Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
O projekcie "Śladami Romów" opowiada sam artysta:
"W latach 2000-2006 wyruszyłem, wraz z Ciną Rinne, w podróż po siedmiu krajach, by lepiej poznać życie Romów i problemy, z jakimi się borykają. Zawsze staraliśmy się długo z nimi przebywać, aby się o nich jak najwięcej dowiedzieć i, jeżeli to tylko możliwe, aby z nimi choć przez chwilę pomieszkać.
Nasze zainteresowania doprowadziły nas w końcu na romskie ulice w Hevesaranoys, na północy Węgier, gdzie spędziliśmy cztery miesiące w domu Magdy, starszej romskiej kobiety. Kolejne podróże do Rumunii, Indii i Finlandii zaowocowały osobistymi kontaktami z rumuńską społecznością, natomiast podczas pobytu w Grecji i Rosji początkowo asystowali nam przedstawiciele organizacji praw człowieka, a we Francji współpracowaliśmy z Centre de Recherches Tsiganes w Paryżu.
Romskie wyprawy nie były w żaden sposób szczegółowo przygotowywane, więc tylko i wyłącznie pewne zbiegi okoliczności umożliwiały nam kontakt z Romami. Próbowaliśmy nawiazywać z nimi bezpośrednie rozmowy i w większości krajów było to możliwe, choć w Rosji i Indiach byliśmy dyskretnie pilnowani.
Często zadawano nam pytania, co takiego spowodowało, że zainteresowaliśmy się Romami, ale nie byliśmy w stanie dać jednej wyczerpującej odpowiedzi. Pewne jest to, że skoro już zaczęliśmy, nie byliśmy w stanie tak po prostu przerwać naszego projektu. Im więcej wiedzieliśmy o życiu Romów, tym większe było nasze zainteresowanie nimi i tym bardziej ich zaczynaliśmy lubić."
Przy powstawaniu cyklu "Śladami Romów" Eskildsen pracował dwoma aparatami. Jeden z nich to Pentax 6x7 z obiektywami 55mm, 90mm i 135mm, a drugi to Hasselblad X-Pan z obiektywem 43mm, którym wykonywał panoramiczne zdjęcia. Używał filmów Kodak Portra NC, Fuji NPH i Kodak T-Max 400 (wywoływany w D-76). Joakim skanuje filmy skanerem Imacon 949, używając przestrzeni barwnej 16 bit i obrabia pliki w Photoshopie, gdzie głównie korzysta ze zmian na warstwach. Podczas fotografowania Joakim używa wyłącznie zastanego światła i statywu.
Joakim Eskildsen urodził się w 1971 roku w Kopenhadze, gdzie w roku 1992 pobierał nauki u fotografa dworu królewskiego - Rignora Mydtskova.
W roku 1994 przeprowadził się do Finlandii, gdzie studiował u Penttiego Sammallahtiego (projektowanie książek albumowych) na Uniwersytecie Sztuki i Projektowania w Helsinkach. W roku 1998 uzyskał tytuł magistra fotografii.
Fotografując, często współpracuje z pisarką Cią Rinne. Publikacje: Nordic Signs (1995), Bluetide (1997), iChickenMoon (1999), za którą otrzymał w roku 2000 nagrodę dla najlepszego tytułu roku, przyznawaną w ramach Photo-Eye Books & Prints Annual Awards. We współpracy z Kristofferem Albrechtem i Penttim Sammallahtim opublikował portfolio al-Madina (2002). Z kolei album pt. The Roma Journeys (2007, Steidl) otrzymał nagrodę Amilcare Panchielli w 2008 roku. Za ten sam album artysta został odznaczony medalem Davida Octavius Hilla przyznawanym przez Deutsche Fotografische Akademie w 2009 roku.
Joakim Eskildsen żyje i pracuje w Danii. Jest członkiem fińskiego Związku Artystów Fotografików.
Zachęcamy do odwiedzenia strony autorskiej Joakima Eskildsena: www.joakimeskildsen.com