Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Od sześciu lat Gazeta Wyborcza wydaje album z fotografiami, które powstawały w ciągu całego roku. Fotoreporterzy gazety dokumentowali sensacyjne wydarzenia polityczne, społeczne i kulturalne w Polsce i na świecie oraz sytuacje, które nie trafiają na pierwsze strony gazet.
Album Fotografie Gazety Wyborczej - 2001 składa się z pięciu części Niecodzienna Warszawa, Polska, Świat, Kultura i Sport. W każdej z nich zaprezentowana została fotograficzna dokumentacja roku 2001 - pierwszego roku XXI wieku.
W albumie Fotografie Gazety Wyborczej znajdziemy więc rejestrację codziennego życia Warszawiaków: od szkoleń policji, poprzez spotkania w domach kultury, po życie nocne.
Nie zabrakło także wydarzeń ogólnopolskich takich, jak odejście starej koalicji, wybory parlamentarne, wystąpienia nowych polityków, strajki tzw. ?laweciarzy? oraz fotografii zatroskanych twarzy, między innymi ministra Belki czy kobiety, której odebrano dom.
Wśród wydarzeń na świecie najwięcej fotografii przedstawia atak na World Trade Center, wojnę w Afganistanie i palestyńską Intifiadę. Znalazły się również zdjęcia z powodzi w Jakucji czy hinduskiego Święta Dzbana.
Fotografie w dziale Kultura dokumentują najróżniejsze wydarzenia: od rozdania nagród Nike, poprzez koncert Wojciecha Kilara, aż po imprezę z udziałem zespołu Paktofonika.
Wśród fotografii sportowych musiał znaleźć się "latający" Adam Małysz, ale również reprezentacja polskiej piłki nożnej wygrywająca mecz z Norwegią w eliminacjach do Mistrzostw Świata. Obejrzeć można też spadochrony i lekką atletykę.
Fotografie Krzysztofa Millera, Piotra Janowskiego, Roberta Gumowskiego i wielu innych reporterów Gazety znalazły swoje miejsce w albumie. Stali czytelnicy Wyborczej znają te zdjęcia ze stron głównego wydania, z dodatku stołecznego i sportowego. Warto jednak mieć album dokumentujący rok 2001 z ciekawymi komentarzami i kalendarium wydarzeń. Tym bardziej, że cena nie jest wygórowana (45 zł). Opcją ekonomiczną jest z pewnością przeglądanie zdjęć na stronie internetowej Gazety www.gazeta.pl/fotografie
Za ileś lat będą te albumy oglądać nasze wnuki. Tak jak my oglądamy dzisiaj zdjęcia, na przykład z rozbrajania Niemców w Warszawie w listopadzie 1918 roku. Kiedyś zatrze się różnica między powrotem Piłsudskiego z Magdeburga, a Mazowieckim wygłaszającym expose pierwszego po dziesiątkach lat suwerennego rządu Rzeczpospolitej. Dzięki naszym zdjęciom nasi potomkowie będą mogli jednakowo się wzruszać (...) patrząc na czarno-białe cokolwiek upozowane (czas naświetlania był w początkach zeszłego wieku jeszcze dosyć długi) zdjęcia robione przez naszych poprzedników i na nasze ujęcia, przeważnie kolorowe, świetnie wydrukowane, uchwycone migawką nowoczesnej kamery z doskonałą kliszą bądź z elektronicznym nośnikiem pamięci. (Ernest Skalski)
Oprócz dokumentacji przełomowych wydarzeń historycznych album pokazuje też zdjęcia rejestrujące życie codzienne. Także te fotografie będą wartością, cenną dokumentacją dla przyszłych pokoleń. W przyszłym roku pojawi się kolejny, siódmy tom albumu. Prawdopodobnie warto będzie go kupić, bo fotograficzna dokumentacja roku 2002 zapowiada się równie ciekawie.