Fotograficzne pomysły Jacka Chmielewskiego

Autor: jc

18 Wrzesień 2002
Artykuł na: 6-9 minut
Czy można zrealizować swoje fotograficzne pomysły zamykając się w bardzo skromnym budżecie? Wystarczy wyobraźnia i kreatywność. O powstawaniu swojego najnowszego cyklu zdjęć opowiada Jacek Chmielewski.

Kolejne dwa kadry powstały jako wyraz mojej tęsknoty za czasem minionym. Jednym z takich "moich miejsc" jest ławka ustawiona w 150-lecie urodzin Friedricha Schillera w pięknym Parku Miejskim zaplanowanym w stylu romantycznym w XIX w. Smutne że wielokrotnie pisałem o tym obiekcie w dwóch największych lokalnych gazetach

Park Miejski w Toruniu. Marmurowa Ławka Schillera została ustawiona w tym miejscu w 1909 roku. Razem z zasadzoną tu lipą zakątek ten nazwano "Idyllą". Po prawie stu latach ławka wymaga konserwacji i rekonstrukcji. Jej obecny stan to sprawa kompromitująca dla społeczności, władz, historyków, pracowników UMK w "mieście kultury". Losem ławki zainteresował się chwilowo poseł UW Jan Wyrowiński krótko przed ostatnimi, przegranymi dla Unii, wyborami.

Tak więc moim spokojnym odzewem na ciężkie dla kultury czasy jest poniższe zdjęcie. Gdzieś w powietrzu słychać melodię "Ody do Radości", a modelka Agnieszka ubrana w "stylu epoki" siedzi beztrosko na zapadającym się wręcz pod ziemię pomniku przeszłości który zostawili "niedobrzy Niemcy". Ale, jak na ironię, Schiller niegdyś występował publicznie przeciwko rozbiorom Polski...

Sukienkę "z epoki" wypożyczył Teatr Wiczy w Toruniu, modelka: Agnieszka, fot. Jacek Chmielewski

Kolejne zdjęcie nawiązujące do tamtej epoki powstało przed jednym z wejść do bardzo okazałych, bardzo dziś zaniedbanych kamienic na Warszawskiej i sąsiednich ulicach w Toruniu.

Osiedle Wilhelmstadt powstało na przełomie XIX/XX wieku pomiędzy Dworcem Miasto a nowomiejską częścią Starówki

W tej kamienicy wyjątkowo zdewastowana jest przestronna klatka schodowa, co dodaje symbolicznego znaczenia umieszczonemu napisowi "Architects Designers - Projekty Wnętrz". Tak też zatytułowałem to zdjęcie.

W ciągu najbliższych tygodni będę kończył tą serię. Jest tego warta, z dotychczasowych efektów jestem zadowolony. W planach znajduje się, oprócz wizyty na dachu, przejażdżka secesyjną windą w Bydgoszczy, jak również nawiązanie do stylu disco lat 80-tych. W szafie czekają już stosowne gadżety.

Zapraszam osoby z Torunia, nie tylko słuchaczy moich warsztatów, do brania udziału w kolejnych zdjęciach, w kolejnych projektach.

Jacek Chmielewski. E-mail: jajcara@wp.pl, tel. 0 502 940 598

Następna

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17