Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Anna Beata Bohdziewicz urodziła się w 1950 roku w Łodzi. Z wykształcenia jest etnografem. W latach 1974-80 realizowała filmy dokumentalne i fabularne jako drugi reżyser (m.in. z Filipem Bajonem, Krzysztofem Kieślowskim i Krzysztofem Zanussim). Od lat 90. robiła fotoreportaże dla Gazety Wyborczej, The Independent, Zeszytów Literackich i Tygodnika Powszechnego. Współpracowała z NSZZ Solidarność Regionu Mazowsze. Jest członkiem członkiem ZPAF i Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Prezentowała swoje prace na wielu wystawach zbiorowych, szczególnie ważny był udział w wystawach sztuki przy Kościele, organizowanych przez Antoninę Smolarz i Janusza Boguckiego. W połowie lat 80. towarzyszyła Zofii Rydet w podróżach po kraju. Jest autorem ogromnego cyklu zdjęć zatytułowanego Fotodziennik czyli piosenka o końcu świata, który liczy kilka tysięcy zdjęć dokumentujących życie codzienne i wydarzenia polityczne w Polsce. Projekt realizowany jest od 1982 roku.
Krzysztof Jurecki: Co zdecydowało, że od 1982 roku jej prace, powstające dzień po dniu, należały do wyróżniających się w polskiej fotografii? Autorka połączyła dokumentację ważnych historycznych wydarzeń (co należy do właściwości fotoreportażu) z osobistym komentarzem słownym w formie znanej wcześniej ze zdjęć Mariusza Hermanowicza. Jej fotografie prezentują nowoczesne widzenie związane z polskim fotoreportażem z końca lat 70. i początku 80. Dawała w nich upust swoim emocjom - radości, nostalgii, a także była uważnym obserwatorem i komentatorem absurdalności systemu socjalistycznego, co podkreśla znaczenie polityczne całości.
Spotkanie z Anną Beatą Bohdziewicz Fotodziennik i inne zdjęciaodbędzie się we czwartek, 16 marca 2006 roku o godzinie 18 w sali kinowej Zachęty przy Placu Małachowskiego 3 (wejście od ulicy Burschego, schodkami w dół). Wstęp wolny. Zapraszamy.