II Światowy Dzień Fotografii Otworkowej

Autor: Tomasz Gutkowski

23 Maj 2002
Artykuł na: 2-3 minuty
28 kwietnia 2002 odbył się Światowy Dzień Fotografii Otworkowej. 650 autorów z 34 krajów w tym właśnie dniu złożyło hołd niezwykłej metodzie fotografowania.

28 kwietnia 2002 miał miejsce Światowy Dzień Fotografii Otworkowej. 650 autorów z 34 krajów w tym właśnie dniu złożyło hołd tej niezwykłej metodzie fotografowania.

Mimo, że centrum dowodzenia jest Pinhole.org to z tradycyjną organizacją ma to na szczęście niewiele wspólnego. ŚDFO to przede wszystkim promocja nieskrępowanego niczym radosnego tworzenia i rozwijania własnej pomysłowości. Nie ma żadnych formularzy, wpisowego, a jedynymi kryteriami jest posiadanie aparatu otworkowego oraz wykonanie zdjęć w ciągu 24h trwania imprezy. Następnie, po wywołaniu należy wysłać swoją pracę by została umieszczona w zbiorowej galerii - trzeba to zrobić do 31 maja 2002.

"Używając własnoręcznie skonstruowanego aparatu, który umożliwia uzyskanie nieskończonej głębi ostrości, nietypowych perspektyw i długich czasów naświetlania, możesz dać ponieść się twórczości i zacząć uważniej wybierać tematy swoich zdjęć. Fotografia otworkowa pozwala na uchwycenie magii chwili." - to cytat ze strony. Warto zwrócić uwagę, że dzięki Pani Annie Ołdak cała witryna tłumaczona jest na język polski. W tym roku w imprezie wzięło udział 10 osób z naszego kraju. Może dzięki rozpropagowaniu w przyszłym roku będzie ich znacznie więcej.

Ze wspomnianej strony dowiemy się ponadto jakie są zasady uczestnictwa, co to jest fotografia otworkowa, jak wykonać własnoręcznie aparat no i dlaczego warto to zrobić. Zgodnie z zaleceniami naszym narzędziem może być każdy przedmiot nieprzepuszczający światła - od pudełka po zapałkach do przyczepy campingowej. Następnie trzeba zrobić niewielką dziurkę w jednej ze ścian, a na przeciwległym brzegu umieścić dowolny materiał światłoczuły. I aparat jest gotowy. Z takim sprzętem uzyskamy efekty nieosiągalne dla zwykłego aparatu wyposażonego w soczewki, światłomierz i całą resztę niezbędnej mechaniki. Niby to prymitywne, ale warto popatrzeć na efekty - zapraszamy do galerii.

Wstępne podsumowanie tegorocznej - II edycji wskazuje, że zakończy się ona dużym sukcesem. Póki co wiadomo o 650 uczestnikach z 34 krajów (291 z 24 krajów w zeszłym roku), a jeszcze nie wszyscy przysłali swoje zdjęcia. Pełne dane wkrótce, a już teraz namawiamy do udziału za rok.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
OPPOwiadaj historie, czyli jak budować interesujące wizualne narracje
Storytelling to sztuka budowania historii, która wzbudza emocje, ale pozwala nam też dowiedzieć się czegoś nowego o świecie. I bez względu na to, czy jest to ambitna książka fotograficzna, czy...
22
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
OPPOwiadaj historie – wykorzystaj nowe możliwości smartfonów i twórz kreatywne ujęcia
Ćwicz uważność i buduj mikroprojekty. Rozbudź swoją kreatywność i twórz artystyczne kadry bezpośrednio w swoim smartfonie. Oto kilka rad i pomysłów, jak zrobić to z OPPO Find X8 Pro.
18
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
OPPOwiadaj historie - pokaż miasto i jego mieszkańców z Find X8 Pro
Metropolia to świetny poligon, który pozwala sprawdzić się w wielu dziedzinach fotografii: od architektury, przez uliczny portret i reportaż, po zdjęcia detalu i miejskiego krajobrazu....
17