Fotoplastikon wznawia projekcje

Autor: Marta Sinior

18 Lipiec 2008
Artykuł na: 2-3 minuty
Po kilku miesiącach unikatowy na skalę światową warszawski Fotoplastikon zostanie ponownie uruchomiony. Z kłopotów finansowych stołeczny zabytek uratowało Muzeum Powstania Warszawskiego.

Warszawski Fotoplastikon powstał w 1905 roku w oficynie kamienicy w Alejach Jerozolimskich 51 i do niedawna był jedynym takim obiektem na świecie zachowanym w oryginalnym miejscu. Kilka miesięcy temu, Tomasz Chudy z powodu braku możliwości dalszego finansowania zabytkowego aparatu, zmuszony był zamknąć Fotoplastikon. Na apel zareagowało Muzeum Powstania Warszawskiego.

Fotoplastikon ma 24 miejsca siedzące dla widzów, każde wyposażone w okulary. Przezrocza przesuwają się przed okularami widza co 14 sekund. fot. Piotr Ligier

Umowę na 4 lata Muzeum Powstania Warszawskiego podpisało z właścicielem fotoplastikonu Tomaszem Chudym. Fotoplastikon wznowi działalność 30 lipca projekcją Warszawa trzech pokoleń, czyli zdjęciami z lat 90. XIX w. do 60. XX wieku.

Ulicę Bednarską z początku XX w. można obejrzeć w warszawskim Fotoplastikonie (fot. PAP / Paweł Kula)

Muzeum Powstania Warszawskiego ma poważne plany wobec Fotoplastikonu. Nie tylko będzie się nim opiekować, ale w kamienicy przy al. Jerozolimskich 51 zamierza stworzyć miejsce spotkań z historią i kulturą. Do projektu włączą się też Władze Śródmieścia, które na ten cel mają udostępnić dwa wolne lokale sąsiadujące z fotoplastikonem. Natomiast stołeczny konserwator zapowiada odnowienie kamienicy oraz zaaranżowanie podwórka.

pudełko z okularami zaprojektowane przez absolwentkę ASP, Katarzynę Minasowicz będzie jednym z gadżetów reklamujących Fotoplastikon

Kolejną zapowiadaną zmianą jest wzbogacenie archiwum o nowe fotografie. Muzeum Powstania Warszawskiego chce nawiązać współpracę z fotografikami i dokumentować życie stolicy. Mam nadzieję, że powstanie miejsce różnych ciekawych spotkań i pokazów już współcześnie wykonywanych zdjęć stereoskopowych. Chcemy zaprosić do współpracy najlepszych polskich fotografików stereoskopowych - powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum.

Zaznaczył, że Fotoplastikon ponownie będzie ważnym punktem na mapie kulturalnej Warszawy. Patrząc na plany i zaangażowanie, Fotoplastikon już nie jest zagrożony, przynajmniej przez najbliższe cztery lata.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Opanuj sztukę kontrolowania czasu trwania ekspozycji, aby tworzyć prawdziwe fotograficzne dzieła sztuki. Kiedy (i jak) go wydłużać, a kiedy zdecydowania skracać? W tym tekście znajdziesz...
1
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (2)