Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Czy kiedykolwiek chciałeś zatrzymać w kadrze ruch, jednak w efekcie otrzymałeś poruszone i nieostre zdjęcie? A może Twoim celem było plastyczne rozmycie płynącej wody, ale nic z tego nie wyszło? Jeśli tak, to tablica czasów naświetlania przygotowana przez PhotoTraces może pomóc Ci stać się lepszym fotografem.
Gdy słyszymy o czasie naświetlania od razu na myśl nasuwa się trójkąt ekspozycji, którego to jest jego częścią - wraz z przysłoną i czułością matrycy. To właśnie odpowiednie balansowanie pomiędzy tymi trzema wartościami zapewnia odpowiednie wyeksponowane i naświetlone zdjęcia.
- Jestem przekonany, że zrozumienie i opanowanie czasu jako części składowej perfekcyjnie naświetlonych obrazów jest najłatwiejszą częścią całego równania - mówi Victor Elizarov, fotograf, podróżnik i autor PhotoTraces.com, który opracował tablicę czasów naświetlania. - Bardziej ekscytującym, ale jednocześnie większym wyzwaniem, jest nauczenie się w jaki sposób korzystać z czasu otwarcia migawki, jako narzędzia artystycznego w fotografii. Stosując różne ustawienia czasu naświetlania możemy osiągnąć niesamowite efekty - dodaje.
Tak więc głównym celem Elizarova było opracowanie ilustracyjnej ściągawki dla osób dopiero co rozpoczynających swoją przygodę z fotografią. Powyższa tablica w prosty sposób podsumowuje i pokazuje zależności pomiędzy czasem otwarcia migawki, a rodzajem zdjęcia jakie możemy wykonać. - Chciałem pomóc fotografom w zrozumieniu i opanowaniu migawki. Tak aby mogli uzyskać dobrą ekspozycję i wykorzystać czas jako artystyczne narzędzie - podsumowuje Victor Elizarov.
Więcej ciekawych treści w tym poradników i tutoriali znajdziecie na stronie www.phototraces.com.
zdjęcie główne: www.pexels.com