„Ekwiwalenty” – fotografowanie przeżyć

„Rezygnujemy z szybkości i hałasu współczesności, uciekamy od natłoku informacji wizualnych, w jakich dziś funkcjonuje człowiek. Jest niemal pewne, że obcowanie z przyrodą przynosi nam w tym zakresie wsparcie”.

Autor: Karol Bagiński

15 Kwiecień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Idea wystawy narodziła się jeszcze w 2013 roku w rozmowach grupy ludzi, podobnie patrzących na fotografię. Uznaliśmy, że chcemy wspierać się w działaniach artystycznych i osiągniemy to, jeżeli zjednoczymy siły. Tak powstało stowarzyszenie Ekwiwalenty. Wystawa pod tym samym tytułem to prezentacja dorobku jego członków.

Autorem pojęcia „ekwiwalentności” i serii fotografii zatytułowanej Equivalents jest Alfred Stieglitz – ikona fotografii amerykańskiej, wspaniały nauczyciel i organizator, tworzący w latach 20. i 30. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Inspirujemy się także pracami twórców znanej amerykańskiej Grupy f64, z których na szczególną uwagę zasługuje Edward Weston.

fot. Tomasz Kubaczyk

Potrzeba głębokiego skupienia, techniki medytacyjne i pojęcie „wizji”, ale przede wszystkim niepowtarzalne fotografie, to wkład Minora White’a. Opracował i opublikował swoje przemyślenia o teorii i praktyce ekwiwalentu ponad 60 lat temu. Długi czas pracował też jako dydaktyk wychowując słynnych fotografów ekspresyjnych, wśród nich Paula Caponigro i Johna Daido Looriego.

Wielu z nas robiło zdjęcia, w osobisty sposób pokazując swoje relacje ze światem, w ogóle nie wiedząc o istnieniu nurtu fotografii ekspresyjnej. Odczuwaliśmy podobnie, chociaż nie potrafiliśmy teoretycznie opisać naszych prac i umieścić ich w jakimś konkretnym nurcie czy środowisku. Działo się tak dlatego, że fotografia ekspresyjna posługuje się językiem bardzo uniwersalnym, możliwym do odczytania bez dodatkowego kontekstu i opisu.

fot. Zbigniew Kołodziejak

Prace, które można obejrzeć w 19. Dzielnicy nie są dokumentem, ani komentarzem do sytuacji społeczno-politycznej, nie próbują też z nią dyskutować. Nie oznacza to, że jesteśmy grupą niewrażliwych na problemy świata pustelników. Jedynie tematyka naszych fotografii jest inna. Chętnie rezygnujemy z szybkości i hałasu współczesności, uciekamy od natłoku informacji wizualnych, w jakich dziś funkcjonuje człowiek. Jest niemal pewne, że obcowanie z przyrodą przynosi nam w tym zakresie wsparcie. Dlatego też część naszych fotografii powstała w naturalnej przestrzeni.

W naszych zdjęciach można odnaleźć ekspresję jaka drzemie w nas samych. Do fotografowania ekwiwalentów własnych emocji, głęboko zapamiętanych przeżyć trzeba „dostroić” swój umysł, nauczyć się obserwacji świata i siebie w nim jednocześnie. Uważna obecność w miejscu i czasie, skupienie myśli na relacji z otoczeniem to narzędzie fotografa-ekwiwalentalisty. Praktykując ją nie tylko lepiej się fotografuje, ale też zmienia codzienność. Łatwiej dostrzega się chwile i drobne sprawy, które nam umykają.

Do fotografowania ekwiwalentów własnych emocji, głęboko zapamiętanych przeżyć trzeba „dostroić” umysł, nauczyć się obserwacji świata i siebie w nim jednocześnie

Efektem pracy autorów był zestaw fotografii, które prezentowane są na wystawie Jej układanie rozpoczęło się latem 2015 roku, zgodnie z regułą ekwiwalentności. Jako kurator opierałem się na wrażeniach, jakie pojawiły się we mnie, a kluczem wyboru była nieoczywista relacja pomiędzy nimi. Nie interesowała mnie prezentacja prac każdego autora osobno, ani podział tematyczny na krajobraz, abstrakcję czy dokument. Układ zdjęć, rozmiar, sposób oprawy i wybrana technologia druku miały pokazać ich wspólny, spójny przekaz. Mam nadzieję, że ten wybór i wrażenia będą też widoczne dla widzów.

Znacznie więcej o ekspresji w fotografii oraz o wystawie można będzie usłyszeć na spotkaniu autorskim w piątek, 15 kwietnia od godziny 19:00. Pojawi się na nim aż 11 autorów! Będzie okazja, aby lepiej nas poznać, posłuchać, ale też zapytać o wszelkie fotograficzne kwestie.

Zobacz wszystkie zdjęcia (14)

Ponadto zapraszamy do 19. Dzielnicy na kolejne wydarzenia wokół Ekwiwalentów: oprowadzanie kuratorskie (w czwartek, 21 kwietnia o godzinie 18:00) oraz spotkanie Poza Ekwiwalenty (w czwartek 28 kwietnia,  o godzinie 18.00). Pokażemy i opowiemy o zdjęciach, których na wystawie zobaczyć nie można.

Wystawę można oglądać w galerii 19. dzielnica przy Kolejowej 47A, lokal U7 do 12 maja.

Skopiuj link

Autor: Karol Bagiński

Członek stowarzyszenia i kurator wystawy „Ekwiwalenty”. Rocznik 1973, absolwent i wykładowca Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej w pracowniach Edycji cyfrowej obrazu oraz Sprzętu i technik fotograficznych. Fotograf, specjalista edycji cyfrowej i archiwizacji materiałów fotograficznych, operator DTP. Na co dzień przygotowuje druk materiałów fotograficznych na wystawy, do albumów fotograficznych i publikacji. Współpracuje stale m.in z Domem Spotkań z Historią, Doc! Photo Magazine. Właściciel i specjalista w Foto-Grafika.pl.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
International Landscape Photographer of the Year 2024 rozstrzygnięty. Oto najlepsze zdjęcia krajobrazowe!
International Landscape Photographer of the Year 2024 rozstrzygnięty. Oto najlepsze zdjęcia...
Już po raz 11 przyznano nagrody w jednym z najważniejszych konkursów fotografii krajobrazowej. Zwycięzcą International Landscape Photographer of the Year 2024 został Andrew Mielzynski. Jury nie...
12
Urban Photo Awards 2024 rozstrzygnięty. Polak wśród zwycięzców!
Urban Photo Awards 2024 rozstrzygnięty. Polak wśród zwycięzców!
Rozstrzygnięto konkurs fotografii miejskiej Urban Photo Awards 2024. Wśród nagrodzonych z całego świata Krzysztof Bednarski zwycięża serią zdjęć z Meksyku.
14
Nikon's Small World 2024 - małe jest piękne. Polacy wśród zwycięzców
Nikon's Small World 2024 - małe jest piękne. Polacy wśród zwycięzców
Za nami 50. edycja konkursu fotograficznego nagradzającego najlepsze zdjęcia wykonane… pod mikroskopem. Finałowa galeria to jak zwykle zachwycający przekrój abstrakcyjnych kadrów,...
12
Powiązane artykuły