Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Nagrody Grand Prix przyznawane są przez Jury złożone z rady programowej Fotofestiwalu w składzie Marek Domański, Tomasz Ferenc, Michał Piernikowski, pod przewodnictwem Krzysztof Candrowicza, dyrektora festiwalu. Prezentujemy laureatów nagród w trzech kategoriach.
NAJLEPSZA WYSTAWA PROGRAMU OTWARTEGO
Spośród 19 autorów wystaw, jury złożone z 25 kuratorów, krytyków sztuki, redaktorów, dyrektorów festiwali oraz artystów goszczących na festiwalu 18 głosami wybrało artystów:
Kai Bornhöft i Andreas Pein (Niemcy)
Uzasadniając swoją decyzję jurorzy napisali: za wyjątkową emocjonalne podejście do fotograficznej dokumentacji rzeczywistości, zaangażowanie wszystkich zmysłów odbiorców a przede wszystkim za doskonałe wyczucie i wrażliwość estetyczną!
Andreas Pein Wading
Andreas Pain urodził się w 1970r w Niemczech. Po ukończeniu szkoły fotografii w 1995 roku realizował liczne projekty w Azji i wschodniej Europie. Obecnie mieszka i pracuje w Berlinie. Jak twierdzi autor Traktuję swoją twórczość, jako spontaniczną reakcje na sytuację, która porusza mnie, a jednocześnie prowokuje pytania dotyczące ludzkiej kondycji. Staram się, aby było to widoczne w moich fotografiach. Zdjęcia z serii Wading zostały wykonane w państwach leżących nad Morzem Czarnym, w latach 2002-2005. W trakcie Fotofestiwalu '06 prezentowane są także fotografie z cyklu Gree Sky.
Kai Bornhöft Prawdziwe Kolory (True Colours)
Kai Bornhöft urodził się w 1968 roku w Kiel (Niemcy). Własne poszukiwania fotograficzne prowadził od 1989 roku. W latach 90-tych na 5 lat przeprowadził się do Francji i USA, obecnie mieszka i pracuje w Berlinie. Jak pisze autor: W pracach, które powstawały w ciągu ostatnich 10 lat, skupiałem się głównie na dokumentowaniu zmian zachodzących w społeczeństwach zachodnich. Moją inspiracją była popularna idea, zakładająca, że korzystne jest podporządkowanie każdego aspektu życia takim zasadom jak: wydajność, technologia i racjonalizm. Jesienią 2005 roku seria True Colours była wystawiana podczas Noorderlicht Photofestival (Holandia), obecnie prezentowana jest w Łodzi. W trakcie Fotofestiwalu eksponowane są także zdjęcia z serii: Redox oraz Tron (łącznie ze zdjęciami z serii Speed of life i Western Speed).
Nagrodzone wystawy można oglądać w Centrum Sztuki Patio, obok innych ekspozycji z Programu Otwartego.
NIKON AWARD - MŁODY TALENT
Do nagrody dla młodego talentu nominowano następujących twórców:
W uznaniu za odwagę patrzenia, elastyczność oraz bogaty i różnorodny dorobek artystyczny, nagrodzony został Kuba Dąbrowski. Kuba urodził się w 1980 roku w Białymstoku, jest absolwentem socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz Instytutu Fotografii Twórczej w Opavie. Obecnie pracuje dla tygodnika Przekrój. Jego prace można aktualnie oglądać na wystawach zbiorowych "Teraz Polska", "Nasze najgorsze zdjecia" i indywidualnej ekspozycji "Fauna i flora" prezentowanej w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie.
NAGRODA SPECJALNA ZA CAŁOKSZTAŁT DOROBKU ARTYSTYCZNEGO
Nagroda specjalna przyznawana przez Radę Programową Fotofestiwalu, za całokształt dorobku artystycznego, wybitne osiągnięcia oraz propagowanie swojej twórczości i fotograficznego medium w Polsce i zagranicą. Statuetkę Fotofestiwalu 2006 w tej kategorii otrzymał Józef Robakowski. Jury podało wiele powodów:
Dzień po uroczystości rozdania nagród zostanie otwarta wystawa laureata tej nagrody.
Gratulujemy laureatom i zapraszamy na wystawy do Łodzi. Fotofestiwal 2006 trwa do niedzieli, 22 maja, ale wiele ekspozycji będzie można oglądać do końca miesiąca. Więcej szczegółów w dziale wydarzenia.