Dokument o Jocku Sturgesie w Krakowie

Autor: Marcin Grabowiecki

14 Lipiec 2010
Artykuł na: 4-5 minut
Zapraszamy w najbliższy piątek, 16 lipca na kolejny seans w ramach fotograficznego kina letniego Galerii Camelot i Fundacji Imago Mundi. Tym razem zobaczymy prezentowany po raz pierwszy w Polsce dokument o amerykańskim fotografie Jocku Sturgesie "Piękno jest w nas". Po pokazie, który rozpocznie się o godz. 21:30 na widzów czekają soczyste arbuzy. Wstęp wolny.

Fundacja Imago Mundi i telewizja Planete mają przyjemność zaprosić na polską premierę filmu "Jock Sturges. Piękno jest w nas" w reżyserii Christiana E. Klinge. Pokaz odbędzie się w najbliższy piątek, 16 lipca o godzinie 21:30 w Galerii Camelot w Krakowie. Po seansie organizatorzy zapraszają wszystkich na pyszne, soczyste arbuzy!

Jock Sturges, rocznik 1947, przez wielu historyków sztuki uważany za jednego z najważniejszych amerykańskich fotografów. Studiował psychologię i fotografię na uniwersytetach w Marlboro i San Francisco. Jego wysublimowane fotografie dzieci i nastolatków zrobione na plażach nudystów w Kalifornii i Francji wywołały wiele kontrowersji i ataków amerykańskich konserwatystów. Słynie z mocnych zdjęć charakteryzujących się niezwykłym wyczuciem kompozycji i światła. Jak sam mówi jest bezkompromisowym poszukiwaczem prawdy i czystości. Jego prace znajdują się w muzeach i galeriach na całym świecie m.in. w nowojorskim MOMA. Wydał wiele albumów w tym: "Last Day of Summer", "Radiant Identities" czy "Evolution of Grace".

Jock Sturges, Piękno jest w nas/ Line of beauty and grace (premiera Planete)

Reżyseria: Christian E. Klinge
Wielka Brytania, 2008,
Czas: 99 min

Termin: 16.07, godz. 21:30

Galeria Camelot (dziedziniec)
ul. Św. Tomasza 17, Kraków

W następnych tygodniach zostaną pokazane:

A Film About With Anders Petersen

Reżyseria: JH Engström

Szwecja, 2006

Czas: 52 min

Data projekcji: 23 lipca, godz.21:00

Anders Petersen urodził się w 1944 roku w Solna. Jeden z najbardziej intrygujących współczesnych szwedzkich fotografów. Zdobywca licznych nagród, w tym tytułu Fotografa Roku na francuskim festiwalu Rencontres d'Arles (2003). Fotograficzny dorobek Andersa Petersena to zapis spotkań z ludźmi, którzy w trakcie tych spotkań przestają być nieznajomymi i poprzez fotografie trafiają do czegoś w rodzaju rodzinnego albumu autora. Niezależnie, czy tematem zdjęć jest nocny bar, osoba spotkana na ulicy czy szpital psychiatryczny - jest to kontynuacja tego samego procesu przekraczania granicy anonimowości i zbliżenia się do Innego. W dorobku artysty znajduje się ponad 20 albumów i wiele wystaw prezentowanych zarówno w Europie, jak i w Azji.

Arakimentari

Reżyseria: Travis Klose

Japonia, USA 2004

Czas: 85 min

Data projekcji: 30 lipca, godz. 21:00

Nobuyoshi Araki to najsłynniejszy autor aktów i portretów Japończyków. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim odwadze, z jaką podszedł do fotografii erotycznej. Jest portrecistą tokijskich prostytutek, ukazujących swe wdzięki w niezbyt wyszukanych pozach i autorem niezliczonej ilości tomów zdjęć. W wystylizowanych, niekiedy dziwacznych zdjęciach Araki pokazuje też kobiety skrępowane sznurami. Wydaje się, że poniżone, zależne i całkowicie zdominowane od woli patrzącego modelki stanowią wizualną realizację marzeń japońskich mężczyzn

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
O kuchnię zawodowej pracy i praktyczne porady zapytaliśmy doświadczonego fotografa Piotra Wernera. Publikujemy obszerne fragmenty jego bestsellerowego e-booka dla...
26
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Chcesz wiedzieć jak wydłużyć żywotność akumulatora i sprawić, by w każdej sytuacji zapewniał wydajną i wygodną pracę ze sprzętem? Z tego poradnika dowiesz się, jak zapewnić optymalne...
10
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Nie ważne czy są one głównym tematem, czy mniejszym elementem wizualnym w szerszej scenie. Zobacz, jak zamknąć w kadrze wartko płynące potoki, by ożywić zdjęcia górskich krajobrazów.
22
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)