Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Promocja albumu będącego pierwszą książką wydawnictwa "Green Gallery" z serii opowiadającej o znanych i nieznanych miejscach Warszawy odbędzie się 9 listopada o godz. 12:00 w Hotelu Sofitel Victoria w Warszawie. Książka trafi do księgarń i salonów EMPiK w całym kraju.
Przygotowany przez wydawnictwo Green Gallery album pt. "Opowieści z Pałacu Saskiego" to zbiór 44 krótkich historii o zabytkach wydobytych w trakcie wykopalisk archeologicznych na pl. Piłsudskiego. Ich autorka, Joanna Borowska za każdym razem rozpoczyna od przedmiotu, który został przez nią sfotografowany i czyni go głównym bohaterem lub świadkiem wydarzeń historycznych. Publikacja jest bogato ilustrowana. Zawiera stare ryciny, jak również archiwalne fotografie, na których znajdują się mało znane widoki Pałacu Saskiego, jego otoczenia, a także część dawnej Warszawy. Słowo wstępne do albumu napisali: dyrektor Muzeum Historycznego m. st. Warszawy Andrzej Sołtan i prezes Polskich Pracowni Konserwacji Zabytków S.A. dr Marek Barański. Autorem opracowania graficznego jest Ryszard Kajzer. W publikacji została zamieszczona angielska wersja opowiadań. "Opowieści z Pałacu Saskiego" są pierwszą publikacją książkową poświęconą pałacowi Saskiemu. Skierowane są do szerokiego kręgu odbiorców: miłośników archeologii i historii, a także zwykłych czytelników. Książka uczy szacunku do przeszłości i uświadamia jak ważna jest ochrona dóbr kultury, których zniszczenie powoduje nieodwracalne straty. Przypomina również o planowanej i wciąż nie zrealizowanej odbudowie Pałacu Saskiego.
Joanna Borowska, absolwentka Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, od lat bada ślady przeszłości na stanowiskach archeologicznych w Polsce, Austrii, Niemczech i Egipcie. W trakcie licznych wyjazdów zaczęła rozwijać swoją drugą - obok archeologii - pasję: fotografowanie. Do kontynuowania zachęciło ją życzliwe przyjęcie jej prac fotograficznych na wystawach, zorganizowanych w 2004 r. w Warszawie: "Wokół Złotej Bogini" w Galerii Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego oraz "Egipt w obiektywie archeologów" w Biurze Kulturalnym Ambasady Arabskiej Republiki Egiptu. Ukoronowaniem jej starań zdobycia kwalifikacji w tym zakresie było uzyskanie dyplomu w Warszawskiej Szkole Fotografii w pracowni dr hab. Wojciecha Prażmowskiego. Od 2006 r. Joanna Borowska uczestniczy w wykopaliskach na terenie Warszawy. Prowadziła badania archeologiczne pałacu Saskiego i fragmentu posesji z pałacem Brühla na placu J. Piłsudskiego, Banku Polskiego przy ul. Bielańskiej, kamienic przy ul. Królewskiej, Fortu Sokolnickiego przy ul. Czarnieckiego, brała udział w nadzorach archeologicznych podczas prac konserwatorskich fasady kościoła Wizytek przy ul. Krakowskie Przedmieście i w trakcie budowy Muzeum Historii Żydów Polskich. Owocem jej dokonań artystycznych była wystawa fotograficzna pt. "Opowieści z Pałacu Saskiego". Jej wernisaż odbył się 18 maja 2007 r. w warszawskim hotelu Sofitel Victoria