Akcesoria
Nanlite FC-120C - niezła moc, kolorowe światło, kompaktowa budowa i przystępna cena. To LED stworzony do dynamicznej pracy
Jaką kartę wybrać?
Producenci aparatów cyfrowych stosują kilka rodzajów kart pamięci, w większości niezgodnych ze sobą. Całe szczęście jeden producent trzyma się zazwyczaj jednego standardu. (Wyjątkiem jest Fuji, które wykorzystuje zarówno karty Compact Flash, jak i SmartMedia, jednak w najbliższym czasie wszystkie aparaty tej firmy będą wykorzystywały nowe karty xD-PictureCard, o których pisaliśmy w naszym artykule.) Dlatego, też dla przeciętnego użytkownika, używającego jednego modelu aparatu taka różnorodność rynkowa nie powinna być zbyt uciążliwa. Problem może pojawić się jedynie podczas zmiany aparatu.
Redakcje, jak na przykład Fotopolis, które mają do czynienia z wieloma różnymi aparatami, korzystają z dostępnych na rynku czytników obsługujących wiele rodzajów kart. Problem pojawia się także w przypadku wprowadzania na rynek nowych standardów kart, jak MemoryStick Duo czy xD-PictureCard. Tu jednak producenci dostarczają specjalne adaptery, które umożliwiają wykorzystanie nowych kart w starszych modelach aparatów.
Wybór rodzaju karty zależy od modelu i producenta aparatu, który sobie wybraliśmy. W przypadku zastosowań amatorskich rodzaj karty praktycznie nie ma wpływu na wygodę wykonywania zdjęć, a tym bardziej na ich jakość. Te parametry zależą tylko i wyłącznie od aparatu, z którego korzystamy. Większość kart ma podobne parametry i cenę, a dzięki udostępnieniu licencji niezależnym wytwórcom, staniały również do niedawna stosunkowo drogie karty MemoryStick wykorzystywane w aparatach Sony. W przypadku zastosowań profesjonalnych znaczenie może mieć maksymalna pojemność danego nośnika.