Statuetki Fotofestiwalu rozdane!

Autor: Marta Majewska

20 Maj 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Dziś w łódzkiej Manufakturze odbyła się uroczystość wręczenia statuetek Fotofestiwalu. Kto otrzymał Grand Prix za najlepszą wystawę programu otwartego, nagrodę Nikona dla Młodego Talentu oraz nagrodę specjalną za całokształt dorobku artystycznego? Prezentujemy laureatów i fotografie z uroczystości.

Nagrody Grand Prix przyznawane są przez Jury złożone z rady programowej Fotofestiwalu w składzie Marek Domański, Tomasz Ferenc, Michał Piernikowski, pod przewodnictwem Krzysztof Candrowicza, dyrektora festiwalu. Prezentujemy laureatów nagród w trzech kategoriach.

NAJLEPSZA WYSTAWA PROGRAMU OTWARTEGO

Spośród 19 autorów wystaw, jury złożone z 25 kuratorów, krytyków sztuki, redaktorów, dyrektorów festiwali oraz artystów goszczących na festiwalu 18 głosami wybrało artystów:

Kai Bornhöft i Andreas Pein (Niemcy)

Uzasadniając swoją decyzję jurorzy napisali: za wyjątkową emocjonalne podejście do fotograficznej dokumentacji rzeczywistości, zaangażowanie wszystkich zmysłów odbiorców a przede wszystkim za doskonałe wyczucie i wrażliwość estetyczną!

Andreas Pein Wading

Andreas Pain urodził się w 1970r w Niemczech. Po ukończeniu szkoły fotografii w 1995 roku realizował liczne projekty w Azji i wschodniej Europie. Obecnie mieszka i pracuje w Berlinie. Jak twierdzi autor Traktuję swoją twórczość, jako spontaniczną reakcje na sytuację, która porusza mnie, a jednocześnie prowokuje pytania dotyczące ludzkiej kondycji. Staram się, aby było to widoczne w moich fotografiach. Zdjęcia z serii Wading zostały wykonane w państwach leżących nad Morzem Czarnym, w latach 2002-2005. W trakcie Fotofestiwalu '06 prezentowane są także fotografie z cyklu Gree Sky.

zdjęcia Andreasa Paina na Festiwalu

Kai Bornhöft Prawdziwe Kolory (True Colours)

Kai Bornhöft urodził się w 1968 roku w Kiel (Niemcy). Własne poszukiwania fotograficzne prowadził od 1989 roku. W latach 90-tych na 5 lat przeprowadził się do Francji i USA, obecnie mieszka i pracuje w Berlinie. Jak pisze autor: W pracach, które powstawały w ciągu ostatnich 10 lat, skupiałem się głównie na dokumentowaniu zmian zachodzących w społeczeństwach zachodnich. Moją inspiracją była popularna idea, zakładająca, że korzystne jest podporządkowanie każdego aspektu życia takim zasadom jak: wydajność, technologia i racjonalizm. Jesienią 2005 roku seria True Colours była wystawiana podczas Noorderlicht Photofestival (Holandia), obecnie prezentowana jest w Łodzi. W trakcie Fotofestiwalu eksponowane są także zdjęcia z serii: Redox oraz Tron (łącznie ze zdjęciami z serii Speed of life i Western Speed).

Nagrodzone wystawy można oglądać w Centrum Sztuki Patio, obok innych ekspozycji z Programu Otwartego.

Krzysztof Candrowicz wręcza laureatom Grand Prix Fotofestiwalu 2006

NIKON AWARD - MŁODY TALENT

Do nagrody dla młodego talentu nominowano następujących twórców:

  • Jakub Dąbrowski (nominował: Krzysztof Miękus, redaktor naczelny "Fotopozytywu", artysta, kurator)
  • Anna Imiela (nominował: Ireneusz Zjeżdżałka, redaktor naczelny kwartalnika "Fotografia", artysta)
  • Tomasz Mażewski (nominował: Krzysztof Cichosz, kurator, artysta, wykładowca PWSFTviT)
  • Adam Tuchliński (nominował: Tomasz Gutkowski, dyrektor Miesiąca Fotografii w Krakowie, redaktor Fotopolis.pl)
  • Mikołaj Tym (nominował: Józef Robakowski, artysta, kurator, wykładowca PWSFTviT, krytyk)

W uznaniu za odwagę patrzenia, elastyczność oraz bogaty i różnorodny dorobek artystyczny, nagrodzony został Kuba Dąbrowski. Kuba urodził się w 1980 roku w Białymstoku, jest absolwentem socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Instytutu Fotografii Twórczej w Opavie. Obecnie pracuje dla tygodnika Przekrój. Jego prace można aktualnie oglądać na wystawach zbiorowych "Teraz Polska", "Nasze najgorsze zdjecia" i indywidualnej ekspozycji "Fauna i flora" prezentowanej w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie.

wręczenie statuetki Nikon Award

NAGRODA SPECJALNA ZA CAŁOKSZTAŁT DOROBKU ARTYSTYCZNEGO

Nagroda specjalna przyznawana przez Radę Programową Fotofestiwalu, za całokształt dorobku artystycznego, wybitne osiągnięcia oraz propagowanie swojej twórczości i fotograficznego medium w Polsce i zagranicą. Statuetkę Fotofestiwalu 2006 w tej kategorii otrzymał Józef Robakowski. Jury podało wiele powodów:

  • za doskonałe połączenie fotografii i multimediów
  • za plastyczne i wysublimowane wizualnie podejście do fotografii
  • za nieograniczony poziom fantazji i abstrakcji
  • za promowanie fotograficznego medium za wszelką cenę
  • za determinacje i zaangażowanie

Dzień po uroczystości rozdania nagród zostanie otwarta wystawa laureata tej nagrody.

nagrodę otrzymuje Józef Robakowski

Gratulujemy laureatom i zapraszamy na wystawy do Łodzi. Fotofestiwal 2006 trwa do niedzieli, 22 maja, ale wiele ekspozycji będzie można oglądać do końca miesiąca. Więcej szczegółów w dziale wydarzenia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 2
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 2
Oto kolejna garść naszych świątecznych inspiracji na gwiazdkowe prezenty, które na pewno spodobają się wszystkim miłośnikom fotografii - od zupełnych amatorów, po wymagających...
10
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 1
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 1
Czym obdarować fotografa, by na świątecznym zdjęciu zobaczyć uśmiech? Oto garść naszych inspiracji na nadchodzące święta - od sprzętu fotograficznego i ciekawych gadżetów, po praktyczne...
30
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
O kuchnię zawodowej pracy i praktyczne porady zapytaliśmy doświadczonego fotografa Piotra Wernera. Publikujemy obszerne fragmenty jego bestsellerowego e-booka dla...
26
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj