Antoine D'Agata w kinie letnim Galerii Camelot & Fundacji Imago Mundi

Autor: Marcin Grabowiecki

18 Sierpień 2010
Artykuł na: 2-3 minuty
Fundacja Imago Mundi oraz telewizja Planete zapraszają na kolejny pokaz w fotograficznym kinie letnim. W tym tygodniu mają zaszczyt przedstawić film o francuskim fotografie Antoine D'Agata w reżyserii Tommao Lusena de Saramiento i Giuseppe Schillaci. Projekcja odbędzie się w piątek, 20 sierpnia o godzinie 21:30, na dziedzińcu krakowskiej Galerii Camelot.
fot. Antoine D'Agata

Antoine D'Agata, francuski fotograf urodzony w 1961 roku. W wieku 22 lat opuścił Francję i następne 10 spędza za granicą. W 1990 roku w Nowym Jorku zaczyna studia w nowojorskim International Center of Photography razem z Larry'm Clarkiem i Nan Goldin. Jednocześnie pracuje jako asystent redakcji agencji Magnum. Po powrocie do Francji w 1993 na całe trzy lata porzuca robienie zdjęć. W 1998 roku ukazuje się jego pierwszy album zatytułowany "Mala de Muerte", a następny "Hometown" zdobywa nagrodę dla młodych fotografów Niépce Prize. Kolejna wystawa "1001 Nuits" oraz wydane albumy "Vortex" i "Insomnia", "Stigma" utwierdzają jego pozycję jako jednego z najciekawszych i najbardziej intrygujących współczesnych fotografów. Od 2004 jest członkiem agencji Magnum.

Dokument rozpoczyna się w momencie gdy Antoine D'Agata przyjeżdża do stolicy Kambodży, Phom Pehn i kilka kolejnych tygodni spędza zamknięty ciasnym pokoju z prostytutką Lee. Seks, narkotyki i poczucie zagubienia w świecie, od zawszę były częścią zarówno życia prywatnego jak i artystycznego fotografa. W Kambodży jego koszmary sięgają kulminacyjnego punktu. Zamknięty w mikroskopijnej przestrzeni z Lee, Antoine przeżywa paradoksalne i desperackie "love story", narkotyzuje się i jednocześnie próbuje sfotografować intymną więź łączącą go z Lee. Autorom dokumentu udało się uchwycić na taśmie nieznaną część jego artystycznej twórczości, jego wybór życia wypełnionego seksem i narkotykami, będącym zarówno lekiem czyniącym życie znośnym jak i przekleństwem - podobnie jak w przypadku innych heretyków współczesnej sztuki od Kerouac'a do Artauda, od Bacona do Pasoliniego.

"Cambodian Room" pokazywany był dotychczas jedynie na europejskich festiwalach m.in. podczas Italia Doc, IDFA, zdobył nagrodę specjalną jury festiwalu filmowego w Turynie w 2009 roku. Jest to pierwsze wyświetlenie dokumentu w Polsce. Autorami oryginalnej ścieżki dźwiękowej są Nicola Tescari oraz Chris Tsoupas.

Więcej informacji o filmie: www.cambodianroom.net.

Cambodian Room. Situations with Antoine D'Agata
(film z angielskimi napisami)
Reżyseria: Tommaso Lusena de Saramiento i Giuseppe Schillaci
Produkcja: Francja-Włochy 2009, 52 minuty

Termin: 20.08.2010, godz. 21:30

Galeria Camelot & Fundacja Imago Mundi
ul. Św. Tomasza 17, Kraków

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
O kuchnię zawodowej pracy i praktyczne porady zapytaliśmy doświadczonego fotografa Piotra Wernera. Publikujemy obszerne fragmenty jego bestsellerowego e-booka dla...
26
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Chcesz wiedzieć jak wydłużyć żywotność akumulatora i sprawić, by w każdej sytuacji zapewniał wydajną i wygodną pracę ze sprzętem? Z tego poradnika dowiesz się, jak zapewnić optymalne...
10
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Nie ważne czy są one głównym tematem, czy mniejszym elementem wizualnym w szerszej scenie. Zobacz, jak zamknąć w kadrze wartko płynące potoki, by ożywić zdjęcia górskich krajobrazów.
22
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)