Urbex: przygoda, emocje i adrenalina

Autor: Bartosz Malak

5 Wrzesień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Eksploracja miejsc opuszczonych dopiero od niedawna staje się popularna w Polsce. Wciąż jednak społeczność eksploratorów nie jest duża. Wydaje się, że nic ciekawego nie można znaleźć w „łażeniu” po pustostanach. Nic bardziej mylnego!

To właśnie na eksploracji, a nie fotografii miejsc opuszczonych skupimy się w tym artykule. Należy jednak pamiętać, że ta nietypowa pasja to nie tylko czysta przyjemność, ale również realne niebezpieczeństwo, które należy mieć na uwadze wchodząc do opuszczonego budynku.

Własne bezpieczeństwo

Przede wszystkim należy uważać na wszelkie dziury w stropach, wystające metalowe elementy, czy przewody elektryczne. Chwila nieuwagi może kosztować nas zdrowie, a nawet życie. Powinniśmy sprawdzić każdy krok, który chcemy postawić, zwłaszcza w obiektach o złym stanie technicznym. Jeśli poruszamy się po nadgnitym stropie, warto stąpać bo belkach nośnych, lub ewentualnie przy ścianach. To samo tyczy się schodów.

„Walący” się budynek to nie jedyne zagrożenie podczas eksploracji. Równie niebezpieczne mogą być wszelkie gazy (np. metan, siarkowodór), pyły (azbest) lub zagrożenie biologiczne (toksyczne grzyby, odchody gołębi zawierające pasożyty). O ile pierwsze zagrożenie jest zdecydowanie najbardziej niebezpieczne, to dwa kolejne nie wyrządzą nam już takiej szkody.

To co ciągnie ludzi do zwiedzania miejsc opuszczonych to z pewnością przygoda, emocje i adrenalina, ale również możliwość wykonania niebanalnych fotografii

Krótkie przebywanie w pomieszczeniu z rozkruszonym azbestem lub grzybami nie spowodują od razu choroby. Jednak powinniśmy być ostrożni i w razie możliwości stosować maski gazowe.

Oprócz czysto fizycznych zagrożeń wynikających ze złego stanu technicznego budynków lub zastanych substancji, trzeba również uważać na ludzi. Wbrew pozorom to właśnie „nieprzyjaźni” ludzie są dużym zagrożeniem. Mowa tu o narkomanach, lokalnej młodzieży czy innych osobach nieprzychylnych naszej obecności w danym miejscu. Zatem nie chodźmy nigdy sami, zabierzmy ze sobą kumpla oraz naładowany telefon, by w razie konieczności móc wezwać pomoc.

Aspekt prawny eksploracji

Zwiedzając opuszczone miejsca musimy respektować prawo obowiązujące w danym kraju. Trzeba znać grożącą nam ewentualną odpowiedzialność karną lub cywilną. Pod żadnym pozorem nigdy nie dewastujmy niczego ani nie zabierajmy ze sobą! Takie zachowanie prędzej czy później wyjdzie na jaw i może zakończyć się procesem sądowym. Nigdy nie wyłamujmy drzwi, nie wybijajmy okien. Eksplorator wchodzi do budynku i zabiera tylko zdjęcia, zostawiając obiekt w takim stanie jak zastał. Tym eksploratorzy różnią się od szabrowników.

Zobacz wszystkie zdjęcia (9)

Jak dbać o sprzęt fotograficzny podczas eksploracji?

Należy zaznaczyć, że nie mamy nigdy gwarancji, że wrócimy z naszym sprzętem wartym tysiące złotych do domu. Należy brać to pod uwagę i albo ubezpieczyć sprzęt albo... po prostu nie „bawić się” w fotografię miejsc opuszczonych. Trzeba pamiętać, że wszelkie zapylenie obiektywów oraz aparatów to codzienność dla osób, które zajmują się eksploracją. Należy zatem poddawać sprzęt częstemu czyszczeniu. Kolejna kwestia to ciężar sprzętu fotograficznego, który może okazać się zgubny. Można także, wziąć w dłoń telefon i starać się uwiecznić piękno opuszczonych miejsc, właśnie tym aparatem. Wszystkie zaprezentowane w tym artykule zdjęcia zostały wykonane wyłącznie smartfonami.

Więcej zdjęć z miejsc opuszczonych znajdziecie na fotokomorka.com

Skopiuj link

Autor: Bartosz Malak

Miłośnik fotografii mobilnej i eksploracji miejsc opuszczonych. Jak sam podkreśla "dla większości to brzydkie i brudne budynki, które tylko czekają na powolną śmierć. Jednak to miejsca niezwykłe i na swój sposób piękne. Wystarczy przystanąć na chwilę i wsłuchać się w ich wyjątkową historię". Założyciel strony fotokomorka.com.

Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 2
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 2
Oto kolejna garść naszych świątecznych inspiracji na gwiazdkowe prezenty, które na pewno spodobają się wszystkim miłośnikom fotografii - od zupełnych amatorów, po wymagających...
10
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 1
Prezenty dla fotografa 2024 - poradnik zakupowy, cz. 1
Czym obdarować fotografa, by na świątecznym zdjęciu zobaczyć uśmiech? Oto garść naszych inspiracji na nadchodzące święta - od sprzętu fotograficznego i ciekawych gadżetów, po praktyczne...
30
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
Zostań władcą światła - jak przygotować i przeprowadzić udaną sesję portretową
O kuchnię zawodowej pracy i praktyczne porady zapytaliśmy doświadczonego fotografa Piotra Wernera. Publikujemy obszerne fragmenty jego bestsellerowego e-booka dla...
26
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj