Wspomnienia z warsztatów fotografowania ptaków

Autor: Marcin Grabowiecki

19 Marzec 2010
Artykuł na: 4-5 minut
Za nami już dwa warsztaty z Fotografii ptaków organizowanych przez Akademię Nikona. Uczestnicy październikowych i lutowych warsztatów przekonali się, że życie na mokradłach nie zamiera przez cały rok. Pod profesjonalnym okiem Piotra Chary poznawali magię Doliny Dolnej Warty, lokalne legendy, a przede wszystkim starali się uchwycić obiektywem żyjące tam ptaki. Kolejne warsztaty odbędą się już pod koniec marca, a przeżyciami i wrażeniami z wyjazdu jesiennego podzielił się z nami jeden z uczestników - Michał Błaszczak.
fot. Piotr Chara

Jesienny poranek powitał nas miękkim światłem zza - na szczęście nie deszczowych - chmur. Warsztat rozpoczął się wczesnym obiadem. Porcje pysznego regionalnego jedzenia zadowoliłyby nawet przysłowiowego "chłopa z pola". Spożywanie posiłków okazało się bardzo ważnym elementem warsztatu, podczas których Piotr Chara - bardzo pozytywnie zakręcony fotograficznie - raczył nas wspaniałymi opowiadaniami o historii regionu oraz społeczności.

Fotograficzne opowieści

Zimowy plener rozpoczął się od części teoretycznej. Wszystkich uczestników na długie godziny, które upłynęły bardzo szybko, pochłonęły rozmowy o technice fotograficznej, doborze obiektywu czy aparatu. Wykładowca sporo uwagi poświęcił także na omówienie sposobów ubierania się, doboru garderoby - o tym jak wielkie jest znaczenie tego tematu dla fotografii dzikiej przyrody mieliśmy okazję przekonać się już nazajutrz w terenie. Opowieści pierwszego dnia o kombinezonie płetwonurka czy o pływadełku umożliwiającym pływanie z aparatem po jeziorze i fotografowanie ptaków z ich naturalnej perspektywy, czyli poziomu tafli wody, brzmiały dla uczestników intrygująco. A połączone z pokazami zdjęć rozbudziły apetyt na prawdziwą przygodę.

fot. Piotr Chara

Czas łowów

Niedziela, 5:30 rano. Lekki przygruntowy mrozek, bezdeszczowo, mgła - po prostu idealny początek przygody. Wyruszyliśmy ubrani "na cebulkę" z zapasem kanapek w kieszeniach i termosem pełnym gorącej, aromatycznej kawy. Po 30 minutach jazdy dotarliśmy w teren praktycznie niedostępny dla "nieterenowych" aut, do pierwszego stanowiska - strzeleckiego. Mieliśmy dużo szczęścia, gdyż normalnie na tych terenach (zalewowych) jest 1-2 metry wody, ale dotarliśmy. Nic nie widać. Mgła blokuje jakiekolwiek promienie światła docierające z nieba, a za nią słychać stada ptaków - wydają się być na wyciągnięcie ręki...

fot. Piotr Chara

Cała grupa szybko udała się na najbliższe stanowisko osłonięte makietą z krzaków oraz wierzbowych gałęzi, by rozstawić statywy i ustawić aparaty. Nikkory - 300-tka, 500-tka i 600-ka wyglądały jak artyleria, która tylko czeka na podbój pobliskiego fortu. Wszyscy w mig zrozumieli jak ważne są jasne, szybkie teleobiektywy, o których była mowa dzień wcześniej. Nie minęło bowiem 10 minut, gdy rozrzedzona mgła ukazała stada ptaków zaledwie 30-40 metrów od ukrytych obiektywów. Z każdym nowym strumieniem światła w powietrzu słychać było coraz więcej kliknięć migawek aparatów. Pierwsze ptaki zaczęły przygotowywać się do lotu i wzbijać w powietrze. Niesamowite, kilkugodzinne widowisko wywołało lawinę pytań i wątpliwości, na które prowadzący cierpliwie udzielał odpowiedzi. Przyroda sprzyjała uczestnikom warsztatów. W chwilę po tym jak przenieśli się ze stanowiska strzeleckiego na brzeg jeziorka wyłoniły się z trzcin dwa piękne łabędzie.

fot. Piotr Chara

Sztuka kamuflażu

To był moment, w którym Piotr Chara uchylił rąbka tajemnicy budowy stanowisk i kryjówek, z których bez skrępowania i płoszenia zwierząt można wykonywać zdjęcia. Od razu znaleźli się ochotnicy, którzy z maczetami i nożami rozpoczęli budowanie kryjówek pod czujnym okiem prowadzącego. Trochę gałęzi, patyków, kawałek czarnej folii, maskująca siatka wojskowa i stanowiska były gotowe.

Totalnym zaskoczeniem okazało się dla nas pływadełko w połączeniu z kombinezonem do nurkowania. Jeden z uczestników postanowił przetestować to połączenie zakładając go i wypływając z aparatem oraz długim teleobiektywem na taflę wody. Bez skrępowania mógł pływać po całym jeziorze (woda miała może 5-8st. C) bez ryzyka zamoczenia sprzętu.

fot. Michał Błaszczyk

Trofea

Krótki zimowy dzień zmusił wszystkich do powrotu do hotelu. Wszyscy uczestnicy - wysuszeni, najedzeni i rozgrzani - zasiedli do podziwiania tego, co udało im się "upolować" w ciągu dnia. Na ekranie komputera każdy mógł obejrzeć swoje najciekawsze fotografie i porozmawiać o nich z fachowcem. Zaś po drobnej obróbce wydrukować je w formacie A3 - prawdziwe trofeum do zabrania ze sobą do domu. Przygód jednak nie należy nam, uczestnikom zazdrościć. Lepiej przeżyć własną. Okazji do wyjazdów i warsztatów z Piotrem nie będzie bowiem brakować. Jak wyśpiewały ptaki, wiosenny urok mokradeł Doliny Dolnej Odry, będzie można odkryć pod okiem Piotra Chary - wykładowcy Akademii Nikona - już między 26 a 28 marca podczas warsztatu fotografowania migrujących ptaków wodnych.

Tekst: Michał Błaszczak

fot. Michał Błaszczyk
Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17
Więcej z tagiem: Piotr Chara
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)