domowatmosfera ciąg dalszy - przysyłajcie zdjęcia!

Autor: Tomasz Gutkowski

24 Styczeń 2006
Artykuł na: 4-5 minut
Akcja domowatmosfera to trwający od dwóch lat otwarty projekt fotograficzny, którego celem jest próba zdefiniowania słowa dom w nowych warunkach społecznych i ekonomicznych. Organizatorzy czekają na Wasze prywatne zdjęcia. Kolejny finał odbędzie się w przestrzeni miejskiej Krakowa podczas Miesiąca Fotografii 2006.

Poniżej publikujemy informację organizatora. Więcej informacji, w tym adres, na który można przysyłać zdjęcia, na stronie www.domowatmosfera.art.pl

Czym jest dom? Jak rozumiemy to pojęcie tak przecież fundamentalne, znane i bliskie każdemu, przez co aż sprawiające wrażenie oczywistego? Definicja słownikowa daje się, być może, zamknąć w określone ramy, natomiast skojarzenia poszczególnych ludzi dotyczące tego pojęcia są różne, tak jak odmienne są nasze doświadczenia, wrażliwość i wiedza. Zbiorowe wyobrażenie domu pozostaje kwestią otwartą, ulegającą ciągłej ewolucji.

Tempo życia, coraz szybsza wymiana informacji wchłanianych w imię funkcjonalności i specjalizacji odsłania coraz częściej bezduszną stronę naszej cywilizacji odsuwając na plan dalszy życie codzienne, koncentrujące się wokół domu i rodziny. W związku jednak z tym, że świat organizowany przez człowieka i dla człowieka zdaje się być coraz mniej mu przyjazny, przestrzeń prywatna wydaje się nabierać ponownie znaczenia jako rodzaj schronienia. Te konstatacje sprowokowały nas do bacznego przyjrzenia się kwestii tak banalnej na pierwszy rzut oka jak pojęcie dom.

Zapraszamy do wspólnego wzbogacenia i uzupełnienia obrazu domu. Czekamy na fotografie ilustrujące indywidualne refleksje.

Rozważania na temat domu rzeczywistego, ale także domu widzianego jako przestrzeń magiczna, oniryczna (dom z marzeń), układają się w sekwencje skojarzeń. Niekiedy granica pomiędzy tymi dwoma kategoriami jest niewyraźna, w innych przypadkach są to dwa zupełnie różne światy.

Tradycyjnie dom utożsamiany jest z czterema ścianami dającymi schronienie, rodzicami, miłą atmosferą, wspólnymi posiłkami, rozmową. W tym rozumieniu dom równoznaczny jest z poczuciem bezpieczeństwa. Niejednokrotnie nie jest to stan rzeczywisty, ale wyraz tęsknoty. W wielu przypadkach codzienność staje się przeciwieństwem tych idyllicznych wyobrażeń, jest źródłem niebezpieczeństw i traumatycznych doświadczeń. Brak bezpieczeństwa zaczyna się od przysłowiowych czterech ścian, kiedy to domem jest karton, hala dworcowa, ulica, a kończy się na aktach przemocy dokonywanych na domownikach w zaciszu domowym. Dom to miejsce, w którym mieszkamy dobrowolnie, ale domem staje się także miejsce, na które jesteśmy skazani w ten lub inny sposób - hotel, szpital, więzienie, dom poprawczy, sierociniec, przytułek

Wybór nadesłanych fotografii zostanie zaprezentowany na swoistej wystawie w przestrzeni Krakowa w czasie trwania Miesiąca Fotografii (maj 2006 roku) wpisując się w temat przewodni obecnej edycji oscylujący wokół pojęcia terytorium. Tym samym to, co wewnętrzne, prywatne i intymne znajdzie się w zewnętrznej przestrzeni publicznej. Jest to celowe wyprowadzenie obrazów-zdjęć z przestrzeni tradycyjnie usankcjonowanej artystycznie, gdzie rozdział na pokazujący - oglądający, przekaz - odbiór, sztuka - codzienność stanowi niepotrzebną barierę. Wielkość zdjęć, miejsce i sposób ich wyeksponowania nie pozwolą na "ominięcie" problemu, zmuszając do refleksji, wdzierając się w świadomość, podświadomość i wyobraźnię odbiorcy.

Projekt domowatmosfera - między wyobrażeniami a rzeczywistością narodził się dwa lata temu, jako reakcja na procesy zachodzące we współczesnym społeczeństwie. O znaczeniu problemu mogło świadczyć duże zainteresowanie wydarzeniami które wtedy miały miejsce, jak i nadal napływające do nas fotografie i teksty, które wciąż gromadzimy w naszym archiwum i na stronie internetowej www.domowatmosfera.art.pl. W związku z niesłabnącym zainteresowaniem zdecydowałyśmy się na kolejną ?odsłonę? projektu podczas Festiwalu Fotografii.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
O kuchnię zawodowej pracy i praktyczne porady zapytaliśmy doświadczonego fotografa Piotra Wernera. Publikujemy obszerne fragmenty jego bestsellerowego e-booka dla...
26
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Jak dbać o akumulatory? Poradnik użytkownika
Chcesz wiedzieć jak wydłużyć żywotność akumulatora i sprawić, by w każdej sytuacji zapewniał wydajną i wygodną pracę ze sprzętem? Z tego poradnika dowiesz się, jak zapewnić optymalne...
10
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Jak fotografować górskie kaskady i wodospady
Nie ważne czy są one głównym tematem, czy mniejszym elementem wizualnym w szerszej scenie. Zobacz, jak zamknąć w kadrze wartko płynące potoki, by ożywić zdjęcia górskich krajobrazów.
22