Przewodnik po galeriach internetowych - część II

Autor: Marta Majewska

12 Kwiecień 2002
Artykuł na: 4-5 minut
Prezentujemy kolejną część przewodnika po wirtualnych galeriach. Tym razem proponujemy fotografie szwedzkie, niemieckie, argentyńskie i brytyjskie.

W drugiej części naszego przewodnika prezentujemy galerie zrzeszeń, fundacji i agencji fotograficznych z całego świata. Jest to mieszanina stron internetowych różnych, bardziej lub mniej znanych instytucji. Łączy ich to, że prezentują doskonałe fotografie reportażowe i artystyczne. Strony są głównie w języku angielskim, choć niektóre z nich po niemiecku, włosku i hiszpańsku. Dla ułatwienia podajemy linki do galerii konkretnych artystów lub do alfabetycznego spisu nazwisk.

SZWEDZKA FUNDACJA FOTOGRAFII

Szwedzka fundacja fotografii opiekuje się pracami kilkudziesięciu szwedzkich fotografików, gwarantując im prawa autorskie i upowszechniając ich fotografie na wystawach. Wśród artystów są m.in. Hans Baumgartner, Walter Bosshard, Paul Bowles. Gertrud Dübi-Müller, Martin Hürliman, Hans Peter Klauser, Hans Staub, Heiri Steiner czy Michael Wolgensinger. Na razie w galerii internetowej prezentowane są pojedyncze prace artystów, ale i tak w sumie daje to niemal sto interesujących fotografii. Strona w języku szwedzkim i angielskim.

fot. Hans Staub, 1936

INSTYTUT GOETHEGO

Na stronie Instytutu Goethe'ego dostępne są linki do wirtualnych wystaw niemieckich fotografików.

Jedna z najciekawszych to Żydowskie portrety, które przedstawia Herlinde Koelbl. Pragnąc zrozumieć głębiej społeczność żydowskich intelektualistów, artystka zebrała kolekcję portretów ostatnich przedstawicieli tej społeczności. Wszyscy sfotografowani urodzeni zostali w Niemczech i zostali wychowani w niemieckiej kulturze. Efekt pracy Herlinde Koelbl - dużą kolekcję portretów żydowskiej inteligencji, można oglądać na stronie Instytutu Goethego. Strona w języku angielskim i niemieckim.

Emanuel Fackenheim, 1916, Copyrights H. Koelbl

Interesujące są również fotografie Michaela Wesely'a z wystawy w Rzymie. Artysta pozbawia realności to z czym spotykamy się codziennie: ruch uliczny, budowy domów. Niedostosowanie się do reguł czasoprzestrzeni daje w konsekwencji fotografie niepospolite. Dostępne są one na stronie Instytutu Goethego

Strona w języku włoskim i niemieckim.

fot. Michael Wesely

Poprzednia

1

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Poradniki
PASM, czyli jak w pełni wykorzystać możliwości swojego aparatu
PASM, czyli jak w pełni wykorzystać możliwości swojego aparatu
Dowiedz się, jak i kiedy używać różnych trybów pracy swojego aparatu, aby przejąć kontrolę nad ekspozycją i robić jeszcze lepsze zdjęcia.
10
Odkryj magię zdjęć makro. Sprawdź czym i jak fotografować z bliska
Odkryj magię zdjęć makro. Sprawdź czym i jak fotografować z bliska
Fotografuj z bliska i skup się na niesamowitych szczegółach niewidocznych gołym okiem. Twoim przewodnikiem będzie fotograf Dan Mold
5
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Jak twórczo wykorzystać czas otwarcia migawki? Oto kilka sprawdzonych sposobów
Opanuj sztukę kontrolowania czasu trwania ekspozycji, aby tworzyć prawdziwe fotograficzne dzieła sztuki. Kiedy (i jak) go wydłużać, a kiedy zdecydowania skracać? W tym tekście znajdziesz...
4