Wykład Adama Mazura poświęcony archiwum Eustachego Kossakowskiego

Autor: ms

19 Styczeń 2009
Artykuł na: 2-3 minuty
Przeszło 150 tysięcy negatywów i 20 tysięcy slajdów Eustachego Kossakowskiego podarowało Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Stowarzyszenie EKO. W ogromym archiwum znajdują się prace z lat 1947 - 2001. Wśród nich m.in fotografie reportażowe z czasów odbudowy Warszawy, unikatowe dokumentacje spektali Tadeusza Kantora i Jerzego Grotowskiego, zrealizowany we Francji projekt "6 metrów przed Paryżem". O archiwum i twórczości Eustachego Kossakowskiego opowie podczas specjalnego wykładu Adam Mazur. Muzeum zaprasza w środę, 21 stycznia o godzinie 18. Wstęp wolny

Bezcenny zbiór prac fotografa, który pracował w Polsce i we Francji, można podzielić na kilka części. Jedna grupa to prace z okresu, kiedy Kossakowski był współpracownikiem takich pism jak "Stolica" czy "Polska" i specjalizował się w fotografii reportażowej. Druga część to dokumentacja życia artystycznego w Polsce lat 60. i 70., zwłaszcza dokumentacje spektakli Tadeusza Kantora i Jerzego Grotowskiego, działalności galerii Foksal czy Krzywe Koło. Ponadto archiwum zawiera prace o charakterze konceptualnym, jak na przykład "6 metrów przed Paryżem" (1970) czy późniejsze, bardziej metafizyczne "Światła w Chartres" (1983-90).

fot. Eustachy Kossakowski

Wybrane fotografie Kossakowskiego pokazywane są na wystawie "Sztuka cenniejsza niż złoto", którą do 24 stycznia można oglądać w tymczasowej siedzibie Muzeum na Pańskiej 3. Wystawa prezentuje pierwsze zakupy, dary i depozyty budowanej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Z archiwum Kossakowskiego prezentowana jest dokumentacja spektaklu Tadeusza Kantora "Gdzie są niegdysiejsze śniegi" (1984) oraz wybrane zdjęcia reportażowe: "Rozlepiacze plakatów" (początek lat 60.), "Butelki z mlekiem" (1959), "Kasy przed otwarciem Supersamu" (1961), "Susząca się bielizna" (1959), "Bez tytułu" (początek lat 60.), "Otwarcie SGPiS" (początek lat 60.).

Eustachy Kossakowski (ur. 1925, zm. 2001), jeden z bardziej znanych polskich fotografów. Zajmował się zarówno fotografią reportażową, jak i artystyczną. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W drugiej połowie lat 50. i w latach 60. pracował jako fotoreporter w pismach "Stolica", "Zwierciadło", "Polska", "Ty i Ja". Dokumentował i uczestniczył w życiu artystycznym Warszawy oraz Paryża. Od 1970 roku mieszkał we Francji, gdzie zdobył uznanie cyklem "6 metrów przed Paryżem", na który składa się 159 fotografii tabliczek z napisem "Paryż",stojących przy drogach wjazdowych do miasta.

Stowarzyszenie EKO, które porządkowało i katalogowało archiwum Eustachego Kossakowskiego, stworzyło specjalną stronę internetową, na której można obejrzeć całe serie fotografii, z różnych okresów twórczości.

Archiwum Eustachego Kossakowskiego - wykład
Adam Mazur
Termin: 21.01.2009 godz. 19.00
Wstęp wolny

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
ul. Pańska 3, Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17
Powiązane artykuły