Galeria zdjęć podwodnych Wojtka Barczuka

Zapraszamy do objerzenia podwodnych zdjęć Wojtka Barczuka. Autor nie poprzestaje tylko na prostym oddaniu piękna innego świata, ale także daje przykład porządnego warsztatu fotograficznego.

Autor: Michał Sułkiewicz

20 Listopad 2002
Artykuł na: 2-3 minuty

Większość z pasjonatów fotografii łączy robienie zdjęć z innymi swoimi pasjami. Jak często można się przekonać wynik takiego zestawienia to wspaniałe i niepowtarzalne zdjęcia. Tak jest też w przypadku Wojtka Barczuka, któremu w dodatku udało się połączyć pasję z zarabianiem na życie.

Ten urodzony w Polsce, a mieszkający obecnie w Paryżu fotograf poświęcił ostatnie dwadzieścia lata swojego życia nurkowaniu. Jego biblioteka zawiera ponad 20 tysięcy zdjęć, z czego 8 tysięcy to unikalne ujęcia podwodnego świata.

Wiele z prac Wojtka można oglądać w amerykańskich, francuskich i polskich czasopismach, reklamach oraz na plakatach. Jego prace zostały uchonorowane w kilku konkursach fotografii podwodnej, a także wystawione na wielu wystawach.

Zdjęcia Wojtka Barczuka są wyjątkowe także pod względem doboru ujęć, korzystania z techniki makro oraz wykorzystania, co jest bardzo rzadkie w zdjęciach podwodnych, filmu czarno-białego.

Oto co sam autor pisze o swojej pracy i urzywanym sprzęcie: Przygodę z fotografią podwodną rozpocząłem 20 lat temu. Początkowo były to w większości nieudane próby robienia zdjęć prostymi aparatami, które pakowałem we własnoręcznie wykonaną, gumową obudowę. Następnie były to radziecki FED w aluminiowej obudowie i NIKONOS III. Od 1993 roku fotografuję, pod wodą i na powierzchni, wyłącznie Nikonami. Przez pewien czas umieszczałem zwykle powierzchniowe modele w pleksiglasowej obudowie IKELITE lecz obecnie preferuję prosty, niezawodny i łatwy w transporcie NIKONOS V. Większość udanych zdjęć pod wodą wykonałem stosując obiektywy NIKKOR 28mm, 20mm, 15mm. Zdjęcia Makro, stosunkowo łatwe do wykonania pod wodą ale niezwykle efektowne, robię obiektywami NIKKOR 35mm i 28mm z odpowiednimi pierścieniami. Do zdjęć kolorowych używam wyłącznie slajdów 50 lub 100 ISO i są to najczęściej Fuji. Fotografie czarno-białe to Ilford 200 lub 400 ISO. Wszystkie zdjęcia kolorowe, z wyjątkiem specjalnych ujęć jak np. rekiny na tle błękitnej powierzchni wody, oświetlam lub doświetlam fleszem w celu uzyskania koloru pod wodą. Używam fleszy Nikon SB 105 i IKELITE 100.

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

{GAL|26124
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
Czy to najlepsze uliczne zdjęcia roku? Oto finaliści 14. Leica Street Photo
Czy to najlepsze uliczne zdjęcia roku? Oto finaliści 14. Leica Street Photo
Za nami kolejna edycja międzynarodowego konkursu fotografii ulicznej organizowanego przez Leica Gallery Warszawa. Oto 30 finałowych kadrów, które jury wybrało spośród blisko 12 tys....
48
SWPA 2025 - Hanna Kantor z najlepszym polskim zdjęciem w konkursie
SWPA 2025 - Hanna Kantor z najlepszym polskim zdjęciem w konkursie
Hanna Kantor została laureatką nagrody Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2025. Zobaczcie zwycięski kadr i prace pozostałych laureatów kategorii...
19
Świat oczami podróżników. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2024
Świat oczami podróżników. Oto najlepsze zdjęcia z Travel Photographer of the Year 2024
Za nami 22. edycja jednego z najważniejszych konkursów fotografii podróżniczej na świecie. Oto najciekawsze prace tegorocznych zwycięzców, wśród których znaleźli się także Polacy.
19
Powiązane artykuły