Warsztaty z fotograficznych technik szlachetnych w Poznaniu

Autor: Marcin Grabowiecki

28 Wrzesień 2009
Artykuł na: 2-3 minuty
Wydawać by się mogło, że techniki szlachetne dawno odeszły w przeszłość, jednak tak nie jest. Dziedzina ta przeżywa obecnie swój renesans. 3 października rozpoczynają się weekendowe warsztaty, na których będziemy mogli poznać tajniki powstawania gumy dwuchromianowej.

Wśród fotografów na całym świecie, renesans przeżywają fotograficzne techniki alternatywne, takie jak ręczne pokrywanie papierów emulsją srebrową, fotografia otworkowa, transfer polaroidowy, techniki szlachetne i wiele innych umożliwiających indywidualną, artystyczną ingerencję w obraz fotograficzny.

Spośród technik szlachetnych najbardziej twórczą, a zarazem najtrudniejszą jest guma dwuchromianowa. Pod tą nazwą kryje się indywidualna technika umożliwiająca daleko posuniętą ingerencję w ostateczny obraz, dającą unikatowe, archiwalnie trwałe zdjęcia. Najlepiej zapoznać się z tą techniką pod okiem bardzo doświadczonego praktyka.

3 października rozpoczynają się weekendowe warsztaty z fotograficznej techniki szlachetnej - gumy dwuchromianowej. Warsztaty organizowane są dla pasjonatów, którzy chcą poczuć magię i urok zdjęć wykonywanych technikami z początków istnienia fotografii.

Celem warsztatów prowadzonych w małych, 3-4 osobowych grupach jest zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonania gumy dwuchromianowej. Efektem końcowym będzie wykonanie przez uczestnika warsztatów gumy jednowarstwowej ze swojego zdjęcia.

Program zajęć:

  • krótki zarys historii technik szlachetnych
  • omówienie i zaprezentowanie materiałów oraz akcesoriów niezbędnych do wykonania gumy
  • dobór i przygotowanie papieru akwarelowego
  • wybór zdjęcia i przygotowanie negatywu stykowego
  • przygotowanie gumy arabskiej i wykonanie emulsji światłoczułej z pigmentem
  • powlekanie papieru emulsją
  • naświetlanie stykowe
  • wywoływanie gumy
  • klarowanie i końcowe płukanie
  • wykończenie i ekspozycja gotowej gumy

Zajęcia prowadzi Zbigniew Wielgosz, członek ZPAF, uczestnik wystaw zagranicznych i krajowych, laureat m.in. Grand Prix - REMIS 2009 (17 biennale fotografii w technikach fotograficznych i cyfrowym przetwarzaniu obrazu.)

Spotkania odbywają się w Poznaniu, w soboty i niedziele od 9.00 do 14.00. Warsztat obejmuje 10 godzin zegarowych.

Więcej informacji i zgłoszenia na warsztaty na stronie internetowej: www.zbigniew-wielgosz.net

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Chcesz wiedzieć jak wydłużyć żywotność akumulatora i sprawić, by w każdej sytuacji zapewniał wydajną i wygodną pracę ze sprzętem? Z tego poradnika dowiesz się, jak zapewnić optymalne...
8
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Nie ważne czy są one głównym tematem, czy mniejszym elementem wizualnym w szerszej scenie. Zobacz, jak zamknąć w kadrze wartko płynące potoki, by ożywić zdjęcia górskich krajobrazów.
11
Gotowy do startu? Sprawdź, jak fotografować dynamiczną akcję
Gotowy do startu? Sprawdź, jak fotografować dynamiczną akcję
Przygotuj się z nami do swojego pierwszego wyścigu po zdjęcia akcji. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się czym i jak fotografować sporty motorowe oraz inne dynamiczne tematy.
12