ze współpracy z każdą z tych osób. To znakomici fotografowie i jeszcze lepsi ludzie w życiu prywatnym, którzy niesamowicie motywują i poszerzają horyzonty.
Cały proces dobierania osób jest niezwykle czasochłonny (Szymona Świętochowskiego namawiałem do wzięcia udziału przez ponad 2 lata): konkurs podzielony jest na sześć skrajnie różnych kategorii, w każdej kategorii jeden fotograf może wysłać jedno zdjęcie... Oznacza to, że żeby maksymalnie zwiększyć szanse na wygraną w jakiekolwiek kategorii (nie wspominając o konkursie głównym) trzeba znaleźć osiemnastu fotografów - każdego z jednym strzałem życia. Biorąc pod uwagę to, że to fotografia jest jedną z najbardziej subiektywnych dziedzin sztuki, a jurorami są wybrane przez kapitanów innych krajów osoby całość wydaje się tak szalona, że nie sposób wybrać zdjęć, co do których miałoby się stuprocentową pewność. Dzięki temu można natomiast nauczyć się ciekawej rzeczy - każdy kraj ma zupełnie inne postrzeganie i estetykę. Wybór zdjęć do konkursu płynął w takim wypadku z serca i intuicji. Starałem się jednak, aby w każdej kategorii były trzy skrajnie różne zdjęcia: pewne, nietypowe oraz wymykające się szablonom.
Cały proces dobierania zdjęć, wyboru fotografów, setki wiadomości i maili oraz dyskusji na temat wyboru tego odpowiedniego, zajęły mi kilka miesięcy. Cieszy mnie także fakt, że poziom fotografii w Polsce jest coraz wyższy. Widać to nie tylko po konkursie WPC, ale także w szeregu innych konkursów. Jestem niesłychanie dumny, widząc wśród laureatów znajomo brzmiące nazwiska i obserwując jak poziom prac stale się zmienia i rozwija. Zachęcam do obserwowania portfolio osób, które brały udział w WPC2021, a dla zabawy polecam samemu (choćby dla odkrywania nowych fotografii) wybranie 18 zdjęć, które zdaniem czytelników mogłyby z powodzeniem znaleźć swoje miejsce.
Gwarantuję, że wybór do prostych nie należy.
Więcej informacji na temat wyników i samego konkursu znajdziecie na stronie worldphotographiccup.org.