Międzynarodowy projekt fotograficzny "4 for 4"

Autor: Marta Sinior

22 Marzec 2006
Artykuł na: 6-9 minut
Projekt "4 for 4" to wystawy indywidualne i zbiorowe najbardziej znanych twórców fotografii artystycznej, a także spotkania i warsztaty, których celem jest zainicjowanie współpracy między twórcami, działającymi w tym samym obszarze tematycznym-klasycznej fotografii artystycznej. Artyści z czterech krajów: Czech, Słowacji, Węgier i z Polski, będącymi czołowymi przedstawicielami nurtu fotografii kreacyjnej, zaprezentuje swój dorobek dla widzów czterech państw sąsiedzkich.

Poniżej publikujemy informacje dostarczone od organizatorów:

"4 for 4" to międzynarodowy projekt fotograficzny, którego koncepcja opiera się na inicjowaniu i podtrzymywaniu więzi między środowiskami artystycznymi, żyjącymi i tworzącymi w swoim bezpośrednim sąsiedztwie. Środowiska te łączy nie tylko wspólna słowiańska tradycja, przynależność do kręgu kultury austrowęgierskiej, doświadczenie zamknięcia w bloku komunistycznym. Łączą je podobieństwa mentalne i czytelny i rozpoznawalny w świecie sposób postrzegania i rejestracji rzeczywistości.

Projekt "4 for 4" kontynuuje wspólne tradycje fotograficznej współpracy między artystami państw grupy wyszehradzkiej. Pragnie podkreślania i umacniania silnych związków fotografii polskiej z fotografią czeską, słowacką i węgierską. Fotografia w tej części Europy ma wspaniałe długoletnie tradycje i reprezentuje najwyższą artystyczną jakość. To w praskiej akademii filmowej FAMU wykształciło się i nadal kształci wielu znakomitych artystów, w tym Polaków by wymienić tylko tę najbardziej znaną - reżyserkę Agnieszkę Holland. To w Bratysławie już od ponad piętnastu lat, co roku odbywa się jeden z najciekawszych festiwali fotografii, w którym Polska ma swoje stałe miejsce.

To pewnego rodzaju artystyczny pomost między tymi krajami, a dla nich samych wielka szansa na tak potrzebną każdemu twórcy konfrontację, porównania, wymianę poglądów, inspirację i wreszcie możliwość obcowania z młodymi.
Kluczem doboru artystów stała się konkluzja, że w dobie powszechności kultury obrazkowej i digitalizacji medium fotograficznego, dewaluującej jego artystyczną wartość, to w dziedzinie fotografii klasycznej, będącej źródłem i punktem wyjścia wszelkich działań na polu kultury wizualnej odnaleźć można najcenniejsze i najoryginalniejsze dokonania artystyczne. Uważamy, że twórczość przedstawicieli tego nurtu doceniana jedynie w krajach ich pochodzenia, a wcale lub nie wystarczająco znana w państwach sąsiedzkich jest niezaprzeczalnie na tyle wartościowa, że godna prezentowania i promocji szczególnie na fali zauważalnego powrotu zainteresowania młodych twórców fotografią klasyczną.

Rdzeń projektu "4 for 4" stanowią wystawy autorskie i zbiorowe najbardziej znanych twórców fotografii artystycznej: Grzegorza Przyborka, Piotra Komorowskiego, Pawła Żaka, Miro Svolika, Pavla Pecha, Robo Kocana, Jeno Detvaya, Eniko Gábora, a także spotkania i warsztaty, których celem jest zainicjowanie współpracy między twórcami, działającymi w tym samym obszarze tematycznym-klasycznej fotografii artystycznej.

Niezwykle interesującym wydaje się być idea zaproszenia do udziału w warsztatach młodych twórców doskonale rozwijającego się w Polsce video-artu, aby umożliwić tym samym zderzenie różnych koncepcji formalnych, bazą, których jest obraz czarno-biały.

Wierzymy, że bezpośredni kontakt wybitnych twórców z młodymi adeptami sztuki oraz ich spotkanie z szeroką publicznością, stanie się bodźcem do refleksji nad różnicami i cechami wspólnymi, a może także próbą zdefiniowania niepowtarzalnego stylu fotografii tej części Europy.
Stanowić będzie niewątpliwie ważną z punktu widzenia edukacyjnego możliwość obcowania i uczenia się od mistrzów.
Ukoronowaniem przedsięwzięcia będzie promocja katalogu starannie przygotowanego pod względem merytorycznym i edytorskim.

Głównym celem projektu jest promocja artystów fotografów państw Grupy Wyszehradzkiej poprzez wzajemną prezentację ich twórczości w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Konfrontacja twórczości różnych pokoleń artystów krajów Europy Środkowej pomoże w zbudowaniu długoterminowej współpracy miedzy instytucjami kulturalnymi Polski i zagranicy, działającymi na polu fotografii i innych sztuk wizualnych. Organizatorzy projektu pragną umocnić kontakty między artystami fotografami, kuratorami sztuki, dziennikarzami i krytykami z krajów grupy Wyszehradzkiej.

Organizatorem przedsięwzięcia 4 for 4 jest Fundacja Turleja od lat promująca polskich artystów zagranicą oraz wspierająca młodych twórców. Głównymi partnerami projektu są galerie z Bratysławy, Ostravy i Budapesztu, instytucje od wielu lat z pieczołowitością i szacunkiem promujące fotografię artystyczną. Kuratorem projektu ze strony Fundacji jest Olga A. Marcinkiewicz.

Do projektu 4 for 4 zostali zaproszeni następujący artyści:

Polska: Grzegorz Przyborek, Piotr Komorowski, Paweł Żak

Słowacja: Miro Svolik, Pavel Pecha, Robo Kocan

Czechy: Pavel Banka, Michaela Brachtlova, Vaclav Jirasek

Węgry: Jeno Detvay, Eniko Gabor.

Kalendarz projektu "4 FOR 4"

  • 25.01-20.02.2006 - wystawa: Miro Svolik 22.05- 25.06 - wystawa: Grzegorz Przyborek
  • sierpień 2006 Bratysława - wystawa Grzegorz Przyborek, Jeno Detvay, Eniko Gabor, Pavel Pecha, Michaela Brachtlova - workshop Bratysława
  • 17.03-18.04 2006 Kraków - wystawa: Miro Svolik 18.03-20.03 2006 Kraków - workshop: Miro Svolik
  • 21.04-20.05 2006 Budapeszt - wystawa: Miro Svolik, Pavel Banka, Robo Kocan, Grzegorz Przyborek, Piotr Komorowski- 22.04.2006 - workshop
  • wrzesień/ październik 2006 Kraków - wystawa Pavel Pecha, Robo Kocan, Jeno Detvay, Eniko Gabor, Pavel Banka, Vaclav Jirasek, Michaela Brachtlova, Grzegorz Przyborek, Paweł Żak, Piotr Komorowski - październik 2006 - workshop kończący project

Oficjalna strona projektu: www.444.art.pl

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
O kuchnię zawodowej pracy i praktyczne porady zapytaliśmy doświadczonego fotografa Piotra Wernera. Publikujemy obszerne fragmenty jego bestsellerowego e-booka dla...
26
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Chcesz wiedzieć jak wydłużyć żywotność akumulatora i sprawić, by w każdej sytuacji zapewniał wydajną i wygodną pracę ze sprzętem? Z tego poradnika dowiesz się, jak zapewnić optymalne...
10
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Nie ważne czy są one głównym tematem, czy mniejszym elementem wizualnym w szerszej scenie. Zobacz, jak zamknąć w kadrze wartko płynące potoki, by ożywić zdjęcia górskich krajobrazów.
22
Powiązane artykuły