Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
WYDARZENIA: II miejsce - Po drugiej stronie wyścigu, Autor: Piotr Małecki
66. Tour de Pologne UCI Pro Tour znalazł się w światowym kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Tym samy należy do najważniejszych wyścigów kolarskich, obok Tour de France i Giro d' Italia. Piotr Małecki przebył wyczerpującą trasę razem z kolarzami, towarzysząc im na zakrętach i podjazdach. Ale to nie wyścig był bohaterem zdjęć, a ludzie którzy od rana gromadzili się przy drogach, porzucali pracę, by choć na chwilę spojrzeć na kolarzy w szaleńczym wyścigu.
WYDARZENIA: Wyróżnienie - Wielka woda, Autor: Krzysztof Łokaj
Fotoreportaż został zrobiony w dotkniętych powodzią gminach Ropczyce i Dębica w woj. podkarpackim. 25 czerwca 2009 r. Woda przyszła nagle zaskakując ludzi mieszkających nad rzeką Wielopolka. Fala porywała mosty, drogi, niszczyła domy i zabierała dobytek całego życia. Woda zalała centum miasta Ropczyce, zniszczone zostały szkoły, biblioteka, przedszkole, kościół parafialny. Zginęła jedna osoba porwana przez nurt rzeki. Krzysztof Łokaj jest fotoreporterem Gazety Nowiny w Rzeszowie.
LUDZIE: I miejsce - Into the wild, Autor: Grzegorz Wełnicki
Sylvie ma 20 lat. Jako małe dziecko pozostawiona przez matkę w buszu. Uratowana przez małpy żyła wśród nich. Po latach odnaleźli ją ludzie. Opiekują się nią osoby związane ze środowiskiem L'Arche. Mieszka w ich domu w Bonoua, na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Trzeba jej regularnie podawać leki. Nie umie mówić. Śpi tylko na podłodze, albo bezpośrednio na ziemi. Z trudem nauczyła się jeść inaczej niż gołymi rękami. Woli przebywać na powietrzu, niż w zamkniętym pomieszczeniu.
LUDZIE: II miejsce - Indyjskie Laski, Autor: Maciej Jeziorek
Bangalore luty 2009 Indie - "Jyothi Seva" dom i szkoła dla niewidomych dzieci - założona i prowadzona jest przez polskie Siostry Franciszkanki Służebnice Krzyża. Powstała w 1989 r., obecnie jest tam miejsce dla ponad 70 niewidomych i słabowidzących dzieci, w tym około 20 sierot pochodzących z bardzo biednych rodzin hinduistycznych, muzułmańskich i chrześcijańskich. Poza szkolną edukacją dzieci uczone są wszystkich codziennych czynności, takich jak mycie, pranie, prasowanie, sprzątanie...
LUDZIE: III miejsce - Samotność wśród ludzi, Autor: Kuba Rubaj
Janina Dąbrowska mieszka na Pradze Południe w Warszawie. Ma 79 lat i jest samotna. Od dwudziestu lat dokarmia koty. Okoliczni mieszkańcy często znęcają się nad zwierzętami i są przeciwni ich karmieniu. Kiedyś spalono żywcem 10 kotów pod jej oknem. Aby nie być zauważoną wstaje o 4 rano aby je karmić. Towarzyszy jej strach i niepokój. Pani Janina ma chore serce i często trafia do szpitala. Zazwyczaj są to krótkie pobyty. Potajemnie wymyka się do kotów.
LUDZIE: Wyróżnienie: Szybka zima, Autor: Jacek Świerczyński
Pomysł cyklu "Szybka zima" przyszedł, a raczej przyjechał na przystanek: autobus, żaden konkretny, a z nim pasażer, za szybą. Wtedy, na tym przystanku, zrobiłem pierwsze zdjęcie. Później zwiedziłem ich jeszcze wiele, czekając na niekonkretny autobus. Nigdy wcześniej, jak minionej zimy, nie zmarzłem tak bardzo oczekując na komunikację miejską.
ŻYCIE CODZIENNE: I miejsce - Twoje osiedle. Twoje życie, Autor: Tomasz Wiech
Opowieść o życiu w nowo powstających osiedlach w Polsce. Z myślą o klasie średniej, w miejsce PRL-owskiej wielkiej płyty, powstaje wiele nowych bloków. Niczym jak z kolorowych folderów wygląda obietnica nowego, lepszego świata. Realizowana jest na obrzeżach miast. Nowe osiedla zapewniają mieszkańcom wszystkie potrzeby kulturalne, duchowe, rozrywkowe i edukacyjne. Stają się małymi, betonowymi miasteczkami w wielkich metropoliach rządząc się swoimi wewnętrznymi zasadami i prawami.
ŻYCIE CODZIENNE: II miejsce - Biały dom, Autor: Michał Łuczak
Biały Dom z Czarnomina na Ukrainie, inaczej "pałac z dwudziestodolarówki", został wybudowany prawie 20 lat po oryginale. Pomysłodawcą i pierwszym właścicielem był polski bogacz Mikołaj Czarnomski. Architektem był Włoch, Francesco Buffo. Pałac tętnił życiem, Mikołaj organizował wystawne bale. W 1918 roku budynek przejęli Bolszewicy i przerobili go na Dom Robotnika. W czasie ostatniej wojny był niemieckim więzieniem a potem sierocińcem. Dziś mieści się w nim szkoła dla 180 uczniów.
ŻYCIE CODZIENNE: III miejsce - Salaryman, Autor: Jakub Kamiński
Salaryman - to w dosłownym tłumaczeniu człowiek z pensją. Określenie to pojawiło sie w Japonii zaraz po II Wojnie Światowej i było kojarzone z ustatkowanym życiem klasy średniej. Z biegiem lat słowo to zaczęto utożsamiać z widokiem zabieganego, wiecznie nie dosypiającego, przepracowanego człowieka w garniturze. Jego widok zalewa codziennie ulice i uliczki biznesowych dystryktów wielkich japońskich miast a w szczególności Tokio.
KULTURA: I miejsce - Piękne ciała, Autor: Agnieszka Rayss
Planowałam klasyczny reportaż z zawodów kulturystycznych. Zrezygnowałam z tego na rzecz portretów zawodników już po przyjeździe do Zabrza - okazało się, że znalazłam się w ciekawym miejscu, z niezwykłym malarskim światłem. Dzięki specyficznej scenografii i oświetleniu podkreślona została rzeźba ciała zawodników, a zdjęcia mają trochę nierzeczywisty klimat. W tym materiale po raz pierwszy od kilku lat użyłam negatywu - i nie żałuję powrotu do tradycyjnej techniki.
KULTURA: II miejsce - Venomous, Autor: Tomasz Gotfryd
"..Można zbierać znaczki i hodować chomiki. Tylko, że to śmiertelnie nudne.." - Venomous oznacza jadowite i te są najpiękniejsze, mienią się bajkowymi kolorami, majestatycznie zagrzebują w piasku, szybko atakują - śmiertelnie. Trzeba zapewnić im dobre warunki i być bardzo ostrożnym. To nie jest zabawa. Co do prawa zakazu posiadania to zakaz niby jest, ale żaden akt prawny nie wskazuje, jakie gatunki zwierząt są "niebezpieczne".
KULTURA: III miejsce - Rywalizacja, Autor: Tomasz Desperak
W Koluszkach odbył się wielkanocny turniej piłkarski przedszkolaków z gminy Koluszki. Łącznie wystąpiło 6 drużyn. Przed rozgrywkami najmłodsi zawodnicy LKS Koluszki zostali pasowani na sportowca klubu otrzymując legitymacje członkowskie i biało-czerwone getry. Wśród ośmiolatków najlepsze były Smerfy, tuż za nimi były Orły ścigane przez Błyskawice i Dinozaury. Młodsze Orliki pokonały Miluśkich. Najmłodszym piłkarzem był 3,5 letni Antoś Krawczyk.
Wszystkie nagrodzone reportaże znajdziemy na stronie konkursu.
Wystawę nagrodzonych prac można oglądać do 15 grudnia tego roku w Cinema City Arkadia w Warszawie.