Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Zakończyła się druga edycja konkursu Newsreportaż, ogłoszonego w maju przez tygodnik Newsweek Polska. Do redakcji dotarło ponad 6000 zdjęć blisko 700 fotografików, tworzących fotoreportaże w czterech kategoriach: wydarzenia (84 prace: ważne momenty życia politycznego i społecznego w kraju i na świecie), ludzie (131 prac: osoby publicznie znane: na świecie, w kraju, regionie; osoby nieznane - bohaterowie chwili), życie codzienne (256 prac: obrazy dnia powszedniego) oraz kultura (134 prace: wydarzenia kulturalne, sztuka, kultura masowa).
O podziale nagród decydowało jury w składzie: Tomasz Tomaszewski (fotograf "National Geographic"), Marek Kowalczyk (szef Działu Foto "Newsweek Polska"), Filip Ćwik - (fotoreporter "Newsweek Polska"), Sławomir Kamiński (fotoreporter "Gazety Wyborczej") i Łukasz Trzciński (fotoreporter "Rzeczpospolitej"). Jurorzy oglądali zdjęcia i zarazem obradowali przez prawie 12 godzin. Były spory, dyskusje a nawet kłótnie. Ale mamy pewność, że wybraliśmy najlepszych - mówi Filip Ćwik.
W drugiej edycji Newsreportażu jury nie przyznało GRAND PRIX konkursu. W kategorii wydarzenia pierwsze miejsce zajął autor fotoreportażu pod tytułem "1 dzień z 300 lat" - Damian Kramski. Autor zdjęć został wysłany przez "Gazetę Wyborczą" do Petersburga z poleceniem zrobienia reportażu z hucznych obchodów 300-lecia istnienia tego miasta. Myślę, że moje zdjęcia dobrze oddają sprzeczność, z jakich zbudowana jest dzisiejsza Rosja - twierdzi Marek Kramski. Drugie miejsce w kategorii wydarzenia zajął reportaż "Pożegnanie" Pawła Relikowskiego, zaś na trzeciej lokacie znalazł się "Ożarów" Piotra Bernasia. Wyróżniono także Michała Łuczaka za reportaż "Zlot Federacji Skautów Europejskich".
W kategorii ludzie zwyciężył autor fotoreportażu pod tytułem "Słabość pozostawiamy w domach" - Artur Hojny. Jest to seria zdjęć z obozu wspinaczkowego zorganizowanego przez toruńska Fundację Ducha w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej dla niepełnosprawnych dzieci i dorosłych. Drugie miejsce zajął cykl Justyny Mielnikiewicz "Abchazja - 10 lat po wojnie" zaś na trzecim miejscu znalazł się reportaż Michała Łuczaka "Nowicjat, czas próby".
W kategorii życie codzienne pierwsze miejsce zajął Andrzej Kramarz, autor fotoreportażu pod tytułem "Morze Czarne - Ukraina". Wiosną tego roku Andrzej Kramarz wskoczył w Krakowie na rower i popedałował na wschód. Jednak w odróżnieniu od typowych cyklistów jego celem, nie była sama przejażdżka, ale fotoreportaż z krajów położonych nad Morzem Czarnym. Jego zdjęcia, nawiązujące do klasyki fotografii, to artyzm w czystej postaci - twierdzi juror Filip Ćwik. Kolejne miejsca w tej kategorii zajęli: Tomasz Reiss za "Śluby Polskie" (2.) oraz Jarek Jaworski za "Gubałówkę" (3.). Jury wyróżniło także reportaż Arkadiusza Goli "Sami swoi"
W kategorii kultura zwyciężyła autorka fotoreportażu pod tytułem "Szkoła". Katarzyna Sagatowska, studentka Europejskiej Akademii Fotografii, przygotowywała wyjątkowy materiał z zajęć w szkole baletowej. Drugie i trzecie miejsce zajęły równie ciekawe reportaże: "Festiwal gwiazd" Macieja Zienkiewicza oraz "Kultura techno" Mariusza Foreckiego.
Wszyscy zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają 5 tysięcy złotych, za drugie miejsce autorzy otrzymają 2 500 zaś za trzecie - 1 000 złotych.
Wyniki konkursu zaprezentowane zostały także w bieżącym numerze Newsweeka (44/03).
Jednocześnie rozpoczyna się trzecia edycja konkursu Newsreportaż. Prace można nadsyłać do 30 września 2004 roku. Obowiązują te same kategorie, co w tegorocznej edycji konkursu. Nadsyłane fotoreportaże powinny dotyczyć wydarzeń, które miały miejsce od września 2003 roku do września 2004. Przeczytaj o zasadach konkursu Newsreportaż.
Reportaże wszystkich nagrodzonych autorów można oglądać na stronie Newsweeka