Weekendowe Warsztaty Fotoreportażu w WSF

Autor: Łukasz Kacperczyk

27 Kwiecień 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Warszawska Szkoła Fotografii zaprasza na Weekendowe Warsztaty Fotoreportażu, które odbędą się w dniach 20-21 maja. Główne tematy to: warsztat fotoreportera, fotoedycja i współpraca reportera z dziennikarzem. Zajęcia poprowadzą Tadeusz Rolke, Maciej Skawiński, Izabela Wojciechowska i Jędrzej Morawiecki.
Maciej Skawiński, Rosja 2002

Poniżej zamieszczamy krótki tekst jednego z wykładowców Jędrzeja Morawieckiego przybliżający podstawowe cele warsztatów oraz szczegółowy program i harmonogram zajęć.

Warsztaty fotoreportażu

- warsztat fotoreportera
- fotoedycja
- współpraca reportera z dziennikarzem

"Nie jedziemy tylko po zdjęcie. Nie ruszamy w świat jedynie by napisać tekst. W teren jedziemy także by ujrzeć i zrozumieć to, czego nie da się pokazać na zdjęciu. Jedziemy by dotknąć tego, czego nie da się opisać tekstem.

Warsztaty będą refleksją nad współpracą reporterów podczas pracy terenowej a także podczas obróbki materiału. Fotograf jest pamięcią dziennikarza piszącego tekst: pomaga mu zapamiętać wyjątkowo soczyste wypowiedzi, zapisać koloryt miejsca, słucha rozmów, których bohaterowie nie prowadzą przy reporterze identyfikowanym jako "ucho" czy "mikrofon". Fotograf zapamiętuje styl wypowiedzi, pomaga dziennikarzowi piszącemu ogarnąć i zrozumieć temat. Piszący jest zaś okiem fotografa: obserwuje sytuacje, których bohaterowie wstydzą się przed obiektywem, znajduje miejsca, które mogą być utrwalone, prowadzi czasem rozmowę jedynie po to, by przygotować bohatera do zdjęcia, otworzyć go na portret, a nie by zapisać wypowiedź na dyktafonie.

Fotograf, nawet gdy pracuje sam - musi umieć rozmawiać z bohaterem, by później przygotować notatkę, przekazać informacje wydawcy. Dziennikarz piszący musi umieć wskazać potencjał fotograficzny.

Zajęcia oparte będą na prezentacji próbek tekstów i zdjęć - tych udanych i tych, które nie zostały ugruntowane dobrą dokumentacją i współpracą. Zaprezentujemy relacje z wypraw, surowiec, z którego obrabiamy materiał fotograficzno-tekstowy. Przeprowadzimy również symulację rozmów i obserwacji. Wspólny materiał traktować będziemy jako nierozerwalną całość - efekt naszej pracy".
----
Jędrzej Morawiecki

Warsztaty trwają dwa dni (20 i 21 maja) i podzielone są na trzy bloki.

1. Warsztat fotoreportera

Osoby prowadzące - Tadeusz Rolke i Maciej Skawiński

Podstawowa część warsztatów, uświadamiająca uczestnikom tajniki pracy i warsztatu reportera. Zajęcia poprowadzą dwaj znani i cenieni reporterzy i jednocześnie wykładowcy WSFoto. Dorobek i doświadczenie obu prowadzących gwarantuje wysoki poziom zajęć, dodatkowym atutem jest fakt, że warsztaty poprowadzą oni równocześnie - co zaowocuje fantastyczną interakcją i niespotykaną atmosferą.

2. Fotoedycja

Osoba prowadząca - Izabela Wojciechowska

Część dotyczącą edycji materiałów poprowadzi znana osobistość świata fotografii zarówno w wymiarze edytingu (wieloletnia praktyka zawodowa) jak i edukacji (wykładowca PWSFTviT w Łodzi a od niedawna również WSFoto) oraz wystawiennictwa (właścicielka znanej Green Galery na Starym Mieście w Warszawie) - pani Izabela Wojciechowska!

3. Współpraca reportera z dziennikarzem

Osoby prowadzące - Maciej Skawiński i Jędrzej Morawiecki

Najbardziej niespotykana część warsztatów, podobnie jak pierwsza poprowadzona będzie przez dwie osoby jednocześnie - reportera i dziennikarza, znanych szerszej opinii jako częstych partnerów w podróżach oraz współtwórców jednej z najlepszych stron internetowych poświęconych reportażowi, prezentującej prace Grupy Dziennikarzy Wędrownych.

Harmonogram zajęć:

Sobota 20.05
10.00-14.00 - Warsztat fotoreportera
14.30-17.30 - Fotoedycja

Niedziela 21.05
10.00-15.00 - Współpraca reportera z dziennikarzem

Koszt uczestnictwa - 350zł

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17