Projekt "Dialogi z przestrzenią - Coś optymistycznego"

Autor: Michal Grzegorczyk

27 Luty 2008
Artykuł na: 6-9 minut
Bałucki Ośrodek Kultury "RONDO" w Łodzi zaprasza do wzięcia udziału w projekcie "Dialogi z przestrzenią - Coś optymistycznego". Organizatorzy zachęcają do przyjrzenia się emocjom pojawiającym się podczas codziennych wędrówek przez miasto. Projekt nie ma charakteru konkursowego - jego głównym zadaniem jest analiza środowiska miejskiego oraz aktywizowanie i promowanie młodych twórców. Finał 6 kwietnia.

Agnieszka Kulazińska, kurator, pisze: Zwyczajny dzień w miejskiej przestrzeń. Łódź, Warszawa, Kraków... trud, brud i smród. Poczucie zapadania się w paranoję. Anonimowy tłum poruszający się w nieokreślonym kierunku. Spaliny samochodów, pośpiech, wyścig, zapach ludzkich ciał. Kałuże, odrapane elewacje budynków straszą historią. Awaria komunikacji miejskiej - agresja. Czy rzeczywiście miasto wywołuje tylko złe emocje? Czy w jego przestrzeni nie odnajdziemy nic optymistycznego? Dlaczego patrzymy na nasze miasta tak pesymistycznie, dostrzegamy jedynie brud i szarość? Przecież pełne są one kolorów, barw, emocji, optymizmu.

Współczesne aglomeracje wypełnione są pozytywami. Uśmiechnięte twarze, idealni ludzie, zwierzęta, piękne wnętrza osaczają nas, atakują z bilboardów, reklam. Co krok przesyt, nadmiar.

Olbrzymi baner zasłania okna mieszkań. Czy świat widziany przez jego pryzmat jest lepszy, bardziej barwny? Jak żyje się mieszkańcom za kolorowym logo firmy, wizerunkiem uśmiechniętej twarzy modelki? Czy oglądają świat oczami współczesnych Bogów?

"Dialogi z przestrzenią" traktują tkankę miejską jako przestrzeń szczególną - pełną znaczeń, informacji, komunikatów adresowanych/odczytywanych przez odwiedzających ją, żyjących w niej ludzi. Jej sytuacja jest dwojaka tworzona przez świadomość, jednocześnie tworzy świadomość, zmusza do interpretacji, podjęcia z nią dialogu. Jej bycie nigdy nie jest jednoznaczne. Nie jest tylko biernym obrazem, podsumowaniem istniejącego stanu rzeczy. Posiada również moc kreacji przechowywania śladów dawnej i tworzenia nowej świadomości mieszkańców.

Miasto stawia przed nami pytania, projekt "Dialogi z przestrzenią" jest próbą poszukania odpowiedzi, wejścia w dialog, przeniesienia go na inne, nie-urbanistyczne, płaszczyzny.

Przestrzenie miast polskich są szczególnie ciekawe, reprezentują świadomość po-traumie, doświadczoną wojną, latami komunizmu. Uwypuklają się w nich procesy transformacji. Ich oblicze komercjalizuje się (czy może lepiej kapitalizuje a może kapituluje).

W tym roku to już druga edycja "Dialogów z przestrzenią". Pierwsza stawiała pytania o napięcia pomiędzy obszarami w centrum a peryferiami. Drugą edycję "Dialogów z przestrzenią" pragniemy poświęcić emocjami towarzyszącym nam w codziennych wędrówkach przez miasto. Nie tylko tym negatywnym. Postawić pytanie o rolę sztuki w miejskiej przestrzeni. Jaka jest jej funkcja dekoracyjna, społeczna, krytyczna? Czy może ma być jedynie turystyczną atrakcją? Czy zmieniać czy tylko analizować? Być elementem aktywnym, czy pasywnym?

Regulamin projektu Dialogi z Przestrzenią "Coś optymistycznego":

  1. Organizatorem projektu "Dialogi z przestrzenią" jest Galeria Promocji Młodych działająca przy Bałuckim Ośrodku Kultury - BOK "Rondo"
  2. Warunkiem udziału jest: złożenie Karty Kwalifikacyjnej wraz z opisem projektu do dnia 21 marca 2008 w Bałuckim Ośrodku Kultury (drogą pocztową, mailową), wniesienie wpłaty z tytułu uczestnictwa w projekcie w wysokości 30 zł, pisemna zgoda na warunki regulaminu, przetwarzanie i przechowywanie danych osobowych, wykorzystywania prac do publikacji przez Organizatorów z zaznaczeniem nazwiska autora, dostarczenie realizacji w terminie do 31 marca 2008r. Opłata wykorzystana zostanie na pokrycie części kosztów związanych z: montażem wystawy oraz drukiem materiałów jej towarzyszących
  3. Projekt "Dialogi z przestrzenią" to próba aktywizacji, promocji i integracji młodego środowiska artystycznego. Udział w projekcie ma charakter prestiżowy. Uczestnicy otrzymają stosowne certyfikaty
  4. Projekt "Dialogi z przestrzenią" nie ma charakteru konkursowego
  5. Przy zwiększonej liczbie zgłoszeń Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru projektów. Wyboru prac dokona Komisja powołana przez Organizatora
  6. Każdy artysta może zgłosić jednorodną tematycznie i formalnie wypowiedź twórczą w następujących kategoriach:a) sztuki wizualne: malarstwo, rysunek, grafika, działania multimedialne, intermedia, plakat, fotografia, itp. - jedna bądź też cykl prac, w zależności od warunków technicznych ekspozycji. W opisie projektu należy zawrzeć informację na temat podjętego problemu, opis koncepcji, warunki techniczne, dokumentację elektroniczną (jpg, tiff)b) performance - w opisie projektu należy zawrzeć informację na temat koncepcji akcji, składu grupy, warunków technicznych
  7. Do zgłoszenia powinna być dołączona karta kwalifikacyjna projektu, z kilku zdaniowym opisem zgłaszanej pracy, ze szczególnym zaznaczeniem założeń projektu
  8. Organizator zastrzega sobie prawo do wcześniejszego zwołania artystów biorących udział w projekcie w celu koordynacji i przygotowania poszczególnych wydarzeń w ramach projektu
  9. Prawa autorskie do zgłoszonych prac pozostają własnością autora. Organizatorzy zastrzegają sobie jednak prawo do nieodpłatnego, z zaznaczeniem nazwiska autora, wykorzystywania wszystkich prac zakwalifikowanych do projektu w celach promocji i publikacji w formie elektronicznej i drukowanej
  10. Projekt "Dialogi z przestrzenią. Centrum - peryferia" zakończy wernisaż wystawy pod tym samym hasłem 6 kwietnia 2008 r. o godz. 18.00 w Galerii Promocji Młodych Bałuckiego Ośrodka Kultury "RONDO". Informacja na temat szczegółowego programu imprezy - jej innych wydarzeń zostanie ogłoszona i przesłana uczestnikom w terminie do 31 marca 2008.
praca autorstwa Roksany Król

Szczegółowe informacje dotyczące projektu:

Galeria Promocji Młodych, Bałucki Ośrodek Kultury "RONDO"

ul. Limanowskiego 166, Łódź 91-027

tel. (42) 651 50 30

http://www.bok.lodz.pl


agnieszka_kulazinska@lodz-art.p

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Chcesz wiedzieć jak wydłużyć żywotność akumulatora i sprawić, by w każdej sytuacji zapewniał wydajną i wygodną pracę ze sprzętem? Z tego poradnika dowiesz się, jak zapewnić optymalne...
9
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Nie ważne czy są one głównym tematem, czy mniejszym elementem wizualnym w szerszej scenie. Zobacz, jak zamknąć w kadrze wartko płynące potoki, by ożywić zdjęcia górskich krajobrazów.
12
Gotowy do startu? Sprawdź, jak fotografować dynamiczną akcję
Gotowy do startu? Sprawdź, jak fotografować dynamiczną akcję
Przygotuj się z nami do swojego pierwszego wyścigu po zdjęcia akcji. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się czym i jak fotografować sporty motorowe oraz inne dynamiczne tematy.
12