Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Organizowany dopiero po raz drugi konkurs LensCulture Art Photography Awards 2019 miał na celu nagrodzenie najlepszych cykli i pojedynczych zdjęć artystycznych z całego świata. Spośród tysięcy nadesłanych zdjęć, jurorzy wyłonili 3 zwycięskie cykle, tyle samo zdjęć pojedynczych i przyznało 7 wyróżnień.
“Naszym celem było znalezienie tych, którzy poprzez swoje działania eksperymentatorskie i kreatywność rzeczywiście przesuwają granice medium. Po długich obradach, z podekscytowaniem dzielimy się z wami naszymi największymi odkryciami” - czytamy w oświadczeniu jury, w którym zasiadali m.in. Dr. Yasufumi Nakamori (kurator w Tate Modern) czy Xavier Canonne (dyrektor Musee De La Photographie). “Wiele zgłoszeń cechowała świeżość spojrzenia i intrygujące podejście do tematu, które otwiera przed fotografią zupełnie nowe kierunki eksploracji. Były tez projekty celebrujące bardziej tradycyjne dziedziny, jak portret czy krajobraz. Ucieszył nas też globalny zasięg konkursu.”
Cykle nagrodzone w konkursie LensCulture Art Photography Awards
W przypadku serii, największym uznaniem jurorów cieszyły się tematy związane z amerykańskim kryzysem migracyjnym. I choć temat ten może wydawać się już “przefotografowany" na wszystkie strony, trzeba przyznać, że w przypadku nagrodzonych projektów, autorom nie brakowało pomysłowości. Noelle Mason tworząc zdjęcie artystyczne postanowiła przedstawić niewychodzące zwykle poza urząd celny rentgeny ciężarówek przewożących nielegalnych imigrantów w formie cyjanotypii, łącząc nowe formy obrazowania z medium archaicznym.
Z kolei Tom Kiefer, który przez lata pracował jako kustosz w ośrodku przyjmowania uchodźców fotografuje rzeczy osobiste odbierane imigrantom przez celników, starając się uwydatnić problem dehumanizacji osób ubiegających się o pobyt w kraju. Wyjątkiem jest trzeci, formalny projekt Amandy Marchand, w symboliczny sposób przedstawiający zagrożone gatunki ptaków i roślin.
fot. Carolina Rapezzi, Rashida, 1. miejsce w kategorii pojedynczej LensCulture Art Photography Awards 2019
W przypadku pojedynczych zdjęć artystycznych króluje klasyczny portret (nagrodzone prace Caroliny Rapezzi i Stevena Barritta), ale nie zabrakło też miejsca na projekt konceptualny. Nagrodzone 2. nagrodą zdjęcie On the Way to Shimoda Davida Houghtona to kolaż setek zdjęć wykonanych smartfonem przez okno pociągu na drodze między japońskimi miastami Fujisawa i Shimoda, zainspirowany ulicznymi eksperymentami Johna Baldessari i pracami Eda Ruscha, wykorzystującymi fotografię do tworzenia studiów topograficznych.
fot. David Houghton, On the way to Shimoda, 2. miejsce w kategorii pojedynczej LensCulture Art Photography Awards 2019
fot. Steven Barritt, z cyklu Mythographies, 3. miejsce w kategorii pojedynczej LensCulture Art Photography Awards 2019
Każdy z jurorów wybrał też jeden projekt, któremu przyznał specjalne wyróżnienie. Sekcja Juror’s Picks dobrze pokazuje różnorodność projektów nadesłanych na konkurs. Serie nagrodzone w jej ramach możecie zobaczyć w poniższej galerii.
Cykle wyróżnione przez jurorów w konkursie LensCulture Art Photography Awards 2019
Zwycięstwo w konkursie to nie tylko internetowe wyróżnienie, ale także szansa na zaprezentowanie swoich zdjęć artystycznych szerszej, ukierunkowanej publiczności. Nagrodzone prace wraz pracami finalistów zaprezentowane zostaną na największym na świecie festiwalu fotografii artystycznej Paris Photo, odbywających się co roku w listopadzie.
Więcej informacje o konkursie, pełną galerię zdjęć finalistów oraz szczegóły na temat kolejnych odsłon znajdziecie pod adresem lensculture.com.
{$in-article-newsletter}