Wydarzenia
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Tę część naszego przewodnika po dostępnych na rynku typach aparatów fotograficznych można traktować jako suplement od artykułu o prostych modelach kompaktowych. Tym razem rozwiniemy temat o zaawansowane aparaty kompaktowe.
Jak już mówiliśmy modele na film 35mm dzielą się najogólniej na kompakty (proste i zaawansowane), lustrzanki (i dalmierze). Kompakty charakteryzuje zwarta zabudowa, wbudowany stały lub zmiennoogniskowy obiektyw, wbudowana lampa błyskowa, maksymalnie zautomatyzowana praca i brak zbieżności między obrazem widzianym w wizjerze a rejestrowanym przez obiektyw.
Modele bardziej rozbudowane nie odbiegają zasadniczo od tego standardu, posiadają jednak rozbudowane tryby działania lub inne właściwości pozwalające na odejście nieco od całkowicie przypadkowej pracy automatycznej.
O ile możemy się spotkać z prostymi kompaktami z wbudowanym zoomem (zmienna ogniskowa) o tyle zoom więcej niż 2-krotny jest domeną kompaktów zaawansowanych. Średnią jest tu ogniskowa 35-105mm, ale są też doskonałe aparaty o maksymalnej ogniskowej 140mm lub nawet 170mm. Te ostatnie znajdziemy w ofercie Olympusa (mju ZOOM 140 / 170), Minolty (Riva Zoom), Pentaxa (Espio) lub świetne choć mniej popularne Samsungi (Vega 140 / 170) z optyka Schneidera.
Niestety sprzęt o tak długich układach optycznych charakteryzuje się sporymi stratami światła dlatego musimy liczyć się z tym, że robienie dużych zbliżeń ma sens w dobrych warunkach oświetleniowych.
Ważnym "dodatkiem" do omawianej klasy aparatów są tzw. programy tematyczne. Dostępne są na kilka możliwych sposobów: albo jako kilka oddzielnych przycisków, z których każdy odpowiedzialny jest za inny program, albo pod jednym guzikiem ze zmianą rotacyjną bądź też np. w trybach zmiany lampy błyskowej (ale wtedy w ograniczonej formie). Najczęściej spotykane "programy" to makro, krajobraz i portret. Czasem są to też tryb zdjęć sportowych (w ruchu) i zdjęcia pod słońce.
Profile programowe polegają na zoptymalizowaniu ustawień ekspozycji do określonych sytuacji zdjęciowych. A więc:
Ostatni z wymienionych programów zastąpiono w niektórych modelach tradycyjną korektą ekspozycji lub jej ograniczoną wersją. Co prawda korekta na skali EV (wartości ekspozycji) sporadycznie dotyczy wartości dodatnich i ujemnych (prześwietlanie i niedoświetlanie) jednak czasem spotykamy stałą wartość +1.5EV. Ma ona taką sama role jak tryb zdjęć pod słońce.
Ostatnia ważna "rozbudowa" funkcji zaawansowanych aparatów kompaktowych to tryby lampy błyskowej. Poza statndardowymi (On / Off / redukcja cz. o.) możemy trafić na tryb długiej synchronizacji z lampą (oznaczony jako portret nocny), który polega na długim naświetlaniu całego kadru tak by tło było prawidłowo wyeksponowane oraz doświetlenie pierwszego planu lampa błyskową.