Anna Beata Bohdziewicz w Zachęcie

Autor: Marta Sinior

13 Marzec 2006
Artykuł na: 2-3 minuty
Warszawska Zachęta zaprasza w najbliższy czwartek, 16 marca 2006 roku na kolejne spotkanie z popularnego cyklu "Fotografia polska po 1945 roku". Bohaterką spotkania będzie Anna Beata Bohdziewicz autorka monumentalnego "Fotodziennika".
fot. Anna Beata Bohdziewicz "Kazik"

Anna Beata Bohdziewicz urodziła się w 1950 roku w Łodzi. Z wykształcenia jest etnografem. W latach 1974-80 realizowała filmy dokumentalne i fabularne jako drugi reżyser (m.in. z Filipem Bajonem, Krzysztofem Kieślowskim i Krzysztofem Zanussim). Od lat 90. robiła fotoreportaże dla Gazety Wyborczej, The Independent, Zeszytów Literackich i Tygodnika Powszechnego. Współpracowała z NSZZ Solidarność Regionu Mazowsze. Jest członkiem członkiem ZPAF i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Prezentowała swoje prace na wielu wystawach zbiorowych, szczególnie ważny był udział w wystawach sztuki przy Kościele, organizowanych przez Antoninę Smolarz i Janusza Boguckiego. W połowie lat 80. towarzyszyła Zofii Rydet w podróżach po kraju. Jest autorem ogromnego cyklu zdjęć zatytułowanego Fotodziennik czyli piosenka o końcu świata, który liczy kilka tysięcy zdjęć dokumentujących życie codzienne i wydarzenia polityczne w Polsce. Projekt realizowany jest od 1982 roku.

Krzysztof Jurecki: Co zdecydowało, że od 1982 roku jej prace, powstające dzień po dniu, należały do wyróżniających się w polskiej fotografii? Autorka połączyła dokumentację ważnych historycznych wydarzeń (co należy do właściwości fotoreportażu) z osobistym komentarzem słownym w formie znanej wcześniej ze zdjęć Mariusza Hermanowicza. Jej fotografie prezentują nowoczesne widzenie związane z polskim fotoreportażem z końca lat 70. i początku 80. Dawała w nich upust swoim emocjom - radości, nostalgii, a także była uważnym obserwatorem i komentatorem absurdalności systemu socjalistycznego, co podkreśla znaczenie polityczne całości.

Spotkanie z Anną Beatą Bohdziewicz Fotodziennik i inne zdjęciaodbędzie się we czwartek, 16 marca 2006 roku o godzinie 18 w sali kinowej Zachęty przy Placu Małachowskiego 3 (wejście od ulicy Burschego, schodkami w dół). Wstęp wolny. Zapraszamy.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17
Powiązane artykuły